بلفاست شهر پارک ها

بلفاست شهر پارک ها


بلفاست شهر پارک ها
تاریخ : 10/10/2017 12:27:58 ب.ظ

تا به حال برایتان جالب بوده که بدانید کشتی بی فرجام تایتانیک در کجا ساخته شده است؟ بلفاست پایتخت ایرلند شمالی و از شهرهای مهم دوران انقلاب صنعتی در پادشاهی متحد است. بلفاست شهری با بناهایی به سبک ویکتوریایی همراه با پارک و بوستان های فراوان می باشد.

بلفاست مرکز ایرلند‌ شمالی در ساحل شرقی رودخانه‌ لاگان جای دارد و تپه‌ های زیبایی دور تا دورش را فرا گرفته‌ اند.
 
اگر بخواهیم از شهری یاد کنیم که پس از پایان شورش‌ ها و درگیری‌ های داخلی بریتانیا، نسبت به وضع قبلی بهبود پیدا کرده باشد، بی گمان آن شهر بلفاست است. 
 
پس از تقسیم جزیره‌ی ایرلند در سال 1920 میلادی، بلفاست در اداره‌ی ایرلند‌ شمالی به قدرت رسید و به‌ عنوان مرکز دولت آلستر برگزیده شد. 
 
در سده‌ی هفدهم اقامت انگلیسی‌ ها و اسکاتلندی‌ ها در آلستر، به دلایل سیاسی سبب شد که جمعیت ساکنان این ایالت به دو گروه مذهبی کاتولیک‌ و پروتستان‌ های مهاجر تقسیم شود.
 
سرانجام تقابل این دو گروه، در سال 1920 میلادی به تقسیم ایرلند و سپس درگیری و خشونت انجامید.
 
به‌ هر حال پس از پیمان صلح و تقسیم کشور، پس از چند دهه، رکود پایان یافت و در نهایت جای خود را به بازسازی‌ های روزافزون داد. 
 
برنامه‌ی بازسازی و عمران شهری، بخش‌ های مختلف بلفاست را زیر پوشش قرار داد، ازجمله محله‌ی کلیسای جامع؛ با مرکزیت کلیسای جامع سنت آن که اصلی‌ ترین کانون فرهنگی و گردشگری بلفاست است، سالن دایره‌ ای شکل واتر فرانت، مجموعه‌ی اودیسه در کنار رود لگان، میدان ویکتوریا و برج بلند اوبل.
 
گفتنی اینکه کشتی بی‌فرجام تایتانیک در بلفاست و در کارخانه‌ی کشتی‌ سازی هارلند و وُلف ساخته شد، هر چند تنها خود ایرلندی‌ ها هستند که آنجا را محله‌ تایتانیک می‌ نامند. 
 
در حالی که دوبلین، پایتخت جمهوری ایرلند، از شکوه سبک جورجین؛ سبک معماری کهن انگلیسی، بی‌ بهره است، شهر بلفاست به برخورداری از بنا هایی به سبک ویکتوریایی همچون ساختمان عظیم شهرداری به خود می‌ بالد.
 
دیدنی های بلفاست ایرلند شمالی-سفرهای ماژلان صونا پرواز

دیدنی های بلفاست ایرلند شمالی

دو پارک وسیع در جنوب بلفاست به نام‌ های سِر توماس و لیدی دیکسون با صد ها بوته‌ گل سرخ که در فصل رویش بیش از بیست‌ هزار غنچه بر آن‌ ها می‌ نشیند از دیدنی های این شهر محسوب می شود.
 
همچنین نقاشی‌ های دیواری شگفت‌ انگیزی از ملی‌ گرایان و وحدت‌ طلبان که تا پیش از پاک شدن کامل، بر دیوار‌ های پشتی خانه‌ ها تماشایی‌ اند و نباید از دیدن‌ شان غافل شد. 
 
برای اطلاع از دیدنی های شهر بلفاست ایرلند شمالی درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
جرثقیل‌ هایی دوقلو به نام سامسون و گولیاث؛ جایگاه حمل کشتی‌ ها در بارانداز ساحلی، تعمیرگاه کشتی در جزیره‌ ی کویین هستند که دیدن آن ها خالی از لطف نیست.
 
همچنین کارگاه لیکور سازی کرآون (تاج) واقع در خیابان ویکتوریا، یادآور اصیلی از ایرلند کهن می باشد. دژ بلفاست که در پارک کی‌ وهیل کانتری و چشم‌انداز بی‌ همتایی از شهر از فراز دژ است.
 
 سرریز لاگان (Lagan Weir) از سازه‌ ی مهندسی با ارزشی که در کنار اداره‌ ی قدیمی گمرک، که در سال 1994 میلادی جهت کنترل سطح آب رودخانه، ساخته شده است. 
 
از بنا های درخشان این شهر می‌ توان به ساختمان دو بانک به نام‌ های بانک شمالی و بانک آلستر اشاره کرد و نیز عمارت‌ هایی که دادگاه‌ های سطلنتی در آن برپا می‌‌ شدند.
 
بلفاست را باید شهر پارک‌ ها نامید. در بین بوستان‌ های فراوانش باغ گیاهان بلفاست با مرکز پرورش نخل که دربر دارد، بسیار شاخص است. 
 
این مرکز نخل از نخستین گلخانه‌ های دنیا است که در سال 1840 میلادی ساخته شده. بلفاست قلب فعالیت‌ های بازرگانی و آموزشی دوران پس از استقلال یافتن ایرلند شمالی است.
 
نکته‌ ی مهم شتاب روزافزونی است که در پیشرفت این شهر دیده می‌ شود. با وجود همه‌ ی آنچه گفته شد در بلفاست دو گروه مخالف؛ یعنی وحدت‌ گرایان (طرفداران وحدت با بریتانیا و ماندن در قلمرو دولت لندن) و ملی‌ گرایان (کاتولیک‌ های طرفدار پیوستن به جمهوری ایرلند) شهر را به دو پاره تقسیم کرده‌ اند.
 
با آغاز ناملایمات و درگیری‌ ها‌ی سال‌ های پایانی دهه‌ی 1960 میلادی، این شکاف ایجاد و رفته رفته بیشتر شد. واقعیت این است که متاسفانه خاطرات و کینه‌ های کهن همان‌ گونه که معروف است به سختی و دیر پاک می‌ شوند.
 
جالب است بدانید که قدیمی‌ ترین روزنامه جهان نامه‌ی اخبار در سال 1737 میلادی، در بلفاست منتشر شد. 
 
جمعیت: 288000 نفر.
 
بهترین فصل سفر: امروزه در کل سال مقصد سفر های کوتاه آخر هفته‌ قرار می‌ گیرد، اما تابستان‌ ها لطف دیگری دارد. 
 
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط