زاگرب کرواسی پادشاه شهر های بالکان

زاگرب کرواسی پادشاه شهر های بالکان


زاگرب کرواسی پادشاه شهر های بالکان
تاریخ : 18/08/2017 12:30:27 ب.ظ

زاگرب کرواسی شاید مهم ترین پایتخت منطقه بالکان است. این شهر که بازمانده از سده های پیشین است با شمار زیادی از دیدنی های متنوع هر گردشگری را به خود مشغول می کند. اگرچه این شهر همچنان متاثر از دوران جنگ های بالکان است اما به سرعت خود را به کورس پیشرفت در کشورهای اروپایی رسانیده است و اکنون در ردیف پر سرعت ترین شهر ها در زمینه رشد اجتماعی و اقتصادی است.

زاگرب پایتخت کشور کرواسی، در کنار رودخانه‌ی ساوا، نزدیک به دامنه‌های کوه مِدوِدنیکا نهاده شده است. این شهر اکنون در کانون توجه گردشگران بسیاری از نقاط مختلف دنیا است.
 
زاگرب شهری با دیدنی های متنوع است. شباهت ظاهری آن به بسیاری از شهر های کشور های اروپایی در آلمان اسلوونی و حتی اتریش گردشگران را به تعجب وا می دارد.
 
این شهر در دورانی که اتریش-مجارستان تحت سلسله هاپسبورگ، کشوری واحد تشکیل داده بودند از شهر های شکوهمند آن امپراتوری به شمار می‌ رفته.
 
زاگرب که قشنگ‌ ترین کلیسا ها، موزه‌ ها و گالری‌ ها را در خود جای داده است، روزگاری دو شهر مجزا بوده که اکنون با هم یکی شده‌ اند.
 
با این حال شهر به دو بخش اصلی؛ پایینی و بالایی تقسیم می‌ شود. هر بخش ویژگی متمایز و مشخص خود را دارد. میدان وسیع شهر که؛ Trg Bana Jelacica نام دارد در مرز بین این دو قرار گرفته است.
 
بخش بالایی که گرونجی‌گِراد نام دارد، با خیابان‌ های پیچ‌ در پیچ و سنگ‌ فرش شده‌اش، بی‌ گمان کهن‌ ترین محله‌ی شهر است. این بخش که بر روی دو تپه جای گرفته است، از داشتن صفی از بنا ها با نمای دلنشین و بازار اصلی شهر به خود می‌ بالد.
 
کلیسای جامع شهر با نمای زیبایی به سبک نئوگوتیک جلوه‌گری می‌ کند. این کلیسا در سال 1217 میلادی ساخته شد، ولی با گذشت زمان، چندین‌ بار تغییر شکل داده است.
 
مناره‌ های دوقلوی این کلیسا در دهه‌ی 1880 میلادی به آن افزوده شده‌ اند. داخل این بنا با تزیینات خیره‌ کننده‌ای آراسته گشته‌. بر دیوار جنب شمالی کلیسا، کتیبه‌ی ده فرمان به چشم می‌ خورد که به خط نوشتاری رایج در سده‌ی دوازدهم نگاشته شده است.
 
کلیسای سنت مارک در سده‌ی سیزدهم بنیاد شده، ولی در سده‌ی چهاردهم آن را به معماری سبک گوتیک بازسازی کرده‌اند. آوازه‌ی این بنا کم‌ و بیش به استفاده از کاشی‌ های سرخ، سفید و آبی رنگ‌ اش بر می‌ گردد که در سقف آن به کار رفته.
 
زاگرب کرواسی تور کرواسی دوبرونیک-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
همین سه رنگ در لباس نیروهای ارتش زاگرب و پادشاهی کرواسی، اسلوونی و دالماتی هم دیده می‌ شود. به‌ نظر می‌ رسد درگاه ورودی جنوبی آن، ساخته‌‌ دست مجسمه‌ سازانی از پراگ باشند.
 
این دروازه با ترکیب هنری و شماری از تندیس‌ های زیبایش مورد تجلیل قرار گرفته است. برج لورتسکاک در سد‌ه‌ی سیزدهم و به منظور دیدبانی و پاسداری از دروازه‌ های شهر برافراشته شده است.
 
از فراز این برج می‌ توان چشم‌ انداز های بسیار دیدنی شهر را به تماشا نشست. نکته‌ی جالب اینکه بیش از صد سال است که هر روز ظهر توپخانه‌ی بالای این برج، توپی آتش می‌ کند.
 
بخش پایینی شهر دونجی گِراد نام دارد. این بخش میدان‌ های باشکوه، بوستان‌ ها، بلوار های پهناور و پارک‌ های زیبایی در خود دارد.
 
از بخش بالایی به‌ وسیله‌ی قطار برقی می‌ توان به این قسمت از شهر رسید. دونجی گراد در اواخر سده‌ی نوزدهم براساس طرح شبکه‌ ای بنا گردید.
 
شمار زیادی از موزه‌ های زاگرب در این قسمت شهر واقع شده‌ اند. این موزه‌ ها نه تنها تاریخ، هنر و فرهنگ زاگرب را بازتاب می‌ دهند که به ریشه‌ های کهن کرواسی و سایر کشور های جهان نیز می‌ پردازد.
 
موزه‌‌ی باستان‌ شناسی مجموعه‌ هایی از مصر باستان، مومیایی‌ هایی از زاگرب باستان و کهن‌ ترین کتیبه‌ های اقوام اتروسک را به نمایش می‌ گذارد.
 
موزه‌ی تاریخ طبیعی کرواسی در بر گیرنده‌ی گسترده‌ ترین کلکسیون‌ ها از بقایای نئاندرتال ها (بشرغارنشین) است.
 
موزه‌ی شهر زاگرب از دوران رومی‌ ها تا به امروز آثار ارزشمندی را در زمینه‌ های فرهنگی، هنری، اقتصادی و تاریخ سیاسی جا داده است. 
 
موزه‌ های عالی زاگرب یکی دوتا نیستند، از سایر موزه‌ های جالب می‌ توان به موزه‌ی هنر های دستی، موزه قوم‌ شناسی، موزه هنر های بومی کرُوات‌ ها و سرانجام موزه‌ی می‌ مارا اشاره کرد که بیش از 3750 قلم از آثار هنری فرهنگ‌ ها و تمدن‌ های مختلف جهان را در خود گرد آورده است.
 
سفرهای ماژلان صونا پرواز-زاگرب کرواسی تور کرواسی دوبرونیک

زاگرب کرواسی و مهم ترین دیدنی ها

 
 کلیسای سنت کاترین زاگرب؛ یکی از بهترین کلیسا های زاگرب، از سده‌ی هفدهم است که از مهم ترین دیدنی های این شهر به شما می رود.
 
گورستان میروگوج زاگرب ؛ با وجود بوستان زیبای طبیعی مِدوِدنیکا در پیرامون‌ اش، یکی از دنج‌ ترین گوشه‌ های شهر است، بیش از نصف زمین زیر پوشش این پارک طبیعی که به 23 هکتار می‌ رسد، جنگل است. با درختانی که گاه تا 150 متر ارتفاع دارند.
 
پارک ماکسی‌ میری پرداخته شده در سال 1784 میلادی؛ بزرگ‌ ترین پارک در جنوب شرقی اروپاست. این پارک جنگلی درختان کهنسال بلوط، فضا های باز آفتابی و دریاچه‌ های رویایی را در خود جای داده‌.
 
اگر علاقه مند هستید اطلاعات کامل تری از این شهر به دست آورید می توانید به درگاه رسمی گردشگری این شهر مراجعه کنید.
 
همچنین در این درگاه ویژه می توانید به صورت زنده شهر زاگرب را از بالای میدان اصلی این شهر تماشا کنید.
 
پارک ملی پلیتویک از دیدنی های مهم کشور کرواسی است که به دلیل نزدیکی به پایتخت در زمره دیدنی های این شهر قرار می گیرد. خواندن مقاله پارک ملی پلیتویک در سایت سفر های ماژلان را به شما پیشنهاد می کنیم.
 
زاگرب مجموعه ای از دیدنی های بی شمار است که شاید در کل منطقه بالکان کم نظیر باشد از این رو چندان بیراه نیست اگر زاگرب را پادشاه شهر های بالکان بنامیم. اگر شما در تور کرواسی ثبت نام کرده اید بی تردید پایتخت کرواسی را خواهید دید.
 
جمعیت: 780000 نفر.
 
بهترین فصل سفر: فروردین تا آبان.
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط