دیدنی های رباط مراکش

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

رباط مراکش پایتخت سیاسی این کشور است. این شهر اگرچه از نظر اقتصادی و اجتماعی به اهمیت کازابلانکا و شهر مراکش نیست اما به دلیل وجود کاخ سلطنتی و البته دیدنی های زیاد دارای اهمیت ویژه است. شهر رباط مراکش در نزدیکی کازابلانکا قرار دارد از این رو در صورتی که به دیدن کازبلانکا می روید شهر رباط مراکش را فراموش نکنید. به دیدنش می ارزد.

شهر دلپذیر رباط، پایتخت مراکش با محله‌ های کهن پرکشش و حلاوتی خاص، ببینده را غافلگیر می‌ کند. این شهر بین ساحل اقیانوس اطلس و دهانه‌ ی دلتای رودخانه‌ ی ابی رقراق جای گرفته است.

می‌ توان گفت رباط مانند شهر های دیگر این کشور چون فاس، طنجه و مراکش، گردشگران زیادی به خود نمی‌ بیند و به همین خاطر حال‌ وهوای بومی خود را حفظ کرده است. شهر به دو بخش نو و کهن تقسیم می‌ شود.

از آن جا که امکان پیشامد مزاحمت‌ های ناخوشایندی که گاه در شهر های دیگر رخ می‌ دهد در این جا کمتر از هر جای دیگر است گشت‌ و گذار در آن دشواری خاصی ندارد. سایت رسمی گردشگری شهر رباط اطلاعات مفیدی برای گردشگران ارائه می کند.

ردپای بخشی از تاریخ دراز و پرفراز و نشیب رباط را، در برج‌ و باروی شهر و شماری از بنا های کهن متعلق به دوره موحدون از سده‌ی دوازدهم می‌ توان دنبال کرد.

افزون بر این قصبه و مدینه‌ی شهر که به دست راهزنان دریایی آندلسی بنا شده، گوشه‌ ای از تاریخ رباط را در دل نهان دارند. 

مسلمانان مراکشی‌ تبار فرزندان و نوادگان مسلمانانی بودند که در سال 1610 میلادی از کشور اسپانیا که تازه مسیحی‌ آیین شده بود، بیرون رانده شدند و به ناچار به این دیار پناه آوردند.

این مسلمانان (فراری) یک جمهوری پر هرج‌ و مرج و آشوب، در مراکش تاسیس کردند. در این زمان تصرف کشتی‌ های بازرگانی و دزدی دریایی به اوج رسید.

این دریا زنان جسور به مدت دویست سال این منطقه از اقیانوس اطلس تا دریای کاراییب را میدان تاخت‌ و تاز خود قرار دادند و سرانجام در سال 1912 میلادی فرانسه، کشور تحت‌ الحمایه خود را در آن ناحیه برپا کرد، بیرون از دیواره‌ های مدینه‌ شهر جدیدی ساخته شد و رباط را به‌ عنوان پایتخت از نو بنیاد کردند.

با انتخاب سلطان محمد پنجم به‌ عنوان رئیس دولت، مراکش در سال 1956 میلادی استقلال خود را به دست آورد. قصبه‌ ی شهر، همچون روستا های اسپانیا مانند دژ و در حصار برج‌ و باروی دفاعی بنا شده است.

در این حصار، خانه‌ هایی به‌ چشم می‌ خورند که با رنگ سفید و سایه‌ هایی از رنگ آبی در زیر نور آفتاب می‌ درخشند. برای گذشتن از این دیواره‌ های رسوخ‌ ناپذیر و سترگ باید از دروازه عودیه گذشت.

این دروازه یکی از زیبا ترین دروازه‌ هایی است که در سال 1195 میلادی و به دست مور ها؛ مسلمانان اندلسی، برپا‌ شده است. از جمله دیدنی‌ های رباط قصر سلطنتی است.

بنایی از سده‌ی هفدهم همراه با موزه‌ی هنر. می‌ توانید از تماشای بوستان‌ های اندلسی پیرامون قصر هم لذت ببرید.

مناسب‌ ترین جایگاه برای تماشای چشم‌ انداز های زیبای بندرگاه و اقیانوس، سکویی است که در منتهی‌ الیه شمال قصبه قرار دارد. بخش مدینه که آن هم محصور است، نسبت به دیگر قسمت‌ های شهر ساختار منظم‌ تری دارد.

گشت‌ و گذار در مدینه، لا به‌ لای کوچه‌ ها و خیابان‌ های باریک و تمیز، با خانه‌ هایی از جنس سنگ و در های چوبی که با گل‌ میخ تزیین شده‌ اند، بسیار خوشایند است.

در گوشه‌ گوشه‌ ی این گذر ها به غرفه‌ ها و دکان‌ های کوچک، پیشه‌ وران در حال کار و شماری کافه و قهوه‌ خانه برمی‌ خوریم. بیرون از قصبه و مدینه‌ی رباط که هردو قدیمی‌ هستند به شهر جدید می‌رسیم.

با پارک‌ های زیبا و خیابان‌ هایی که در امتدادشان درختانی بلند قد‌ برافرشته‌ اند، بی‌ گمان حال‌ و هوایی فرانسوی‌ دارد. در این بخش همه‌ی سفارت‌ خانه‌ ها و ساختمان‌ های دولتی یک‌ جا گرد‌ آمده‌ اند.

morocco

رباط مراکش و مهم ترین دیدنی ها
 

علاوه بر دیدنی هایی که ذکر شد شهر رباط جذابیت های دیگری نیز برای گردشگران دارد. آرامگاه سلطان محمد پنجم؛ سازه‌ ای از سنگ مرمر سفید به یاد سلطانی که مراکش را به سوی کسب استقلال رهبری کرد.

برج سلطان حسن یکی از نماد های ملی مراکش.

بنای گورستان و دروازه‌ی چلا متعلق به سده‌ی چهاردهم-اکنون از درخت و گیاه پوشیده شده.

جالب است بدانید باشگاه گلف سلطنتی دارالسلام یکی از پنجاه باشگاه برتر گلف جهان است که در شهر رباط قرار دارد. اگر شما علاقه مند به شرکت در تور مراکش هستید می توانید راهنمای سفر به مراکش را پیش از سفر مطالعه کنید.

 جمعیت: 1700000 نفر.

بهترین فصل سفر: فروردین تا آذر.

مجله گردشگری ماژلان
مجموعه ای از دانستنی های گردشگری و راهنما های سفر
دیدنی های تورنتو کانادا
مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها
مونترال کانادا شهری که باید دید
دیدنی های اینسبروک اتریش
بستن منو