ویلنیوس لیتوانی پایتخت فرهنگی اروپا

ویلنیوس لیتوانی پایتخت فرهنگی اروپا


ویلنیوس لیتوانی پایتخت فرهنگی اروپا
تاریخ : 14/10/2017 09:23:04 ق.ظ

ویلنیوس، پایتخت و بزرگترین شهر کشور لیتوانی است. این شهر در طول تاریخ و در زبان‌ های متفاوت با نام های متفاوتی شناخته شده‌ است. ویلنیوس یک مرکز شهر تاریخی دارد و یکی از قدیمی‌ ترین دانشگاه‌ های این بخش از اروپا در این شهر قرار دارد. ویلنیوس را اورشلیم شمال، و آتن لیتوانی نیز لقب داده‌ اند.

ویلینوس پایتخت و بزرگ‌ ترین شهر کشور لیتوانی است. دوک‌ نشین عظیم لیتوانی تا سده‌ی‌ شانزدهم ارزش و اعتباری برای خود به‌ هم زده بود، اما پس از آن دوره، برای چندین سده‌‌ پیاپی دستخوش ستیز و درگیری با همسایگان خود شد.
 
روس ها، لهستانی‌ ها، فرانسوی‌ ها و آلمانی‌ ها یکی پس از دیگری بر این کشور تسلط پیدا کردند. آخرین کشوری که لیتوانی را تسخیر کرد، روسیه بود.
 
پس از فرو پاشی اتحاد جماهیر شوروی، در سال 1990میلادی، این کشور سرانجام استقلال خود را بازیافت.
 
چنین فراز و فرود هایی از یک سو عقب‌ ماندگی تاریخی شهر ویلنیوس را به دنبال داشت و از سوی دیگر باعث شد تا این شهر که بر آن بود تا از جریان پیشرفت سایر پایتخت‌ های مدرن حوزه بالتیک عقب نیافتد، در روند مدرن‌ سازی‌ شتابزده عمل کند.
 
نکته‌ جالب دیگر در مورد این شهر اینکه، در فاصله‌ جنگ جهانی اول و دوم زمانی که لیتوانی تحت فرمان لهستان بود، تنها کمتر از یک درصد جمعیت این شهر اصالت لیتوانیایی داشتند.
 
پس لیتوانیایی‌ تبار ها بر آن شدند تا شهری از مردم کشور خود و برای خودشان بنیاد کنند. گزینش ویلنیوس به‌عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2009 میلادی نشان از این دارد که این تلاش به بار نشسته است. 
 
با وجود ویرانی‌های بر جا مانده از جنگ جهانی دوم، این شهر آوازه‌‌ی خود را به‌ عنوان یک مرکز تاریخی حفظ کرد و سازمان یونسکو آن را به‌ عنوان یک میراث جهانی شناخت. 
 
در معماری این شهر چندین سبک‌ گوناگون به چشم می‌ خورد با این وجود، حال‌ و هوای غالبش معماری سبک باروک است. گشت‌ و گذار در این شهر را از مرکزش، یعنی میدان کلیسای جامع آغاز می‌ کنیم و از آنجا قدم‌‌ زنان به سوی خیابان پِی لی روانه می‌ شویم.
 
سپس تا دروازه‌ سپیده یا داون گیت؛ آخرین دروازه‌ی به جا مانده از شهر کهن به مسیر خود ادامه می‌ دهیم. به‌ نظر می‌ رسد این مسیر برای سیاحت در این شهر باستانی، که در عین در هم بر هم بودن، با نمک و دوست‌ داشتنی است، پیش‌ درآمد خوبی به شمار می‌ رود.
 
دیدنی های شهر ویلنیوس لیتوانی -سفر های ماژلان صونا پرواز

دیدنی های شهر ویلنیوس لیتوانی 

از دیدنی های این شهر می توان به تماشای ویلنیوس کهن از فراز برج گدی ماس اشاره کرد که تنها یادگار به جا مانده از دژ باشکوه سده‌ی چهاردهمی می باشد.
 
همچنین برج اروپا که به ارتفاع 146 متر در مرکز شهر جدید که بلند ترین بنا در کشورهای حوزه‌ی بالتیک است.
 
 برای اطلاع از دیدنی های شهر ویلنیوس لیتوانی درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
فستیوال روز های پایتخت که در ماه شهریور و هفته‌ی اول مهر؛ همراه با فعالیت‌ های فرهنگی و بازار صنایع‌ دستی دیدنی فرانسیس در میدان شهرداری می باشد. 
 
موزه و نمایشگاه کهربا که در آن حشرات و برگ‌ های زینتی از سنگ کهربا، در رنگ‌ های غیر‌معمول؛ آبی، سبز و سیاه، برای نمایش و فروش عرضه می‌ شود. 
 
همچنین کلیسای جامع ویلنیوس که کانون معنوی لیتوانی و نمازخانه‌ی سبک باروک است و سنت کاسیمیر که در سال‌ های 1623 تا 1636 میلادی بنا شده است. 
 
حیاط بزرگ و بنا های شکوهمند کهن واقع در دانشگاه قدیمی ‌ویلینوس هم از دیدنی های این شهر به شمار می رود. 
 
بی‌ گمان آشفته‌ بازار های کنار خیابان‌ های تنگ و تاریک شهر که با لذت کشف کارگاه‌ های دیدنی پیشه‌ وران و صنعت‌ کاران بومی همراه است، این‌ قدر برایتان جالب خواهد بود که دل‌ کندن از آن‌ ها کمی سخت می‌ نماید.
 
ولی بهتر است کمی ‌دست بجنبانید، تا دست‌ کم چند تایی از حدود چهل کلیسا و هزار و پانصد بنای تاریخی این شهر را هم ببینید!
 
سرانجام وقت آن است که از تونل زمانی که انگار برای چندین دهه در آن گیر کرده بودید، بیرون بیایید! و به مرکز جدید شهر گام بگذارید تا شاهد ویلنیوس مدرن باشید.
 
شهری با رشدی فزاینده، با ساختمان‌ های برجسته، هتل‌ ها، رستوران‌ ها و موزه‌ ها و همه‌ ی آنچه که از یک پایتخت امروزی انتظار می‌ رود. خوشبختانه همه‌ ی شهر این‌ گونه نیست.
 
با وجود اینکه شور و حال نویی در اینجا موج می‌ زند، بی‌ گمان هنوز اندک حال‌ و هوایی از گذشته و قدمت آن نیز احساس می‌ شود؛ که به‌ راستی چقدر دلرباست.
 
جالب است بدانید که در شمال ویلنیوس پارکی وجود دارد و بنای یاد بودی در آن قرار گرفته که ادعا می‌ شود مرکز جغرافیایی اروپا است. 
 
جمعیت: 557126 نفر.
 
بهترین فصل سفر: اگر به ماهی‌ گیری در یخ علاقه ندارید، بهتر است تنها برای سفری تابستانه به آن سمت بروید (در زمستان‌ های طولانی‌ اش دریاچه‌ ها و رودخانه‌ ها یخ می‌ زنند)
 
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط