صویره مراکش شهر اتلوی شکسپیر

صویره مراکش شهر اتلوی شکسپیر


صویره مراکش شهر اتلوی شکسپیر
تاریخ : 26/08/2017 02:59:03 ب.ظ

نام صویره مراکش برای ایرانی ها چندان شناخته شده نیست اما برای گردشگران بین المللی بسیار شناخته شده است. این شهر ساحلی کمتر از آگادیر مراکش شناخته شده نیست با این حال این شهر همچون کازابلانکا که هویتش به فیلم مشهوری به همین نام گره خورده با فیلم دیگری که اثر ارسون ولز است مرتبط است. در این مقاله به دیدنی های صویر مراکش می پردازیم و یادی می کنیم یک اثر هنری مرتبط با این شهر.

شاید بتوان صُوَیره مراکش را پرطرفدار ترین و شناخته شده‌ ترین شهر ساحلی مراکش پنداشت. شاید صویره مراکش پس از آگادیر و کازابلانکا معروف ترین شهر بندری مراکش باشد، اما بی تردید به اندازه شهر های طنجه و رباط  مورد توجه گردشگران قرار نگرفته است.
 
این نام و آوازه‌ ی خوش را تا اندازه‌ ای باید مدیون خارجی‌ هایی بود که در بیست سال گذشته به این شهر سرازیر شدند، دل در گرو آن سپردند و به خرید عمارت‌ ها و انبار های فرسوده‌ اش دست زدند و پس از بازسازی آن‌ ها را به خانه‌ ها و هتل‌ هایی شیک تبدیل کردند.
 
با این حال، تاثیر فرهنگ بیگانگان در این شهر پدیده‌ی نو و بی‌ سابقه‌ ای نیست، بلکه درهم‌ آمیختگی چندین و چند فرهنگ گوناگون همان چیزی است که به این شهر فضایی باز و نگرشی به دور از خشک‌ اندیشی و تعصب بخشیده‌.
 
صویره مرکاش تاریخ درازی دارد. در سده‌ی هفتم پیش از میلاد، دریانوردان فنیقی بیش از هزار سال از جزایر این منطقه برای اهداف تجاری خود بهره بردند و این شهر، بندر تجاری با ارزشی به شمار می‌ رفت.
 
هر چند پرتغالی‌ ها در سال 1506 میلادی در این محل دژی برپا کردند، اما آفرینش این شهر به سلطان سید محمد و معماری فرانسوی‌ اش تئودور کورنات برمی‌ گردد که در سال 1760 میلادی بخش اصلی و برج‌ و باروی این شهر را پی‌ افکندند.
 
مراکش-تور مراکش-صویره-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
در این طرح قصر کبیر که بنا های خوش‌ نمای سفید رنگی گردا گردش را فرا گرفته‌ و خیابان‌ های درهم پیچیده‌ی شهر، بیشتر وامدار فرهنگ و حال‌ و هوای فرانسوی هستند تا افریقا!
 
بیش از آن که به دیدار کارگاه‌ های نجاری پیشه‌ وران شهر که زیر دیوار دژ که اِسکالا دُ لا ویل و برج‌ و با رویش قرار دارند بروید، خود را به بالای دیواره‌ های دفاعی که با توپ‌ های جنگی مجهز شده‌ اند برسانید و از چشم‌ انداز زیبای رو به دریا و پیرامون شهر لذت ببرید.
 
حالا وقت دیدن بخش سرزنده‌ی شهر است. کشتی‌ های ماهی‌ گیری با ماهی‌ های به تور انداخته، خود را به ساحل می‌ رسانند. حتما بایستی از ماهی‌ های ساردین کباب‌ شده روی باربکیو نوش‌ جان کنید و همزمان با ماهی‌ خواران، از تماشای قایق‌ های رنگارنگی که در مراحل گوناگون ساخت قرار دارند، لذت ببرید.
 
برنامه بعدی گشت‌ و گذار در مدینه‌ ی شهر و محله‌ ی قدیمی یهودیان است. لا به‌ لای این پرسه‌ زنی‌ ها، نوشیدن لیوانی آب‌ پرتقال تازه و گوارا یا قهوه‌ ای همراه با شیرینی کروسان؛ شیرینی معروف فرانسوی که تازه خریده‌ اید و هنوز گرم است، دلچسب خواهد بود.
 
گوارای وجود! و اما گیرایی صُویره تنها به این‌ هایی که برشمردیم نیست. این شهر از گالری‌ های هنری، دکان‌ های عتیقه‌ فروشی، نوازندگان‌ دوره‌ گرد و پیشه‌ وران با هنر پر است.
 
یکی از آخرین برنامه‌ هایتان می‌ تواند دراز کشیدن بر لبه‌ ی ساحل شنی وسیعی باشد که از آن سو می‌ توان قدم زنان راهی محله‌ی دیابات و ویرانه‌ های بر جای‌ مانده از دژ شنی پرتقالی‌ ها شد.
 
این دژ در دهه‌ی 1960 میلادی به خاطر نام جیمی هنریکس خواننده‌ی مشهور، آوازه‌ ی ویژه‌ ای پیدا کرد. به‌ علاوه موج‌ سورانی که موج‌ های غلطان قسمتی به نام شهر بادی را برای موج‌ سواری مناسب یافته‌ اند به سرزندگی این شهر رنگارنگ، تماشایی و پرهیاهو می‌ افزایند.
 
مراکش-تور مراکش-صویره-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 

دیدنی های صویره مراکش

 
جشنواره‌ی بین‌المللی موسیقی آیینی که پنج روز طول می‌ کشد و علاقمندان‌ اش از سراسر دنیا راهی صویره می‌ شوند یکی از دیدنی های مهم این شهر است. 
 
در این جشنواره ده ها هزار گردشگر از سراسر کشور، قاره آفریقا و اروپا به مراکش سفر می کنند. درگاه رسمی گردشگری شهر صویره اطلاعات مفیدی به دست می دهد. 
 
موزه سیدی محمد بن عبدالله که یک موزه قوم‌ شناسی است از جمله دیدنی های صویره مراکش است. همچنین زمین‌ های آزاد مگادور؛ در این زمین پهناور گونه‌ ای نادر از شاهین را پرورش می‌ دهند.
 
اما در مورد صویره مراکش نکته جالب دیگری وجود دارد که کمتر گردشگر ایرانی شاید از آن مطلع باشد. اورسون ولز استحکامات و دژ صویره را برای پس‌ زمینه فیلم معروف‌ اش یعنی اوتللو انتخاب کرد.
 
مراکش-تور مراکش-صویره-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
اگر قصد سفر به مراکش در قالب تور مراکش را دارید بد نیست اطلاعات مفیدی راجع به این کشور به دست آورید.
 
 
جمعیت: 70000 نفر.
 
بهترین فصل سفر: تمام طول سال.


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط