مسجد حسن دوم نماد شکوه مراکشی

مسجد حسن دوم نماد شکوه مراکشی


مسجد حسن دوم نماد شکوه مراکشی
تاریخ : 31/05/2017 08:29:06 ب.ظ

مسجد حسن دوم مهم ترین دیدنی شهر کازابلانکا مراکش است. شهر کازابلانکا اگر چه شهرت جهانی دارد اما شاید این شهرت بیشتر مرهون فیلم کازابلانکا باشد تا خود شهر کازابلانکا. با این حال مسجد حسن دوم نه فقط در کازبلانکا بلکه در کل مراکش یک نماد و سمبل از شکوه معماری و مهندسی مراکشی است که در کنار ساحل اقیانوس آرام برای هر گردشگری خودنمایی می کند.

مسجد حسن دوم ، شاید مهم ترین اثر معماری متاخر مراکشی باشد. این مسجد در شهر کازابلانکای کشور مغرب است. زیبایی و شکوه این بنا به اندازه ای است که بسیاری از گردشگران فقط به خاطر دیدن این مسجد به شهر کازبلانکا سفر می کنند.
 
مسجد حسن دوم سومین مسجد بزرگ جهان اسلام (پس از مسجد الحرام و مسجد النبی در عربستان) لقب گرفته که با کمک های مردمی ساخته شده است.
 
وسعت فضای بیرونی و داخلی مسجد حسن دوم به اندازه ای است که جمعیتی بالغ بر بیست هزار نمازگزار را در خود جای می دهد و به سبب قرار گیری قسمتی از آن در اقیانوس اطلس ، یکی از زیباترین مساجد دنیا شناخته می شود.
 
 
نام این مسجد از یکی از محبوب ترین پادشاهان مغرب گرفته شده است. حسن دوم دومین پادشاه سلسله علویان بعد از استقلال کشور بود که حدود سی سال (1340-1373 میلادی) در این کشور حکومت کرد.
 
کازابلانکا بزرگ ترین بندر اقیانوس آفریقایی در اقیانوس اطلس است که به دارالبیضا نیز شهرت دارد. ساخت مسجد در سال 1980 میلادی شروع  و در سال 1993 میلادی (شب سالروز ولادت پیامبر و در شصتمین سالگی حسن دوم) افتتاح شده است.
 
معماری آن ترکیبی از معماری مراکشی و معماری اسلامی است. سالن نمازگزاران حدود 20 هزار متر مربع مساحت دارد و مسجد گنجایشی حدود 25 هزار نماز گزار را دارد.
 
ارتفاع مناره های آن که از بلند ترین منارهای دنیاست به 210 متر می رسد. این مناره به سبک اندلسی ساخته شده است. میشل پینسیو معمار فرانسوی این اثر، سعی داشته از مرغوب ترین مصالح در بنا استفاده نماید.
 
 
کف ها و دیوار های مسجد با سنگ های مرمر پوشیده شده است. ( گفته می شود 560 هزار قطعه سنگ برای ساخت مسجد استفاده شده است).
 
صحن داخلی با گچ بری های زیبایی تزیین شده است. گنبد با چوب حکاکی شده (معرق کاری چوب) که در میان گنبد مساجد نوع خاص و کم نظیری است.
 
برای ساخت این مسجد 2500 معمار و 10000 کارگر حرفه ای شبانه روز کار کرده اند. جالب است که تمامی مواد و مصالح این مسجد به جز برخی گرانیت های ایتالیایی ستون ها همه در کشور مراکش تهیه و در این بنا به کار گرفته شده است.
 
دو سوی مسجد روی آب است. کف این قسمت ها شیشه است و چه عارفانه است در حین نماز بتوانی اقیانوس زیر پایت را ببینی و ماهیانی که آزادانه زیر پای تو جابجا می شوند.
 
تنها یک سوم بنا بر روی خشکی است و این یعنی به کار گیری فن ساختمان در بنایی عظیم. (البته شوری آب اقیانوس اطلس قسمتی از بنا را یک بار تخریب کرده است و دوباره باز سازی شده و به دلیل شوری آب همیشه آسیب پذیر است اما به شدت از آن مراقبت می شود. ساختمان با تمام مشکلات ساخت در مقابل زلزله مقاوم است.)
 
 
خیلی از درهای بنا را که باز کنی افق اقیانوسی را میبینی که تو را به هستی بی انتها پیوند می زند. خود حسن دوم پادشاه وقت کشور مغرب علت قرارگیری مسجد را بر روی آب قرارگیری تخت خداوندی بر روی آب دانسته است.
 
علت باز شدن سقف را معمار نگاه نماز گزاران به عظمت جهان هستی و مدیریت آسمان ها و ستارگان یا قدرت لایزال خداوندی می داند.
 
اما تکنولوژی ساخت مسجد به اینجا ختم نمی شود. مسجد دارای درب های اتوماتیک و سقف متحرک در قسمتی از محوطه است. نمازخانه مردان و زنان از هم جدا طراحی شده است و زنان در سمت راست و مردان در سمت چپ محراب قرار دارند.
 
محراب از چوب سدر ساخته شده و بسیار زیبا تراشیده شده است. به جز وضوخانه بزرگی که درپایین مسجد ساخته شده، حوض هایی نیز در جای تا جای مسجد جهت وضو گرفتن نماز گزاران و تلطیف فضا طراحی شده است.
 
گردشگران می توانند همه روزه از این بنای زیبا دیدن کنند و صحن، حیاط، و حمام (که در مسجد وجود دارد) را از نزدیک ببینند. به یاد داشته باشید نماز گزاران جمعه ها هم برای نماز جمعه به این مسجد می آیند.
 
در این مسجد سالن ویژه کنفرانس های اسلامی، کتابخانه، کلاس های آموزش قرآن و سالن ویژه دعا و نیایش و دیگر فضاها نیز وجود دارد.
 
یکی دیگر از زیبایی های مسجد آن است که نور لیزری از مناره ها در جهت قبله از دور دست ها قابل مشاهده است و نماز گزاران می توانند با استفاده از آن نیز جهت قبله را تشخیص دهند و چه چیزی زیباتر از انکه در شب های مسجد نوری همیشه تو را به یاد او بیندازد.
 
مردم کازابلانکا عقاید ضد و نقیضی در این باره دارند. اینکه این مسجد در دنیا مطرح است باعث غرور آن هاست اما برخی از آنها از هزینه زیادی که برای آن شده است گله دارند.
 
در کنار این مسجد زیبا با کمی پیاده روی می توانید به ساحل کورینویچ رفته و از ساحل و بازار آن نیز بهره برده و در کافه ای کنار ساحل از دور دست ها مناره سر به فلک کشیده مسجد را ببینید.


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط