مینیاتور سوئد در ونیز شمال اروپا

مینیاتور سوئد در ونیز شمال اروپا


مینیاتور سوئد در ونیز شمال اروپا
تاریخ : 03/06/2017 07:05:38 ب.ظ

سفرهای ماژلان دیدن شمال اروپا و منطقه اسکاندیناوی را به شما پیشنهاد می کند. طعم همه چیز در این جا تغییر می کند، از زیبابیی های بصری تا مردم همه و همه نشانه های جدیدی از حیات و تنوع را به شما نشان می دهد.

چشم باز می کنی و آنچه می بینی آبی بیکران دریاست و تو در میان این وسعت چشم می چرخانی و محو جزایری می شوی که تو را در بر گرفته.
 
در اروپا سه شهر مهم آبی وجود دارد؛ ونیز، آمستردام و بروژ. اما ونیز شمالی اروپا حال و هوایش با این شهر هایی که گفتم فرق می کند. 
 
استکهلم نه مانند ونیز از خیابان ها و کوچه های آبی تشکیل شده است و نه مانند آمستردام و بروژ ترکیبی از خیابان ها و کانال های آبی است. استکهلم مجموعه ای از جزایر است که به واسطه پل های مختلف به یکدیگر وصل شده و یک شهر را ساخته است.
 
استکهلم شهری است که به آن ونیز شمال هم می گویند. ونیز شمال اروپا یا مرکز نوبل، مهم نیست استکهلم را با چه نامی بخوانید؛ این شهر به قدری جاذبه دارد که هر گردشگری را در نگاه اول عاشق می‌ کند.
 
قدم زدن در قسمت قدیمی شهر استهکلم یا گاملاستان با خیابان‌ های سنگفرش شده، ساختمان‌ های کج اما زیبا، کاخ سلطنتی، کلیسا های گوتیک و کافه‌ های سوئدی مانند قدم زدن در تاریخ این کشور است.
 
گرچه ظاهر این شهر بسیار مطابق مد روز است اما زیبایی قدمت آن را نباید دست کم گرفت. تاریخ را در گوشه گوشه این شهر می توان یافت و می توان در میان بوی قهوه ای که در کوچه پس کوچه های شهر آکنده شد زندگی را چشید. 
 
می خواهیم به سوئد کوچک سفر کنیم و قدمت را در آن پرواز کنیم. به اولین و بزرگ ترین موزه فضای باز جهان می رویم. 
 
اینجا اسکانسن است. (Skansen Open-Air Museum) در جزیره ی جور گاردن واقع شده و اولین موزه فضای باز در سوئد، که در سال 1891 توسط آرتور هازلیوس (Artur Hazelius) با هدف ارائه چگونگی زندگی مردم سوئد در دوره قبل از صنعتی شدن این کشور پایه گذاری شد.  
 
این موزه تا سال 1963 میلادی زیر مجموعه موزه نوردیک بود و از این سال به بعد ، به طور مستقل به کار خود ادامه داده است. این موزه، الگوی سایر موزه های هوای آزاد در سایر کشور ها شد و به همین دلیل، این نوع موزه در کشورهای دیگر هم اسکانسن نامیده می شود.
 
اسکانسن سوئد
 
آرتور هازلیوس در سفرهای به دورترین نقاط سوئد ، 150خانه و کلبه سنتی را خرید و به موزه خود منتقل کرد.
 
در میان خانه های موزه ، تنها سه خانه اصل نیستند و از روی مدل های اصلی الگو برداری شده اند . این موزه هر سال، حدود 1/3 میلیون نفر بازدید کننده دارد.
 
در باغ وحش اسکانسن نیز حیواناتی از سراسر سوئد و سایر نقاط دنیا در محیطی طبیعی نگهداری می شوند . بازار اسکانسن نیز که از سال 1903 هر سال برپا می شود ، طرفداران بسیاری دارد.
 
برای رسیدن به این جزیره زیبا با اتوبوس های دریایی از منطقه گاملاستون حرکت می کنیم تا به جزیره ی جور گاردن برسیم. همچنین می توان با اتوبوس های خط 44 و 47  نیز به این محل رسید.
 
از درب ورودی هاسلیسوس یک واگن قطار بازدید کنندگان را به روی تپه های اسکانسن می رساند. 
 
اسکانسن سوئد
 
وارد اسکانسن که می شوی گویا برگشته ای به قرن ها پیش. از میان کلبه های چوبی که گذر می کنی تمام سریال ها و کارتون های کودکانه برایت زنده می شود ناخودآگاه یاد کارتون " هایدی ، دختری از کوه آلپ "  می افتم که در کوه های آلپ زندگی می کرد. 
 
اسکانسن سوئد
 
در این میان کلیسای بزرگی وجود دارد که مردم برای اعیاد و مراسم هایشان به آنجا می روند. به غیر از اعیاد جشنی وجود دارد بنام مید سومار میدسامر در زبان انگلیسی به معنی نیمه تابستان بلندترین روز سال نیز جشن گرفته می شود.
 
در شهرهای شمالی سوئد مانند لاپلاند خورشید دیگر این روزها غروب نمی کند و پدیده معروف به خورشید نیمه شب رخ می دهد. پدیده ای که بسیاری از توریست های سراسر جهان را به کشور سوئد می کشاند.
 
در شهرهای مرکزی سوئد مانند استکهلم نیز طول روز حدودا طولانی ست و هوا در ساعت حدودا یازده گرگ و مبش می شود و ساعت 3 بامداد خورشید دوباره طلوع می کند همه به اسکانسن می روند. 
 
اسکانسن سوئد
 
در "شهر کوچک" می توان خانه ها و کارگاههای پیشه وران کوچک و همچنین یک آهنگری و دو کارگاه صنعتی کوچک را دید. راهنمایان موزه که در خانه ها هستند می توانند در باره زندگی و کار مردم, مبلمان و ابزار موجود در خانه ها برای شما سخن بگویند. 
 
 
اسکانسن سوئد
 
اسکانسن یک باغ وحش نیز هست و عمدتا جانوران اسکاندیناوی و در وهله نخست جانوران وحشی و نژادهای اصیل وحشی سوئد در آنجا یافت می شوند.
 
طبعا بزرگ ترین جانور پستاندار در میان مجوعه جانوران سوئد یعنی گوزن شمالی که "پادشاه جنگل" نامیده می شود نیز در آنجا وجود دارد.  
 
در اسکانسن تقریبا همیشه برنامه جالب و سرگرم کننده ای در حال برگزاری است. تابستان فصل بسیار شلوغی برای اسکانسن می باشد چرا که مردم هر فرصتی را مغتنم شمرده و به آنجا می روند.
 
برنامه های تابستانی شامل کنسرت، شب های رقص و برنامه های مختلفی برای کودکان و بزرگسالان می باشد . 
 
اسکانسن سوئد
 
در اسکانسن به به کودکان بیشتر خوش می گذرد ، یک قطار کوچک تفریحی از میدان بولنس حرکت می کند و کودکان و بزرگسالان را در محوطه می گرداند. همچنین یک پیست ماشین سواری و چرخ و فلکی وجود دارد که بچه ها را سرگرم می کند. 
 
اسنکانسن سوئد
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط