جمهوری خود مختار نخجوان

جمهوری خود مختار نخجوان


جمهوری خود مختار نخجوان
تاریخ : 24/07/2017 08:14:42 ب.ظ

جمهوری خودمختار نخجوان بخشی از جمهوری آذربایجان است که مرکز آن شهر نخجوان می باشد. این شهر در جنوب قفقاز و شمال رود ارس واقع شده است که از شمال و مشرق محدود به جمهوری ارمنستان و از جنوب محدود به ایران و از غرب محدود به ترکیه می باشد.

جمهوری خود مختار نخجوان با نوار باريکی از دیار آذربایجان، که چه به لحاظ ملی و چه مناسبات سياسی، سرزمین مادری‌ اش حساب می شود، از خاک کشور ارمنستان جدا شده است، که اين جدايی زندگی را برایش دشوار نموده‌.
 
روزگاری پیش از این نخجوان به‌ عنوان چهار راهی بر سر یکی از مهم‌ ترين مسیر های تجاری کهن بین اروپا، چين و هند جایگاهی ویژه داشت.
 
همین جایگاه ویژه، کافی است تا امتیاز آن را به‌ عنوان شهری که پايتخت ایالتی مستقل برگزیده شده، توجیه کند. با این حال پس از فروپاشی اتحاد جماهير شوروی، خشونت‌ های روزافزون تلخ و گزنده‌ای سراسر قفقاز را درگیر کرد.
 
در نتیجه این شهر هم رو به انزوا رفت و از نظر سياسی به باکو وابستگی کاملی پیدا کرد. هرچند نخجوان دومين شهر آذربايجان به شمار می‌ رود اما از اين فرصت، حاصل چندانی نبرده.
 
تلاش فراوانی که اين جمهوری خودمختار انجام داد، جز افزايش بيکاري، ناکار آمدی زیر ساخت‌ ها و صنایع و بروز خشونت‌ های محلی که روز‌ به‌ روز رويا ها و آرزو‌ های مردم را دست‌ نيافتني‌ تر می‌ ساخت، نتیجه دیگری دربر نداشت. 
 
دیدنی های شهر نخجوان در جمهوری آذربایجان- سفر های ماژلان صونا دپرواز
 
گذشته از اين مشکلات سياسي و اقتصادي، نخجوان طبيعتی زيبا دارد. اين جمهوری خودمختار در دامنه‌ی سلسله‌ جبال قفقاز جنوبي واقع است، در کنار رودخانه‌ای که از شعب رود اَرَس است.
 
قلب کهن نخجوان با کوچه‌ های باريک و شماری از بنا های تاريخي مشخص است. بطلميوس (جغرافی‌ دان يوناني در قرن دوم پیش از میلاد) درباره‌ی این شهر در آن زمان چنین روايت مي‌ کند:
 
نخجوان شهری است گیرا و سرزنده که باغ‌ هايي شاداب و مردماني نیکبخت دارد. این توصیف به زمانی می‌ رسد که اين ديار، تاريخي هزار ساله داشت و بنابر افسانه‌ ها، نوحِ پیامبر، کشتی خود را در این نقطه به ساحل نشانده بود.
 
هم‌ اکنون اما به لطف کار شکنی‌ ها و موانعی که روزگاری از سوی اتحاد جماهیر شوروی سابق و اخیرتر از آن، از سوی عوامل دیگر ایجاد شده است.
 
بسیاری از بهترین چشم‌ انداز ها و در اصل هرچه زيبايي در آن دیار بوده را بی‌ روح و نابود کرده‌ اند. تا جایی که در تأمين آب شرب با مشکل رو به‌ رو است.
 
با اين وجود نخجوان از حوادث سهمناکي مثل حملات اسکندر مقدوني، تيمور لنگ و استالين جان سالم به در برده است. بی‌ گمان امروز هم از پس این چالش‌ها، در نقش خود به‌ عنوان گروگان نبرد قره‌‌ باغ، ميان ارمنستان و آذربايجان دوام خواهد آورد. 
 
به‌ هر حال، گردشگران نخجوان دو گزینه دارند؛ یکی گردش در مکان‌ های جالب تاريخي این شهر و ديگری سفر به حومه شهر و ديدن مناظر نادر طبیعی اين اقلیم نيمه‌ صحرايي که تجربه‌ ای یگانه است. 
 
دیدنی های شهر نخجوان در جمهوری آذربایجان- سفر های ماژلان صونا دپرواز
 

دیدنی های شهر نخجوان جمهوری آذربایجان

 
از دیدنی های جذاب این شهر می توان به مقبره مومنه خان که با کاشي‌ هاي فيروزه‌ای رنگ تزئين شده است اشاره کرد. همچنین موزه دولتی فرش که به تازگی در قصر دويست‌ ساله‌ خان‌ های حاکم برپا شده است.
 
برای اطلاع از دیدنی های شهر نخجوان جمهوری آذربایجان درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
مقبره هشت‌ گوشه يوسف بن کوشير از سده دوازدهم و بازی شطرنج که به‌ عنوان يکي از ابزار های ارتباط و به نشانه‌ی ميهمان‌ نوازي می باشد.
 
جالب است بدانید که بیمارستان معروف و موفق این شهر، براي درمان بيماران ريوي بيماران را براي يک شب در معدن محلي نمک نگه مي‌ دارند. 
 
جمعيت: 360000 نفر.
 
بهترین فصل سفر: از سفر به نخجوان در میانه‌‌ های زمستان و تابستان بپرهيزيد. 
 
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط