فاس مراکش شهری کهن

فاس مراکش شهری کهن


فاس مراکش شهری کهن
تاریخ : 30/08/2017 11:10:51 ق.ظ

شهر فاس مراکش کهن ترین شهر مراکش برای هر گردشگری جذاب و دیدنی است. فاس شهری با قدمت قرون وسطی که پایتخت مراکش قدیم بوده است. فاس در سال 789 میلادی بنیان نهاده شده است و از شهر های قدیمی در دوران تمدن اسلامی بوده است. اگرچه زیر ساخت های کشور برای گردشگری چندان مهیا نیست اما گردشگران زیادی هر ساله به فاس سفر می کنند.

فاس مراکش و جاذبه های گردشگری

 
شهر فاس واقع در شمال کشور مراکش، پایتخت‌ سلسله‌های مِرینیان، وَطاسیان و عَلویان بوده است. از همین رو برای چندین سده‌ی پیاپی، قلب معنوی، تاریخی و کانون جریان روشنفکری کشور به شمار ‌رفته است.
 
این شهر سالیان سال یکی از شهر هایی بوده که به لحاظ جایگاه فرهنگی با شهر های معتبر دانشگاهی اروپا برابری ‌کرده‌. فاس هنوز حال‌ وهوا و شمایل یک شهر اسلامی قرون وسطی را با خود دارد.
 
درگاه رسمی کشور مراکش اطلاعات مفیدی راجع به گردشگری این شهر ارائه می کند.
 
با این حال اگر قصد سفر به مراکش و شهر فاس را دارید منابع مهم دیگری نیز برای کسب اطلاعات وجود دارد. شاید سایت ویکی تراول مهم ترین منبع برای اطلاعات راجع به شهر فاس مراکش باشد.
 
در کوچه‌ های تنگ و درهم‌ تنیده و گذر های پرسایه‌ی بخش کهن شهر که پرسه بزنی، همراه با بوی خوش نعنا و دیگر ادویه‌ هایی که در هوا پخش می‌ شوند و مشام‌ را نوازش می دهند، حس گذشته هم زنده می‌ شود، گویی به زمانی دور گام برداشته‌ ایم.
 
شهر کهن فاس از بزرگ‌ ترین شهر های قرون وسطایی دنیاست که در آن بازار ها (سوق‌ ها) هنوز بیش از یک مایل طول دارند. پس از گذشت سالیان دراز چهره‌ی شهر تغییر چندانی نکرده و همان هفت عامل سنتی شهر نشینی اسلامی هم‌ چنان ویژگی‌ های شاخص آن هستند.
 
این عناصر عبارتند از؛ مساجد، مدارس (مدارس قرآنی)، سوق‌ ها، تیمچه‌ ها (کاروانسرا های کوچک)، حوض‌ ها یا آب‌ نما ها، یک حمام‌ عمومی و یک نانوایی.
 
در کوچه‌ ها و گذر های باریک، پیشه‌ وران و صنعت‌ کاران با روش‌ های سنتی بسته به حرفه‌ی خود کالا هایی می‌ آفرینند و به فروش می‌ رسانند.
 
صاحبان‌ فن هر یک هنر و پیشه‌ی خود را دنبال می‌ کنند. دباغان چرم می‌ سازند، مسگران و قلم‌ زنان با سر و صدا بر ظرف‌ های مسی و ورقه‌ های برنجی نقش می‌ کوبند و دسته‌ دسته کالا های رنگارنگ از کاشی، سفال، گلدوزی و قلاب‌ بافی تا قالی و مواد خوراکی گوناگون در چرخه‌ی مداوم خرید و فروش دور می‌ چرخد.
 
دیوار ها و دروازه‌ های فاس کهن معروف به فاس البالی که دست نخورده و بکر باقی مانده‌ اند، به رمز و رموز داخل حصار می‌ افزایند. مدرسه‌ی اسلامی ابوعنانیه که یکی از تماشایی‌ ترین ساخت‌ و ساز های مراکش است، شهر را زیر پا دارد.
 
فاس مراکش تور مراکش مدرسه بوعنانیا-سفر های ماژلان صونا پرواز
 
این مدرسه‌ی ویژه‌ی آموزش‌ های دینی، در سال 1350 میلادی بنا شده است. بنای آن آراسته به کاشی‌ ها‌ و کنده‌ کاری‌ های زیبایش در زمره‌ی آخرین و بزرگ‌ ترین بنا های تاریخی است که به دستور یکی از سلاطین سلسله‌ی مرینیان برپا شده.
 
طرح این مسجد به گونه‌ای است که با مسجد القرویین بزرگ‌ ترین مسجد آفریقای شمالی برابری و رقابت کند. بوستان‌ های بوجلود (باغ‌ های مِغشه‌ وِرده) واحه‌ای است به دور از هیاهو و شلوغی شهر که فرصتی مناسب برای استراحتی دلپذیر فراهم می‌ آورد.
 
در قهوه‌ خانه‌ های سرباز فاسِ کهن، دمی بیاسایید و با نوشیدن جرعه‌ای چای نعنا و مزمزه کردن شیرینی‌ های ترد و بسیار شیرین خستگی در کنید و دوباره به راه ادامه دهید.
 
پس از صرف چای و شیرینی وقت آن است که به کاخ دارالبطحا سر بزنید، بنایی که در پایان سده‌ی نوزدهم و برای پذیرایی از سفیران خارجی برپا شده بود.
 
اکنون این ساختمان موزه‌ی هنر و صنایع دستی مراکش است. گذشته از آثار هنری این موزه، حیاط و بوستان‌ های روح‌ نواز پیرامون این کاخ آن قدر خوشایند هستند که به دیدارشان بیارزد.
 
اگر قصد سفر به مراکش در قالب تور مراکش را دارید می توانید اطلاعات مفیدی راجع به این کشور در سایت سفرهای ماژلان بیابید.
 
مقاله راهنمای سفر به مراکش اطلاعات مفیدی و جامعی راجع به این کشور به دست می دهد. همچنین اگر قصد سفر به شهرهای طنجه، صویره یا رباط دارید می توانید آن ها را دربخش دیدنی های ماژلان بیابید.
 
جمعیت: 974000 نفر.
 
بهترین فصل سفر: فروردین تا خرداد یا شهریور تا دی.


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط