دیدنی های شهر مراکش

دیدنی های شهر مراکش


دیدنی های شهر مراکش
تاریخ : 30/08/2017 02:54:24 ب.ظ

شهر مراکش که گاهی نام آن با نام کشور مراکش (مغرب) اشتباه گرفته می شود پایتخت گردشگری کشور مراکش است. شهر مراکش با زیرساخت های توانمند خود برای گردشگران فضایی امن و جذاب فراهم می کند. سرگرمی های متنوع این شهر ، اماکن دیدنی آن و بسیاری از جاذبه گردشگری آن از این شهر خاطره ای خوب برای هر گردشگر به جای می گذارد.

دیدنی های شهر مراکش

 
شهر مراکش در جنوب کشور مراکش واقع است. این شهر برای چندین سده وعده‌ گاه سیاحان و مسافران و کانون اجتماعی آنانی بود، که برای دورهم بودن و خوشی‌ های دسته‌ جمعی در آن گردهم می‌ آمدند.
 
امروزه شهر مراکش قطب گردشگری کشور مراکش (مغرب) است. نظام پادشاهی مراکش تمامی تمرکز خود را بر شهر مراکش جهت جذب گردشگر قرار داده است. وب سایت رسمی مراکش اطلاعات جامعی راجع به این شهر و دیدنی های آن به دست می دهد.
 
گردشگران ایرانی که به تازگی مراکش را به عنوان مقصد خود برگزیده اند در تور های خود از شهر های مراکش ، کازابلانکا و رباط دیدن می کنند. یکی از دلایل آن محدودیت ایرلاین هایی است که از ایران به این کشور ها سفر می کنند.
 
 کشور مراکش (مغرب) علاوه بر شهر های فوق شهر های مهم و دیدنی دیگری چون شهر های ساحلی آگادیر و طنجه، شهر تاریخی صویره، فاس و شفشفان نیز دارد که گردشگران به تدریج با این شهر ها نیز آشنا می شوند.
 
روزگاری دورتر، ایل‌ مردان و چادر نشینان بربر ساکن جنوب کشور، کالا های دست‌ ساز خود را برای فروش در بازار این شهر، به آن جا می‌ آوردند. سپس بخشی از درآمد شان را صرف خوشگذرانی می‌ کردند و با بخش دیگر کالا های دیگری می‌ خریدند.
 
اینک آن جماعت با گردشگرانی که از سراسر دنیا به این شهر می‌آیند، یکی شده‌ اند. اما این درهم‌ آمیختگی در راه و رسم زندگی آن‌ ها، که از زندگی آبا اجدادی‌ شان برگرفته‌ اند، کوچک‌ ترین تغییری ایجاد نکرده است.
 
همزمان با پایین رفتن آفتاب، در کنار میدان‌ اصلی شهر کهن به نام جامع الفنا می‌ایستیم. با تماشای شیرین‌کاری معرکه‌گیران بسیاری که مردم را به دور خود گرد می‌آورند، گویی عقربه‌ی زمان وارونه می‌شود، حس می‌کنیم که به قرون وسطی گام برداشته‌ایم.
 
در عکس زیر نمایی از میدان جامع الفنا را مشاهده می کنید.
 
شهر مراکش تور مراکش جامع الفنا-سفر های ماژلان صونا پرواز
 
مارگیران، بندبازان، عنترگردانان، نقالان، داستان‌ سرایان و هنرمندانی که با حنا نقش‌ های زیبا می‌آفرینند، جای خود را به تردست‌ ها، شعبده‌ بازان، آتش‌ خواران، فال‌ گیر ها و پیشگویان می‌ دهند.
 
در کنارشان، مشت‌ زنان، ستاره‌ شناسان و مردانی که کژدم بر صورت‌ شان گذاشته‌اند، به غوغای این آشفته‌ بازاری که برای سالیانی دراز بی‌‌ هیچ تغییری برجامانده است، می‌ افزایند. با این همه در سایر بخش‌ های شهر داستان چیز دیگری است.
 
شهر مراکش با شتاب رو به پیشرفت و به سوی شهری ثروتمند، مدرن و برجسته درحرکت است. افرادی که بر وضع این شهر از نزدیک آگاهی دارند، دامنه‌ی این دگرگونی‌ ها را تا جامع الفنا دنبال می‌ کنند.
 
چرا که حتی آن هسته‌ی کهن و درهم‌ برهم را، تمیز، مرتب و سنگ‌ فرش کرده‌اند و به روی رفت‌ و آمد خودرو های موتوری بسته‌اند.
در کنار میدان مدینه‌ی کهن شهر، سوق‌ ها؛ بازار های با شکل و شمایل قدیم، خودنمایی می‌ کند.
 
گشت‌ و گذار در این بازار ها که در شبکه‌ی درهم‌ تنیده‌ای‌ از گذر های سرپوشیده برپا هستند، برای اهل بازار گردی خالی از لطف نیست.
 
هر راسته‌ از بازار ها به یک پیشه اختصاص دارد، راسته‌ های سوق فلزکاران، نجاران، رنگ‌ رزان، چرم‌ سازان و سوق‌ های مخصوص فروش کالا های خاص گوناگون مانند قالی‌ و فرش‌ های نفیس، سرامیک و سفال‌ های رنگارنگ.
 
هر چند به‌ نظر می‌ رسد که نقطه‌ی اوج و برجسته‌ ترین دیدنی‌ های مراکش در جامع الفنا و بازار های کنارش گرد آمده‌، اما جا های دیدنی و سرگرمی‌ های بسیار بیش از این در انتظار شماست که هنوز از آن حرفی به میان نیاورده‌ایم.
 
یکی از آن‌ ها دیواره‌ های خشتی بکر و دست‌ نخورده‌ی مراکش کهن است که در زمینی به طول تقریبی ده کیلومتر گسترده شده است. در جای‌ جای این حصار طولانی، برج‌‌ و بارویی دیده می‌ شود که بر خاک قرمز رنگ ولی حاصلخیز زیرش سایه افکنده‌.
 
یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبای مراکش آبشار اوزود می باشد. این آبشار در ۱۵۰ کیلومتری شمال شهر مراکش می باشد. ارتفاع این آبشار ۱۱۰ متر می باشد.
 
مسجد کتوبیا یکی دیگر از دیدنی‌ های این شهر است. مناره‌ی بلند این مسجد به ارتفاع هفتاد متر نماد اصلی شهر است و شاید بتوان از آن به‌عنوان بهترین بنای یادبود دوران اسلامی در افریقای شمالی یاد کرد.
 
شهر مراکش تور مراکش مسجد کتوبیا-سفر های ماژلان صونا پرواز
 
مدرسه بن یوسف بزرگ‌ ترین ساختمان کهن شهر مراکش است که در سده‌ی شانزده به دست امیران سعدیین بازسازی شد.
 
نکته‌ی جالب این‌ که نقطه‌ای از کف و نمای این مدرسه نیست که با طرح و نقشی آذین نشده‌ باشد. به‌ ویژه ردپای هنر آندلسی را به‌خوبی می‌ توان در آن دید.
 
از دیگر یادگار های باستانی سلسله‌ی سعدیین در مراکش، آرامگا‌ه‌ مخصوص امیران این خاندان است؛ آرامگاهی با گور هایی که به زیبایی آراسته شده و در دل باغی دلگشا قرار گرفته‌ اند.
 
آرامگاه سعدیین و کاخ باهایا ؛ با گورهای زیبایی که چینش هنرمندانه‌ای دارند و معماری آن هر چشمی را خیره می سازد.
 
قصرالبادی هرچند بخش‌ زیادی از این قصر عظیم با سقوط سلسله امیران سعدیین به ویرانه‌ای تبدیل شد، اما همین ویرانه‌ ها گویای ناز و نعمت و اقتداری است که شاهان این سلسله با آن می‌ زیسته‌ اند.
 
گشت‌ و گذار در سوق‌ های شهر از جمله تفریحات جالب برای هرگردشگر است. برای ایرانی های که در تور مراکش شرکت می کنند سوق شهر مراکش برای خرید یکی از برنامه های جالبت و جذاب برای مسافران است.
 
علاوه بر آنچه در بالا گفته شد برنامه های مفرح شبانه را نیز باید به لیست دیدنی ها افزود. برنامه شوی شزعلی در ردیف محبوب ترین دیدنی های شهر مراکش است. نمایشی از شجاعت ها و هنر نمایی های رزم آوران مراکشی در دوره های پیشین.
 
جمعیت شهر مراکش: 909000 نفر.
 
بهترین فصل سفر: فروردین تا آذر.
 
اگر قصد سفر به کشور مراکش (مغرب) را دارید مطالعه راهنمای سفر به مراکش خالی از لطف نخواهد بود.
 
 
 
 
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط