متئورای یونان معبدی معلق در آسمان

متئورای یونان معبدی معلق در آسمان


متئورای یونان معبدی معلق در آسمان
تاریخ : 17/08/2017 07:19:10 ب.ظ

بعضی وقت ها در کشوری جایی وجود دارد متفاوت از همه دیدنی های دیگر. جایی که نگاه و هوش و حواس خود را به خود جلب می کند. متئورای یونان دریچه ای است به سوی دنیایی عجیب، معابدی معلق در آسمان و جایی برای عبادت کسانی که از همه کس و همه جا به دور بوده اند. شاید روزی فرصتی برای دیدن آن پیدا کنید.

هدف ما از سفر معمولا گشت و گذار، رفع خستگی، دیدن مکان های تازه و ... است. می رویم تا ذهن و جسممان کمی آسایش پیدا کند و نهایتا چند عکس خاطره انگیز برایمان می ماند و چند سوغاتی اگر خوش شانس باشیم و بتوانیم اشیاء خوبی پیدا کنیم.
 
برای اطلاعات بیشتر در مورد تور یونان لطفا کلیک کنید.
 
اما همیشه هدف از سفر این نبوده. حتما داستان سفر های زیارتی را در گذشته شنیده اید. حتما کتابی به دستتان رسیده یا فرد بسیار کهنسالی در خانواده داشته اید که داستان مرارت ها و خطرات و گاه ماجراجویی های سفر های زیارتی با پای پیاده (چه بسا بدون کفش) را برایتان تعریف کرده باشد.
 
در این بخش از معرفی مکان های گردشگری قصد داریم مکان متفاوت و در عین حال بی نظیری را  به شما معرفی کنیم که قرن ها مقصد زائرین بی پروا بوده بوده. اگر اهل ماجراجویی هستید با ما همراه شوید.
 
در مرکز کشور یونان دشتی وجود دارد به نام دشت تسالی (این دشت در نزدیکی شهر کالامباکا Kalambaka, واقع شده است) در لبه شمال غربی دشت های تسالی و در نزدیکی رودخانه پاینس صخره هایی به نظر غیر قابل دسترس به شکل ستون قرار دارد که چشم هر بیننده ای را خیره میکند.
 
به این صخره ها متئورا می گویند. به معنای صخره های معلق یا صخره های معلق در آسمان. وقتی از دور به این صخره های سربه فلک کشیده نگاه می کنید ممکن است شک کنید که منظره روبرو واقعی است یا بخشی از یک نقاشی یا انیمیشن.
 
اینکه از نظر زمین شناسی چطور این صخره های عظیم در دل دشت  پدید آمده اند سوال مهمی است اما هر چه هست کارشناسان بر این عقیده اند که قطعا از 1000 سال پیش تا کنون وجود داشته اند.
 
برخی زمین شناسان بر این باورند که این منطقه 60 میلیون سال پیش بوجود آمده و این صخره ها در اثر زمین لرزه و باد و باران این چنین زیبا تراشیده شده اند.
 
متئورای یونان تور یونان آتن-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
اما عجیب ترین و جالب ترین بخش از متئورا صومعه هایی هستند که برفراز این صخره ها ساخته شده اند. اگر مایل هستید اطلاعات خوبی راجع به متئورای یونان و تجربه گردشگران دیگر در اختیار داشته باشید می توانید به روی تریپ ادوایزر حساب کنید.
 
اگر به اندازه کافی ماجراجو باشید و به این صخره های عظیم نزدیک شوید، در بالاترین قسمت از این صخره ها ساختمان هایی را خواهید دید که تاریخ ساخت آن در نزدیک ترین تخمینی که زده می شود به قرن 14 میلادی باز می گردد و در حدود 400 متر از سطح زمین بالاتر هستند.
 
گفته می شود در دوره تسلط ترکان عثمانی این صومعه ها عمدا توسط راهبان مسیحی در چنین جایی غیر قابل دسترس و دور از زندگی آدم ها ساخته شد تا از حمله ترک ها در امان بمانند.
 
روایت دیگری هم هست که می گوید تاریخ ساخت این صومعه ها به قرن 10 میلادی باز می گردد و دلیل ساخت آن دوری هر چه بیشتراز زندگی دنیوی و نزدیکی به خداوند برفراز آسمان است.
 
تعداد آنها 26 عدد بوده که در حال حاضر 6 تای آن ها هم چنان فعالند و راهبان در آن ها مشغول عبادت گرچه تعداد آن ها در هر کدام کمتر از 10 نفر است.
 
5 صومعه مردانه و یکی مختص زنان است. متئورا به جرات مهم ترین و بزرگ ترین مجموعه از کلیسای ارتدکس یونان است .
 
متئورا یونان آتن تور یونان تور آتن-سفرهای ماژلان صونا پرواز

رفتن به همه این صومعه ها کار آسانی نیست و برای بازدید از آن ها باید برنامه ریزی کرد و نقشه داشت. سوال این است که در قرن 14 میلادی چطور آن ها را ساخته اند؟
 
قبل از آن که این بنا ها ساخته شوند راهب های زیادی در غار های این منطقه زندگی می کرده اند و به عبادت مشغول. احتمالا آن ها دست به دست هم داده اند تا بنایی باشکوه بسازند و در طول سالیان دراز دست به ساختن این بنا های باشکوه زده اند.
 
در تاریخ آمده به دلیل نبودن امکانات عده زیادی در راه ساختن آن ها جانشان را از دست داده اند و مجروح شده اند. بالا بردن مصالح از این صخره ها کار آسانی نیست و قطعا قدرت ایمان را نشان می دهد.
 
همین صومعه هایی که هنوز هم محل عبادت هستند تا سال های اخیر از داشتن برق و آب و دیگر امکانات محروم بوده اند. راهبان در قدیم از شبکه گسترده ای از نردبان های نا ایمن برای دسترسی به صومعه ها استفاده می کردند.
 
در سال 1920 میلادی تعداد زیادی پله در صخره ها تراشیده شد و دسترسی به ساختمان ها بسیار راحت تر و برای توریست ها ممکن شد. این بنا در سال 1988 میلادی در لیست سازمان جهانی یونسکو به عنوان میراث بشری ثبت شده است.
 
متئورا یونان آتن تور یونان تور آتن یونان-سفرهای ماژلان صونا پرواز


صومعه های متئورا یونان

همانطور که گفته شد در حال حاضر 6 صومعه فعال هستند و می شود از آن ها بازدید کرد. البته اگر کوهنورد خوبی باشید می توانید از بقیه نیز بازدید کنید.
 
از جمله مکان های دیگر این مجموعه می توان به Doupiani Hermitage ،The Rock of Aghio Pnevma ،Ypapanti Monastery ،St. George Madilas ،St. Nicholas (Badovas) ،The Tower of Aghia اشاره کرد که هر کدام در  نوع خو بازمانده هایی اعجاب انگیز از دنیای قدیم بوده اند.
 
در ابتدا خود صومعه ها را با هم مرور می کنیم و سپس به شیوه های دسترسی به آنها می پردازیم.


صومعه مقدس متئورن بزرگ Holy Monastery of Great Meteoron

 
این صومعه بزرگ ترین صومعه مجموعه متئورا است و در بالاترین ارتفاع در این منطقه واقع شده که در حال حاضر به موزه تبدیل شده است. این صومعه در حدود سال های 1340 میلادی توسط راهب آتانازیوس ساخته شده است.
 
Holy Monastery of Great Meteoronمتئورا یونان آتن یونان تور یونان تور آتن-سفرهای ماژلان صونا پرواز-صومعه مقدس متئورن بزرگ

 

صومعه مقدس وارلام Holy Monastery of Varlaam

 
اولین بار یک کشیش جسور به نام وارلام در حدود سال هاست 1350 میلادی این صخره را کشف کرد و از آن بالا رفت و در آنجا 3 کلیسا، یک اتاق کوچک و یک تانک آب ساخت.
 
پس از او این صخره برای 200 سال دست نخورده باقی ماند تا این که دو برادر ثروتمند دوباره آن را یافتند و احیا کردند. تاریخ ساخت بنای فعلی این صومعه به قرن 16 میلادی باز می گردد.
 
یکی از زیبا ترین صومعه های متئورا و پس از صومعه متئورن بزرگ ، بزرگ ترین در این مجموعه است. 195 پله برای دسترسی به این صومعه ساخته شده است.
 
Holy Monastery of Varlaamمتئورا یونان آتن تور یونان تور آتن-سفرهای ماژلان صونا پرواز-صومعه مقدس وارلام
 

صومعه مقدس سن استفان Holy Monastery of St. Stephen

 
این صومعه کوچک در اواسط قرن 16 ساخته شده است و هم اکنون بخشی از آن به موزه تبدیل شده. این صومعه تنها صومعه مختص خانم ها در متئورا است که هنوز فعال است. در زمان جنگ جهانی دوم این مکان به شدت توسط نیرو های آلمانی مورد حمله قرار گرفت و آسیب دید.
 
متئورا یونان آتن تور یونان تور آتن-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 

صومعه مقدس روسانو Holy Monastery of Rousanou

تاریخ ساخت این صومعه نیز به قرن 16 میلادی باز می گردد و به افتخار زاهدی به نام باربارا ساخته شده است.
 
Holy Monastery of Rousanouمتئورا یونان تور یونان تور آتن-سفرهای ماژلان صونا پرواز-صومعه مقدس روسانو
 

صومعه مقدس سن نیکلاس آناپاساس Holy Monastery of St. Nicholas Anapausas

این صومعه اولین زیارتگاهی است که در مسیر متئورا خواهید دید. تنها یک کیلومتر از روستای کاستراکی فاصله دارد. این کلیسا در ارتفاع 80 متری از زمین و روی صخره ای خشک قرار گرفته است و سختی صخره سازنده را وادار کرده تا بنا را به شکل پله ای بسازد.
 
دسترسی به آن نیز از طریق پله های داخلی امکان پذیر بوده است. این کلیسا در قرن 14 میلادی ساخته شده و در قرن 16 میلادی مورد بازسازی قرار گرفته است.
 
Holy Monastery of St. Nicholas Anapausasمتئورا یونان تور یونان آتن-سفرهای ماژلان صونا پرواز-صومعه مقدس سن نیکلاس آناپاساس


صومعه مقدس ترینیتی  Monastery of Holy Trinity

 
سخت ترین مسیر تمام صومعه ها متعلق به ترینیتی است اما مطمئنا وقتی به آن بالا رسیدید احساس خواهید کرد که جهان را فتح کرده اید و ابدا پشیمان نخواهید بود.
 
این بنا به شکل دایره ای است و در طی قرون ساخت آن کامل شده است. نقاشی های دیواری وو تزئینات آن از اهمیت به سزایی برخوردار است.
 
 Monastery of Holy Trinityمتئورا یونان آتن تور یونان تور آتن-سفرهای ماژلان صونا پرواز-صومعه مقدس ترینیتی


دسترسی به متئورا یونان

برای رفتنن به متئورا از شیوه های مختلفی چون قطار، تاکسی، اتوبوس و... می توان استفاده کرد ولی آسان ترین شیوه قطار است. اطلاعات بیشتری نیز در ویکی تراول می توانید بیابید.
 
مهم نیست کجا باشید. از همه جای یونان به راحتی می توانید از طریق قطار به متئورا سفر کنید. اگر در آتن هستید از طریق مترو در فرودگاه یا هر کجای شهر خود را به ایستگاه قطار برسانید.
 
(در چهارمین ایستگاه خط قرمز در تقاطع خط آبی در ایستگاهی به نام Larissa Station به سمت Anthoupoli ایستگاه قطار مرکزی آتن قرار دارد)
 
در ایستگاه قطار بلیطی برای شهر  Kalampaka که نزدیک ترین شهر به متئورا است تهیه کنید. این سفر شما در حدود 4 ساعات طول خواهد کشید. شهر کالامپاکا شهر بسیار زیبایی با جاذبه توریستی فراوان است.
 
احتمالا دوست داشته باشید در این شهر اقامت کنید. از همین جا می توانید تور هایی برای بازدید از متئورا تهیه کنید تا نگرانی در مورد ساعات بازدید صومعه ها نداشته باشید و با خیال راحت آنچه نیاز است را همراه ببرید.
 
به خصوص اینکه معمولا موزه ها هم زمان باز نیستند. اگر می خواهید تعداد بیشتری از آن ها را ببینید حتما آخر هفته را برای بازدید انتخاب کنید.
 
اگر دوست ندارید همراه تور سفر کنید در نظر داشته باشید که با کفش و ابزار مناسب کوه سفر هیجان انگیز خود را آغاز کنید.
 
تنها صومعه ای که بدون پله و پیاده روی طولانی است سن استفان است. بنابراین بازدید از ان برای افراد کم تحرک می تواند جذاب تر باشد.
 
حداقل 150 تا 300 پله را برای هر صومعه در نظر بگیرید و برای صومعه مقدس ترینیتی کمی هم صخره نوردی. در پایان می توانیم بگوییم دیدن متئورا یک سفر تاریخی برای همه، طبیعت گردی، زیارتی برای مومنان و حتی می تواند یک تور ورزشی باشد.
 
قطعا وقتی پا بر بلند ترین صخره های دشت تسالی می گذارید احساس خواهید کرد که از دنیا خارج شده اید و در آسمان معلق.
 
می توانید داستان های زائرانی که به خطر انداختن جانشان بدون هیچ ابزار پیشرفته ای حتی با پای پیاده  به اینجا می آمده اند تصور کنید و از زمان و مکان خودتان جدا شوید.
 
بی شک صومعه های متئورا یکی از اعجاب انگیز ترین سازه های بشری هستند و طبیعت متئورا از خارق العاده ترین ساخته های طبیعت.


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط