هنر گردی در بام پاریس

هنر گردی در بام پاریس


هنر گردی در بام پاریس
تاریخ : 27/05/2017 10:32:16 ق.ظ

برای شما که پاریس را برای سفر انتخاب می کنید دیدن یکی از مکان های بی نظیر شهر پاریس ضروری است جایی که معماری، هنر و تفرج یک جا جمع شده است. بام پاریس یا مونمارت از مشهور ترین مکان هایی که در پاریس برای همه گردشگران جذاب است به همین دلیل بازدید از این مکان را فراموش نکنید.

تقریبا غیر ممکن است قصد دیدن پاریس را داشته باشید اما بازدید از منطقه مونمارت Montmartre یا بام پاریس در برنامه اتان نباشد. این نقطه پاریس کاملا به آن چه در پاریس می بینید متفاوت است. حال و هوای این نقطه از پاریس چیز دیگری است.
 
حتی اگر به پاریس سفر نکرده باشید بارها نام بام پاریس یا مونمارت را شنیده اید و تصاویر زیبایش را در گوشه و کنار دیده اید و به جرات می توان گفت در کنار برج ایفل و کلیسای نوتردام، بام پاریس یکی از نمادهای شهر پاریس است.
 
اما بام پاریس یا مونمارت کجاست؟ مونمارت پاریس منطقه ای مرتفع در شمال شهر پاریس است که نسبت به پاریس 130 متر ارتفاع دارد.
 
به همین دلیل اطلاق بام پاریس به آن بی دلیل نیست. در واقع تنها نقطه طبیعی مشهور مرتفعی در پاریس است که از آنجا می توان شهر را نظاره کرد.
 
البته باید در نظر داشت که منظور از شمال پاریس منطقه اعیان نشین این شهر نیست بلکه برعکس جایی است که هزینه زندگی در آن بسیار پایین است و همین امر در اوایل قرن بیستم سبب مهاجرت بسیاری از هنرمندان تنگدست و آواره به این منطقه شد.
 
پایین بودن هزینه زندگی برای مردمان تنگدست سبب شهرت این منطقه و جذب توریست فراوان شد که در ادامه توضیح بیشتری در مورد آن خواهیم داد.
 
اگر علامند به دریافت اطلاعات بیشتر راجع به این شهر هستید می توانید به درگاه رسمی این مکان مراجعه کند. معنی لغوی مونمارت کوه شهدا است.
 
در بام پاریس شما با کوه شهدا آشنا می شوید. این مکان شهرت مذهبی خود را که ریشه نامش نیز هست، مدیون راهب بزرگ کلیسای سن دنیس است که در سال 885 میلادی در متنی تحت عنوان معجزات سن دنیس روایت کرده است که چگونه اسقف پاریس سن دنیس و چند تن دیگر با هدف آزار و اذیت مسیحیان در این محل سر بریده شدند.
 
به همین دلیل بام پاریس را کوه شهدا می نامند. اما امروزه شهرت بام پاریس به دلیل جمع شدن چند جاذبه فرهنگی و تاریخی است که از دیدن هیچ کدام از آنها نمیتوان گذشت. نخستین و معروف ترین این جاذبه ها کلیسای قلب مقدس است.
 
سفر های ماژلان صونا پرواز

بام پاریس و کلیسای قلب مقدس

چهره زیبای کلیسای قلب مقدس که بر بلند ترین نقطه مونمارت واقع شده برای همه علاقمندان به گردشگری آشناست. این کلیسا پس از کلیسای نوتردام معروف ترین کلیسای پاریس است که سالانه میلیونها نفر از آن بازدید می کنند.
 
برخلاف اکثر کلیسا های فرانسه رنگ سفید و گنبد بزرگ آن که معماری شرقی را به یاد می آورد جذابیت ویژه ای دارد.
 
برای رسیدن به کلیسا باید از پله های زیادی بالا بروید که بسیار زیبا هستند و علاوه بر آن در فصل هایی که گردشگر زیادی وجود دارد می توانید روی پله ها بنشینید و هم پاریس را از بالا ببینید (این مکان به تعبیری بام پاریس است و میتوانید تا 50 کیلومتر دورتر را از این ارتفاع تماشا کنید)
 
علاوه بر این به اجراهای موسیقی از فرهنگهای مختلف که گاه و بی گاه و بیگاه توسط خوانندگان و نوازندگان محلی اجرا میشود گوش دهید و لذت ببرید و محیط لطیف و شاعرانه ای را تجربه کنید.
 
اگر نخواستید پیاده روی روی پله ها را تجربه کنید میتوانید گزینه دیگر که استفاده از خط ریلی است را انتخاب کنید. تنها 1.5 دقیقه طول می کشد تا از ضلع چپ پارک لویی میشل که محل استقرار واگن ها است به بلند ترین نقطه تپه برسید.
 
ساخت بنای این کلیسا با هزینه دولت فرانسه به مناسبت گرامیداشت کشته شدگان فرانسوی جنگ فرانسه-پروس در 16 جولای 1875 میلادی شروع شد و در 1914 میلادی پایان یافت.
 
طراح و مهندس معمار این بنا پل آبید است و به لحاظ ساختار معماري، كليسا به شكل صليب يوناني يعني بعلاوه ساخته شده است .
 
گنبد بزرگ و مركزي آن داراي ارتفاع 80 متر است و به وسیله چهار گنبد محصور شده، و در قسمت عقب ساختمان یکی از بزرگ ترین ناقوس های جهان، که نوزده تن وزن دارد، نصب شده است.
 
اين سبك معماري الهام گرفته از معماري روم و بيزانس و به ويژه كليساي سن فران در شهر  پريگوي فرانسه است.
 
فضای داخلی کلیسا زیبا، آرام و رمانتیک است و به وسیله مجسمه های سنگی و سرامیکی تزئین شده. سقف محراب آن به مساحت 475 متر مربع موزائیک کاری شده و بیشترین مساحت کاشی کاری در جهان را به خود اختصاص داده است.
 
از داخل کلیسا پله های زیبایی برای رفتن به پشت بام و زیرزمین وجود دارد گر چه ممکن است همیشه برای استفاده توریست ها باز نباشد.
 
در پایان می توانید برای رسیدن به آرزوهایتان شمع روشن کنید و در شمعدان های زیبایی که برای این کار در نظر گرفته شده بگذارید. عده بسیاری اعتقاد دارند در کلیسای قلب مقدس بیش از هر جای دیگری به مسیح و معجزاتش نزدیک هستید.
 
بام پاریس پاریس مونتمارت قلب مقدس
 

محله مونمارت

این محله در بام پاریس شهرت خود مدیون هنرمندان و نویسندگان تنگدستی است که روزگاری–اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20- هزینه پایین زندگی، کاباره ها، روسپی خانه ها و اماکن بدنام این محل آنها را به اینجا کشاند و اجتماع آن ها مرکز هنر و عیش و عشرت پاریس شد.
 
هنرمندانی مشهوری نظیر سالوادور دالی، آمادئو مودیلیانی، کلود مونه، هانری دو تولوز- لوتروک، پیت موندریان، پابلو پیکاسو، کامیل پیسارو و ونسان ونگوگ در بام پاریس ردی از خود در بام پاریس به جای گذاشته اند.
 
به نظر می آید همه هنرمندان آن دوره این محل را می پسندیده اند. حتی اگر اهل هنر هم نباشید حتما نام چند تن از آنها را شنیده اید و میتوانید تصور کنید محله مونمارت چگونه می درخشیده است.
 
نقاشی مشهوری از آگوست رنوار وجود دارد که رقص در یک پنجشنبه بعد از ظهر را در مونمارت و بام پاریس به تصویر کشیده است.
 
قلب مونمارت میدان ترتره (place dertre) است که نویسندگان، فلاسفه، هنرمندان و طرفداران آنها را در کافه ها گرد هم می آورد تا تاریخ هنر و فرهنگ آن دوره را رقم بزنند.
 
تصور بودن در بام پاریس و تنفس میان هنرمندان احساس بی بدیلی است. هنوز هم با گردش در این منطقه می توانید روح هنر را حس کنید.
 
هنرمندانی را خواهید دید که یا کار های خود را در مغازه ها و یا گوشه خیابان می فروشند و یا می توانند در ازای مبلغی چهره شما را در زمان کوتاهی نقاشی کنند و یک یادگاری تمام عیار به شما تقدیم کنند.
 
می توانید کپی آثاری که دوست دارید را از مغازه دار ها و یا دست فروش ها با قیمت بسیار کم تهیه کنید، در کافه ها بنشینید و به صدای موسیقی گوش دهید. اگر مخاطب پرو پا قرص هنر هستید فراموش نکنید که از موزه سالوادوار دالی در همان نزدیکی دیدن کنید.
 
مونمارت پاریس تور پاریس بام پاریس
 
 
اما این همه ماجرا نیست. در محله معروف ترتره نقاش زبردست بسیاری نشسته و به نقاشی مشغول اند.
 
برخی از این نقاشان که عموما کاریکاتور یا پرتره مشتریان را نقاشی می کنند از زبردست ترین نقاشان فرانسوی هستند که البته درآمد خوبی هم کسب می کنند. برخی از این نقاشان برای کشیدن یک پرتره تا 100 یورو نیز از مشتریان دریافت می کنند.
 
فضای جذاب و بی نظیر این محله در کنار کافه ها آن نقاشی شما را به یک خاطره هیجان انگیر تبدیل می کند. در عکس زیر یک نقاشی پرتره از یک رهگذر دیده می شود.
 
یکی دیگر از فضا های زیبایی که می توانید در این منطقه تجربه کنید آسیاب بادی مولن دو لا گلت است در میدانی به همین نام واقع شده که امروزه تبدیل به رستوران شده و می توانید ناهار را در آنجا صرف کنید.
 
چهره این آسیاب بادی توسط چند تن از هنرمندان آن دوره از جمله ونگوگ نقاشی شده است. گلت نام نانی است که در قرن 17 میلادی در این آسیاب تهیه می شده است و نام این آسیاب از آن الهام گرفته شده است.
 
بام پاریس مونمارت کلیسای قبل مقدس
 

کلیسای سن پیر

با وجود کلیسای باشکوه و جوان قلب مقدس، کمتر کسی به کلیسای سن پیر توجه می کند اما اگر به مکان های تاریخی علاقه دارید حتما کلیسای سن پیر را از دست ندهید.
 
این کلیسا از جمله قدیمی ترین کلیسا های پاریس است و تاریخ ساخت آن را قرن سوم میلادی توسط سن دنیس که پیشتر ذکرش رفت می دانند. بخش هایی از کلیسا در طی زمان و جنگ های مختلف از دست رفته و دوباره بازسازی شده است.
 
بام پاریس کلیسای قلب مقدس مونمارت
 

مولن رژ

اگر از منطقه مرتفع نمومارت کمی فاصله بگیرید و از خیابان لوپیک پایین بیاید با کافه معروف مولن روژ روبرو خواهید شد. اگر فیلم مشهور مولن روژ را دیده باشید حتما یک ایده اولیه نسبت به این کافه دارید.
 
مولن روژ به معنای آسیاب بادی قرمز است که کافه و کاباره ای تاریخی در فرانسه است و در حال حاضر می توانید رقص ها، مراسم و لباس های سنتی فرانسه را اینجا تماشا کنید و بگذارید مهارت هنرپیشه گان و رنگارنگی مراسمشان شما را مجذوب و حیرت زده کند.
 
در خود فرانسه کافه مولن روژ زادگاه رقص مدرن کن کن محسوب می شود و از این جهت شهرت خاصی دارد.
 
بام پاریس بام پاریس بام پاریس

در بخش دیدنی های سایت سفر های ماژلان مقالات بیشتری راجع به پاریس می خوانید. از جمله مقاله پاریس برای کودکان به جذابیت های شهر پاریس برای کودکان و خردسالان می پردازد و همچنین مقاله مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو که از دیدنی های مهم پاریس است.


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط