10 دیدنی مشهور ایروان

10 دیدنی مشهور ایروان


10 دیدنی مشهور ایروان
تاریخ : 19/07/2017 03:17:12 ب.ظ

ایروان خاطره ایران بزرگ است. نام ایروان و تقارن آن با ایران ذهن هر کسی را نوازش می کند. پایتخت ارمنستان ترکیبی از فرهنگ شرقی و غربی و طعم مسیحیت ارتودکس را دارد. ایروان شهر خونگرم و پذیرای ده ها هزار ایرانی در سال است. هر علاقه مند به سفر حتما روزی خود را در ایروان خواه یافت.

ایروان در ظاهر در جایگاه پایتخت کشوری که به تاریخ خود می‌ بالد و می‌خواهد آن را به همگان نشان دهد، حرف زیادی برای گفتن ندارد. اما ایروان در دره‌ی حاصلخیز کوه آرارات نهاده شده است.
 
قله‌ی پوشیده از برف این کوه از دور دست، در مرز با ترکیه پیداست. از تابش آخرین اشعه‌ های خورشید در هنگام غروب چشم‌ انداز زیبایی پیداست که به‌ راستی دل هر بیننده‌ای را می‌ برد.
 
ایروان از 780 سال پیش از میلاد یعنی زمانی که سلسله اورارتو روز های اوج خود را پشت سر می‌ گذاشتند، به خاطر واقع شدن در نقطه‌ی پیوند مسیر های بین اروپا و هند، موقعیت حساس و استراتژیکی داشت.
 
برخورداری از منابع طبیعی و فرهنگی غنی سبب می‌شد که این خاک همواره هدف تاخت‌ و تاز اقوام رومی، ایرانی، عرب، مغول و ترک باشد.
 
اما مشارکت افسانه‌ای این اقوام در سرنوشت و فرهنگ ایروان، نخست به دست روسیه‌ی تزاری و سپس با دگرگونی‌های بیشتر، زیر سلطه‌ی اتحاد جماهیر شوروی به پایان رسید.
 
ده دیدنی برتر ایروان-سفر های ماژلان صونا پرواز
 
از سال 1921 میلادی، ایروان به ابر شهری صنعتی تبدیل گردید. در سامان طرح نویی که از آن هنگام بر ایروان حاکم شد، تقریبا همه‌‌ی آثار تاریخی و هر آنچه باعث زیبایی شهر بود، نادیده گرفته شد.
 
کلیسا ها، مساجد، دژ ایرانی، حمام‌ های قرن شانزدهمی، بازار ها و کاروانسرا ها ویران شدند و جای خود را به بلوک‌ های سیمانی بی‌قواره و انبوهی از کابل‌ های تلفن و غیره دادند.
 
پس از استقلال در سال ١٩٩١میلادی، تغییرات مثبت در ایروان شتاب بیشتری گرفت، تاجایی که اکنون این شهر ازجمله جاهایی به شمار می‌رود که برای دیدار و سفر مطلوب است.
 
هر چند برخلاف انتظار، در رابطه با تخریب بنا های مهیب و غول‌ آسای دوره‌‌ی حاکمیت حتی در جماهیر شوروی مخالفت‌ های شدیدی ابراز می‌ شود. (حتی جِرمین جکسون برادر بزرگ‌ تر مایکل جکسون در سیاهه‌ی مخالفان این موضوع بوده!).
 
مسئله بر سر حفظ گذشته‌ای است که ماهیت وجودی ایروان را زیر سوال می‌ برد. از سویی ساکنان شهر ایروان، گویی شهر خود را در قلب‌ شان زنده نگاه داشته‌اند، تا صمیمانه آن را در میهمان‌ نوازی‌ ها، در نگاه امیدوارشان و در آمادگی‌ و استقبال‌ شان از گفتگو و اشاره به آنچه در گذشته بر این شهر رفته، با شما در میان بگذارند.
 
گویی آنچه بر این شهر گذشته هم دیروز بوده و هم فرداست. این داستان چندان خیال و وهم نیست. آنچه ایروان داشته، از آن گرفته شد.
 
تقریبا هر آنچه برایشان به یادگار مانده، تنها به شماری نسخ خطی، تندیس‌ ها و ظروف چینی محدود است که در دسته‌ی صنایع دستی قرار می‌ گیرد. همه‌ی آنچه از گزند روزگار در امان مانده است. با اینحال بازسازی‌ ها هم‌ چنان با نشاط و امیدوارانه ادامه دارد.
 
ده دیدنی برتر ایروان-سفر های ماژلان صونا پرواز
 

در این مقاله 10 دیدنی برتر ایروان از نگاه گردشگران شرح داده می شود

 

1- ماتنداران Matenadaran

 

2- یادبود کشتار ارامنه

 

3- میدان جمهوری

 

4- موزه تاریخ ارمنستان

 

5- ساختمان اپرا

 

6- مجسمه مادر ارمنستان

 

7- قلعه و موزه اربونی

 

8- كلیسای جامع سنت گریگور روشنگر

 

9- گالری هنر ملی ارمنستان

 

10- موزه پارجانوف

 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط