ژرژ پمپید و معماری مدرن در قلب پاریس

ژرژ پمپید و معماری مدرن در قلب پاریس


ژرژ پمپید و معماری مدرن در قلب پاریس
تاریخ : 10/09/2017 07:09:30 ق.ظ

مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو در پاریس در ردیف 5 دیدنی برتر شهر پاریس قرار دارد. شاید کسانی که حتی چند بار به پاریس سفر کرده باشند این مرکز فرهنگی را ندیده باشند. این مرکز علاوه بر کتابخانه و مراکزی برای همایش ها و دیدار نویسندگان با علاقه مندانشان ، از معماری خاصی بهره می برد که در قلب گردشگری پاریس و در میان معماری های سنتی فرانسوی خود نمایی می کند. مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو بی تردید ارزش بازدید را دارد. به شما پیشنهاد می کنیم با این مرکز بیشتر آشنا شوید.

"مشتانه میخواهم پاریس دارای یک مرکز فرهنگی باشد. جایی که هنر، موسیقی، سینما، ادبیات و ... گرد هم آیند.
 
" این سخنان ژرژ پمپیدو Georges Jean-Raymond Pompidou است. نخست وزیر و رئیس جمهور فرانسه طی سال های 1968 تا 1974 میلادی است (زمان مرگش که باعث شد ریاست جمهوری او ناتمام رها شود).
 
وی همچنین یکی از شخصیت های فرهنگی و ادبی شاخص فرانسه است. شاید زمانی که این آرزو را بیان می کرد فکر نمی کرد بنابر خواست او مرکزی تاسیس شود که از نظر بازدید و اقبال عمومی پس از موزه لوور و برج ایفل با 5.3 میلیون بازدید کننده در سال سومین مرکز پربازدید فرانسه شود.
 
ژرژ پمپیدو پاریس تور پاریس فرانسه تور فرانسه-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
همینطور که شکل بنا را در بالا می بینید با نمای ساختمانهای هم دوره خودش بسیار متفاوت است. شاید امروزه بخش هایی از این سبک را در ساختمان های معاصر دیده باشید اما در دهه 1980 میلادی این طراحی بسیار مدرن بود.
 
به سبک این بنا بعدا خواهیم پرداخت. ابتدا می خواهیم به چگونگی شکل گیری آن بپردازیم. در سال 1963 میلادی "جولین کن" مدیر وقت کتابخانه ملی فرانسه طرحی را پیشنهاد کرد که در قلب شهر پاریس کتابخانه بزرگی برای عموم مردم افتتاح شود.
 
کتابخانه ای آنقدر بزرگ و کامل که به یک مرکز ملی برای مطالعه عموم مردم تبدیل شود.
 
 پروژه تصویب شد و تحقیقات انجام این پروژه بزرگ به "ژان پیر سگن" مدیر بخش نشریات کتابخانه ملی سپرده شد و وی فرصت یافت تا تحقیقات آن را طی چند سال انجام دهد و به سفر های مطالعاتی به کشور های دیگر از جمله امریکا و کانادا انجام دهد تا بهترین زمینه برای ساخت بهترین کتابخانه ایجاد شود.
 
چند سال طول کشید و نهایتا سگن مقدمات کار را فراهم کرده بود که  در سال 1969 میلادی ژرژ پمپیدو که در آن زمان رئیس جمهور فرانسه شده بود پیشنهاد کرد که این مرکز بزرگ تنها کتابخانه نباشد.
 
آرزوی دیرین او یک مرکز فرهنگی و هنری بود. پیشنهاد کرد که این مرکز با چند هدف تاسیس شود. هم کتابخانه و هم مرکزی هنری برای ارائه آثار مدرن هنری از هنرهای تجسمی گرفته تا تاتر و  موسیقی و...
 
این پیشنهاد نیز مورد موافقت قرار گرفت و باز به پیشنهاد ژرژ پمپیدو برای اینکه شکل این بنا نیز بهترین طرح موجود باشد مسابقه ای میان جوانان معمار معاصر جویای نام برگزار گردید تا هر کس بهترین ایده و طرح را برای این مرکز پیشنهاد کرد همان اجرا شود.
 
680 معمار در این مسابقه شرکت کردند و نهایتا طرح مدرن و غیر قابل پیش بینی دو معمار جوان و تازه کار به نام های ریچارد راجرز (انگلیسی) و رنزو پیانو(ایتالیایی) برگزیده شد.
 
برای اهل هنر این نام ها امروز بسیار آشناست اما در آن زمان این دو نفر تنها ایده پردازانی جوان و مشتاق بودند.
 
ژرژ پمپیدو پاریس تور پاریس فرانسه تور فرانسه-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
ساخت این بنا تا سال 1977 میلادی به طول انجامید و نهایتا در 31 ژانویه توسط "والری ژیسکاردستن" رئیس جمهور وقت به نام ژرژ پمپیدو که آنقدر زنده نمانده بود تا محقق شدن آرزویش را ببیند، افتتاح شد.
 
مساحت این بنا 15 هکتار است و در 7 طبقه روی زمین و 3 طبقه زیر زمین فعالیت خود را آغاز کرد.
 

ژرژ پمپیدو پروژه ای موفق

 
این که پروژه سازه ژرژ پمپیدو چرا پروژه موفق بوده است دلایل مختلفی داشته است اما خلاصه آن به شرح زیر است.
 
1- ساختمان خارق العاده و جادویی که بلافاصله تصویری محو نشدنی به مغز هر بیننده ای منتقل می کند.
 
2- تیم متخصص.
 
3- نام مرکز که در همه جای جهان شناخته شده است و به سرعت در خاطر می ماند.
 
4- شخصیت منحصر به فرد که اغلب الهام بخش موزه های دیگر در سراسر جهان است. به این معنا که این مرکز تقلید نمی کند بلکه خلاقیت در آن به حدی است که اغلب الهام بخش موزه ها و مراکز هنری دیگر است.
 
5- اندازه مجموعه ها.
 
6- تعداد و کیفیت نمایشگاه ها.
 
7- تعداد استفاده کنندگان از کتابخانه این مجموعه.
 
8- مرکز موسیقی این مجموعه و ظرفیت نوآوری آن.
 
9- فعالیت های آموزشی در دسترس برای کودکان.
 
10- برنامه های هنری، کنفرانس ها و سینما.
 
30 سال پیش تقریبا این مرکز در دنیا در ارج نهادن و گسترش هنر مدرن همتا نداشت دقیقا در زمانی که مردم روی خوشی به هنر مدرن نشان نمی دادند.
 
این مرکز پیوند عمیقی با جامعه برقرار کرد. گستردگی کار مرکز ژرژ پمپیدو آنقدر زیاد است که از هر ملیتی وارد آن شوید با آن ارتباط برقرار می کنید در واقع مرکزی بین المللی است.
 
از کشور ما نیز هنرمند سرشناس، عباس کیارستمی نیز نمایشگاهی از عکس و فیلم در این مرکز برگزار کرده است. بعد از وفات نیز برای بزرگداشت وی مرکز پمپیدو اکران چند فیلم از ایشان را در برنامه کار خود قرار داد.
 
11- مکان منحصر به فرد آن در قلب پاریس.
 

مشخصات ویژه مرکز ژرژ پمپیدو

 
اما ساختمان مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدو چه داشت که آنقدر مورد اقبال عمومی قرار گرفت؟
 
در درجه اول خود بنا در سبک "های تک" ساخته شده است. های تک مخفف High Technology است. به معنای تکنولوژی پیشرفته.
 
تا آن زمان (چنان که الان هم به طور کلی از همین شیوه پیروی می شود) رسم بر این بود که روی بنا توسط موادی مانند گچ و سیمان و انواع فلزات و سنگ و... پوشیده می شد.
 
در واقع این مواد مانند پوست بر روی اجزای داخلی کشیده می شوند تا بنا زیباتر به نظر بیاید و از اجزای داخلی نیز محافظت کند.
 
ایده معماران این بنا این بود: چه کسی گفته اجزای داخلی ساختمان زشت هستند؟ چرا باید تکنولوژی را پوشاند؟ شاید روح شیفتگی به تکنولوژی در دنیای جدید در این ساختمان هویدا باشد.
 
راجرز معتقد بود ساختمان هنر های مدرن باید مدرن باشد و مدرن بودن یعنی هیچ چیز را نپوشانیم. می توانید تصور کنید ساختمان بدون پوست چه شکلی خواهد داشت؟
 
ژرژ پمپیدو پاریس تور پاریس فرانسه تور فرانسه-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
همانطور که می بینید تمام لوله ها و فضا های داخلی و خارجی قابل تشخیص و دیده شدن هستند.
 
حتی رنگ آن ها نیز وابسته به کار کرد آن ها جداگانه تعریف شده اند. مثلا رنگ هواکش ها با لوله های آب و .. جدا شده اند. مثل همان اتفاقی که در داخل سیم های داخلی ساختمان شما می افتد اما اینجا شجاعانه و با افتخار به نمایش در آمده اند.
 
در اینجا کانال های هوا آبی، لوله های آب سبز، فضا های رفت و آمد قرمز، اسکلت ساختمان سفید و شبکه برق با لوله های زرد نمایش داده می شوند.
 
تصور نکنید که این منحصر به فضای خارجی است. بلکه داخل بنا نیز از همین قانون پیروی میکند.
 
ژرژ پمپیدو پاریس تور پاریس فرانسه تور فرانسه-سفرهای ماژلان صونا پرواز

البته منتقدان بسیاری بخش های خوب و بد ساختمان را به نقد کشیده اند. یکی از ویژگی های مثبت این است که در این سیستم تمامی اجزا قابل باز کردن و جای دیگر دوباره سوار شدن هستند.
 
گویا ساختمانی مانند بازی لگو باشد. در هر جایی قابلیت ساخت دوباره دارند و این ویژگی مدرن شگفت انگیزی است اما از سوی دیگر محافظت از اجزا در این سیستم بسیار سخت است.
 
همه لوله ها و اجزا در معرض نور خورشید و عبور هوا هستند بنابراین سرعت اصطحلاک بسیار بالاست و این موضوع نگهداری از ساختمان را بسیار سخت و پیچیده می کند.
 
به طور کلی در آن زمان میزان انتقادات بیش از میزان انتقادات بسیار بیشتر از تشویقها بود.
 
حتی این ساختمان که مرکزی فرهنگی و هنری بود به پالایشگاهی در مرکز پاریس تشبیه می شد اما در نهایت هیچ کس نتوانست شاخص بودن، منحصر به فرد بودن و شگفت انگیزی آن را انکار کند.
 
ژرژ پمپیدو پاریس تور پاریس فرانسه تور فرانسه-سفرهای ماژلان صونا پرواز


کتابخانه ژرژ پمپیدو

 
کتابخانه این مرکز که در ابتدا هدف اصلی این ساختمان بود با عظمتی هر چه تمام تر ساخته شد.
 
شاید نتوانید تصور کنید اما طول قفسه بندی کتاب در این مجموعه 10 کیلومتر است. یعنی اگر بخواهید فقط نگاهی به قفسه ها بیاندازید باید 10 کیلومتر راه بروید.
 
کتابخانه مجزایی نیز برای کودکان 4 تا 14 ساله نیز در نظر گرفته شده است. این مرکز در ابتدا با 180 هزار عنوان کتاب، 1887 عنوان نشریه، 3 هزار قطعه میکرو فیش، 430 قطعه میکرو فیلم، 11 هزار سند صوتی، 550 قطعه فیلم، 1600 قطعه اسلاید شروع به کار کرد.
 
در سال 2007 تنها عناوین کتاب به 350 هزار عنوان کتاب رسید و نزدیک به 600 هزار یورو برای افزایش منابع کتاب تصویب شد. تعداد بقیه منابع ارزشمند این مجموعه نیز چند برابر شد.
 
کتابخانه در طبقات متعدد طراحی شده و هر طبقه عناوین خاصی را در بر می گیرد بنابراین با توجه به راهنما می توانید بدون دردسر طبقه مورد نظر خود را پیدا کنید. هیچ کتابی به امانت داده نمی شود بنابراین تنها همان جا باید مطالعه کنید.
 
به طور کلی کتابخانه آن قدر مفصل است که برایتان قابل تصور نیست. هیچ سند کاغذی، دیجیتالی، صوتی، تصویری نیست که نتوانید در کتابخانه بیابید.
 
می توانید ساعت ها به موسیقی از همه اقوام و ملل در فضا ها و صندلی های خاصی که برای این کار در نظر گرفته شده گوش فرا دهید.
 
هر نوع فیلم و گزارش و اسناد مربوط به آن را بیابید. نشریات کل دنیا را از نظر بگذرانید و ساعت ها به طور آزاد از طریق اینترنت به دنیا دسترسی پیدا کنید.
 
کتابخانه همه روزه به جز سه شنبه ها و روز کارگر در اول ماه می از ساعت 12 تا 22 باز می باشد.
 
ژرژ پمپیدو پاریس تور پاریس فرانسه تور فرانسه-سفرهای ماژلان صونا پرواز

اگر اهل هنر و فرهنگ باشید تمام اجزای این ساختمان برایتان جذاب خواهد بود بنابراین اگر گذرتان به پاریس افتاد دیدن آن را از دست ندهید.
 
اگر هم علاقه خاصی به رویداد های هنری ندارید قطعا ساختمان ژرژ پمپیدو برای شما جالب و شگفت آور خواهد بود. پس در هر دو صورت رویای رئیس جمهور فرانسه را از نظر دور نکنید.
 
دسترسی
 
این مرکز در قلب شهر پاریس، در محله بوبرگ قرار گرفته است بنابراین پیدا کردن آن کار پیچیده ای نیست. در هر کجای پاریس هستید می توانید از طریق اتوبوس های خط 29، 38، 47 و 75 به پمپیدو برسید.
 
از طریق قطار RER باید در ایستگاه Châtelet-les Halles  خطوط A,B,D پیاده شوید.
 
از طریق مترو : Rambuteau (line 11), Hôtel de Ville (lines 1 and 11), Châtelet (lines 1,4 ,7,11 and 14)
 
 برای اطلاع از وضعیت برنامه ها و ورودیه های می توانید به این سایت رسمی مرکز ژرژ پمپیدو  سر بزنید.
 
 
 
 
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط