اسلو نروژ پایتخت خوشگذرانی

اسلو نروژ پایتخت خوشگذرانی


اسلو نروژ پایتخت خوشگذرانی
تاریخ : 28/09/2017 11:17:31 ق.ظ

اسلو بزرگترین شهر و پایتخت کشور نروژ است، همچنین تنها شهر نروژ است که خود یک استان و یک شهرستان نیز به‌شمار می‌ آید. در داخل این شهر ۴۰ جزیره، ۳۴۳ دریاچه و یک جنگل وجود دارد و سومین کلان شهر شمال اروپا بعد از استکلهم و کوپنهاگ به شمار می‌رود. مناظر شهری و طبیعی پایتخت نروژ جاذبه‌ای منحصر به فرد به آن می‌دهد و همچنین هنر جالب توجهی که در پارک‌ ها، بیشه‌ ها و عوارض زمینی مدرن این شهر وجود دارد که آن را شبیه مناظر روستایی نشان می دهد.

اسلو، که روزی به نام کریستینا و کریستیانا شهرت داشت، بزرگ‌ ترین شهر و پایتخت کشور نروژ است. این شهر در رأس خورِ اسلو (پیش‌ روی خشکی در دریا) قرار گرفته است.
 
دو بخش این شهر به گونه‌ ایی مساوی در دو سوی این خلیج کوچک چنان گسترده شده‌ اند که روی هم یک شکل U مانند بزرگ می‌ سازند.
 
در سده‌ی چهاردهم بخت چندان با این شهر یار نبود، زیرا آتشی که ناگزیر به جان کشور های اسکاندیناوی افتاد، دامن شهر اسلو را هم گرفت. درنتیجه این شهر قرون وسطایی، در سال 1624 به ویرانه‌ ای تبدیل شد.
 
پس ازآن حادثه دردناک، شهر جدید اسلو در اطراف قلعه اِکِرشوس ساخته شد. هر چند دژ این شهر هنوز در منطقه نظامیِ اسلو واقع است، اما امروزه دیدار آن برای همگان آزاد است.
 
اسلوی نو این‌ قدر کشش و گیرایی دارد که روستاییان نروژی، به‌ ویژه جوانتر ها هر روز بیش از پیش به سوی آن سرازیر می‌ شوند. هرچند این روند به خاطر خالی شدن تدریجی روستا ها مورد انتقاد است.
 
از آنجا که اسلو پایتخت خوشگذارانی و سور چرانی نروژ نیز به شمار می‌آید، بخش عمده رستوران‌ ها، کافه‌ پاتوق‌ ها و باشگاه‌ های کشور یک‌ جا در آن گرد آمده است. 
 
منتقدانی که در برابر توسعه‌ ی گسترده‌ ی اسلو جبهه گرفته بودند، سر انجام به این بهانه متوسل شدند؛ که این توسعه به حیات‌ وحش و طبیعت بکر زمین‌‌ های حاشیه‌ ی شهر و حومه‌ ها آسیب می‌ زنند. با همه این تفاسیر، اسلو به پایتخت فرهنگی نروژ تبدیل شد.
 
بیشتر موزه‌ ها، نمایشگاه‌ ها، پارک‌ های پر از مجسمه‌ های تماشایی و بالاخره تالار های اجرای موسیقی همه در اسلو گردهم آمده‌ اند. بد نیست قایقی اجاره کنید و راهی شبه‌ جزیره بیگ دوی شوید تا از موزه دریایی و دو کشتی وایکینگ‌ ها به نام کونتیکی و فارم دیدن کنید.
 
این دو کشتی به یاد بود و نام نیک دو تن از دریانوردان بزرگ و نامدار نروژی به موزه تبدیل شدند. 
 
اسلو نروژ پایتخت خوشگذرانی-سفرهای ماژلان صونا پرواز-دیدنی های اسلو نروژ
 

دیدنی های اسلو نروژ

در تصاویر ی که از اسلو می‌ بینیم تضادی آشکار به چشم می‌ خورد. بی‌ تعارف باید اعتراف کرد که بنا های مدرنی که بیشتر متعلق به دهه 1960 میلادی هستند، تا اندازه‌ ای نخراشیده و گاه بد قیافه به‌ نظر می‌ رسند.
 
با این حال در کل نمی‌ توان معماری شهری اسلو را آنقدر ها ناخوشایند دانست، چرا که بعضی ساخت‌ و ساز های آن به‌ راستی چشم‌ نوازند.
 
بهترین راه درک و آشنایی با حال‌ و هوای اسلو این است که قدم‌ زنان فاصله‌ ی کاخ سلطنتی را در امتداد کارل جوهانس گیت تا ایستگاه قطار طی کنید تا به هسته‌ ی شهر برسید.
 
یادتان نرود سری به فروشگاه‌ های مختلف این محل هم بزنید. پس از آن، برای دیدن خانه‌ های دلنواز چوبی اصیل نروژی راهتان را به سمت محله‌ هایی مانند کامپن و والرنگ کج کنید.
 
کلیسای جامع اسلو که در سده هفدهم ساخته شده هم بسیار تماشایی است. اما آن‌ هایی که مشتاق دیدن بنا های مجلل و شاهانه‌ تر هستند باید راهی کاخ سلطنتی بسیار شکوهمند شهر شوند.
 
جمعیت: 593045 نفر.
 
زمان دیدار: اواخر بهار و تابستان و اوایل پاییز (زمستان‌ های بلند و سردی دارد).
 
 
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط