دیدنی های گوتنبرگ سوئد

دیدنی های گوتنبرگ سوئد


دیدنی های گوتنبرگ سوئد
تاریخ : 02/10/2017 10:52:11 ق.ظ

گوتنبرگ سوئد شهری که هم در داخلش و هم در مناطق اطراف آن فضای سبز و محیط‌ های طبیعی زیادی وجود دارد. این شهر کوچک و زیبا، شهری فوق‌ العاده برای پیاده‌ روی و قدم زدن است. همچنین دوچرخه‌ سواری یکی از بهترین روش‌ ها برای رفتن به گوشه و کنار گوتنبرگ است. در شهر گوتنبرگ آب و هوا نسبتا گرم و ملایم است و بارش باران زیاد است حتی در خشک‌ ترین ماه‌ های سال.

گوتنبرگ دومین شهر بزرگ سوئد، در دهانه‌ ی‌ رودخانه گوتا، در نزدیکی شمالی‌ ترین کرانه‌ی کشور دانمارک واقع است و در برابرش دریای شمال گسترده شده‌.
 
این شهر که در سده‌ی هفدهم توسط مهندسان هلندی طراحی شد، از همان ابتدا به بندر بازرگانی ارزشمند ی ‌تبدیل گردید. چنانچه کمپانی سوئدی هندِ شرقی، پایگاه خود را در این شهر پایه‌‌ ریزی کرد.
 
در سال‌ های پایانی سده‌ی نوزدهم و سال‌ های آغازین سده‌ی بیستم صنایع سنگین یکی پس از دیگری در گوتنبرگ آغاز به کار کردند، اما متاسفانه دگرگونی‌ های اقتصادی و اجتماعی که در پی این پیشرفت رخ‌ داد، آن صنایع نو بنیاد را به زوال کشاند.
 
 اکنون این شهر، از سویی به صنایع فن‌آوری برتر (های-تک) و از سوی دیگر به صنعت گردشگری چشم امید بسته‌ تا با موفقیت در این دو میدان، ناکامی‌های گذشته را جبران کند.
 
امروزه تنها شمار اندکی از بنا های واقع در هسته‌ی کهن شهر گوتنبرگ به یادگار مانده‌ اند که به جز دو قلعه، همه از جنس چوب هستند.
 
این دو قلعه عبارتند از؛ قلعه‌ی اسکانِسن که به موزه‌ ای نظامی‌ تبدیل شده و دیگری بورگ جدید آلوس (بورگ: دژ) که در جزیره‌ ای دور از ساحل جای دارد و یکی از جاذبه‌ های گردشگری گوتنبرگ به شمار می‌آید.
 
خانه‌های با شکوهی که روزگاری بازرگانان ثروتمند سده‌ هجده سوئد، در آن‌ ها مسکن داشتند، کنار کانال‌ ها خود نمایی می‌ کنند. از آن جمله سرای کمپانی هندشرقی است که اکنون به موزه‌ ی اصلی شهر اختصاص یافته.
 
نکته جالبی که در مورد معماری سده‌ی نوزدهم گوتنبرگ باید یادآور شد؛ نمونه ساخت‌ و ساز هایی است که به Landshovdingehusen (سرای فرمانداری) معروف هستند و تنها در گوتنبرگ یافت می‌ شوند.
 
این بنا ها نخستین بار در سده‌ی نوزده در ساخت‌ و ساز های این شهر دیده شده‌ اند. این ساختمان‌ ها هر کدام سه طبقه دارند. طبقه همکف آجری و دو طبقه بالایی از چوب هستند.
 
از زمانی که اولین بنای شناخته شده با چنین شکل و شمایلی ویران شد، مدت چندانی نمی‌ گذرد (سال 1975 میلادی) که این خود بیانگر حقیقت دیگری در مورد این شهر است. 
 
هر چند با پیشرفت و بهبود کیفیت این سازه‌ ها (معروف به سرای فرمانداری) بازتابی از سرمایه‌ی روز افزون گوتنبرگ در سبک و سیاق معماری‌ اش به نمایش گذاشته می‌ شد.
 
این درست همان چیزی است که در جنبش هنر نو (آرت نوا) مطرح بود، با این وجود در این شهر هم، مانند آنچه در بیشتر کشور های اسکاندیناوی شاهد هستیم، معماری مدرن سده‌ی بیستم به بهای نابودی شیوه‌ های کهن‌ تر معماری، موفق شد بر نوع ساخت‌ و ساز این منطقه از اروپا دست یازد.
 
البته این پیشرفت به همراه تلفیقی خوشایند از سبک‌ های گوناگون معماری، به چهره‌ ی این شهر ویژگی دیداری یگآن‌ هایی بخشیده است. 
 
نقشه و الگوی اولیه کانال‌ های شهر گوتنبرگ که در سده‌ی هفدهم توسط مهندسان هلندی تهیه شد، در جاکارتا پایتخت اندونزی هم مورد استفاده قرار گرفته است. 
 
 
خیابان اصلی گوتنبرک اَوِنین خوانده می‌ شود. این خیابان که با زندگی شهری گوتنبرگ گره خورده، بی‌ گمان برای گردشی لذت‌ بخش در شهر نقطه‌ی آغاز بسیار خوبی به شمار می‌ رود.
 
از رفتن به خرید و غذا خوردن گرفته، تا دمی در یکی از کافه‌ های بی‌ شمارش آسودن؛ همان چیزیست که این خیابان، و خود گوتنبرگ به آن مشهور است.
 
سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
دیدنی های شهر گوتنبرگ سوئد
 
از دیدنی های این شهر می توان به کلیسای Masthugget که بهترین و زیبا ترین نمونه معماری نوردیک-رومانتیک است اشاره کرد که در سال 1914 میلادی ساخته شده است.
 
همچنین فسکه کورکا (به زبان سوئدی یعنی کلیسای ماهی) بازار شلوغ و سر پوشیده‌ی ماهی‌ فروشان که به‌ خاطر شباهت‌ اش به ساختمان کلیسای ماهی که به سبک گوتیک ساخته شده، این‌ گونه نام گرفته است. 
 
برای اطلاع از دیدنی های شهر گوتنبرگ سوئد درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
موزه هنر گوتنبرگ که با مجسمه‌ های فواره‌ ای به شکل پوزئیدون معروف است خدای اساطیری می باشد. موقعیت مجسمه به شکلی است که گویی خیابان اصلی شهر را زیر نظرگرفته است. 
 
قایق‌ رانی به سوی مجمع‌ الجزایر صخره‌ای جنوب گوتنبرگ از تفریحات بسیار دلنشین است. پارک بازی لایس برگ که در بین کشور های اسکاندیناوی بیشترین تعداد وسایل بازی را دارد. باغ گیاه‌ شناسی گوتنبرگ که در اروپا یکی از بهترین‌ ها است. 
 
جمعیت: 491630 نفر.
 
بهترین فصل سفر: هر چند آب‌ و هوایی بحری دارد، اما بهتر است سفرتان در زمستان نباشد. 
 
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط