دیدنی های بیشکک قرقیزستان

دیدنی های بیشکک قرقیزستان


دیدنی های بیشکک قرقیزستان
تاریخ : 29/10/2017 11:40:46 ق.ظ

بیشکک پایتخت کشور قرقیزستان است که بیشکک کنونی، در محل نقطه‌ای بسیار کوچک در مسیر جاده ابریشم واقع شده است. شهری که اگر بتوانید از دید غربی به آن دست بردارید، زیبایی‌ های فرهنگ و زیست مردم خانه‌ به‌ دوش آن به چشمتان خواهد آمد که از آن لذتی دو چندان خواهید برد.

بیشکک نخست، تنها ایستگاهی نه چندان با ارزش به شمار ‌می‌ رفت که بر سر راه جاده ابریشم قرار داشت. تا اینکه در پایان سده‌ی نوزدهم، نیرو های روس به دنبال اشغال سرزمین‌ های آسیای مرکزی، در آن نقطه قرار گاهی نظامی برپا کردند و برای رونق بیشترش روستاییان قرقیزی را به اجبار در آن اسکان دادند.
 
در سال 1926 میلادی قرقیزستان به خاک اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی پیوست و نام بیشکک به فرونزه که نام یکی از رهبران انقلابی بولشویک بود تغییر پیدا کرد.
 
در سال 1991 میلادی زمانی که قرقیزستان مانند بقیه کشور های آسیای مرکزی به استقلال رسید، بیشکک نام کهن خود را پس گرفت. 
 
هرچند به احتمال زیاد در سفر به قرقیزستان دیدار پایتخت یعنی شهر بیشکک، اولویت نخست شما نخواهد بود، اما هنگامی که به این کشور زیبا پا می‌ گذارید، گذرتان لاجرم یکبار به این شهر خواهد افتاد.
 
اگر این نکته را در ذهن داشته باشید که به کشوری پاگذاشته‌ اید که فرهنگ و سنت زندگی مردمش زیر سیاه‌ چادر ها و به جستجوی علفزار هایی که برای گذران معاش به دنبال‌ اش هستند شکل گرفته است.
 
اگر بتوانید از دید غربی و مقایسه‌ ی موهوم آن با کشور های غرب دست بردارید، تازه زیبایی‌ های فرهنگ و زیست مردم خانه‌ به‌ دوش آن به چشمتان خواهد آمد و از آن لذتی دو چندان خواهید برد.
 
دیدنی های بیشکک قرقیزستان-سفر های ماژلان صونا پرواز

دیدنی ها شهر بیشکک قرقیزستان

از دیدنی های این شهر می توان به موزه تاریخ کشور در میدان الا-تو اشاره کرد. همچنین موزه هنرهای زیبا که برای آشنایی و کسب آگاهی بیشتر از هنر بومی قرقیز و سبک زندگی چادر نشینی می باشد. 
 
برای اطلاع از دیدنی های شهر بیشکک قرقیزستان درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
مجسمه مناس؛ یکی از قهرمانان مردمی است که دیدن کردن از آن خالی از لطف نیست. همچنین پارک ملّی الاآرچا؛ با مناظر خیره‌ کننده کوهستانی و حیات‌ وحش تماشایی است. 
 
برج بورانا و بالبالس که موزه فضای آزاد تاریخ و مجسمه‌ های سنگی باستان در هشتاد کیلومتری شهر قرار دارد.
 
 دریاچه ایسیک–کول، از بزرگ‌ ترین دریاچه کوهستانی در آسیا و دومین در جهان است که با سه تا چهار ساعت رانندگی از شهر می باشد. اینجا در بیشکک بهتر است به دنبال معماری شهری آن‌ چنانی نباشید. 
 
شیوه‌ی خانه‌ سازی این شهر، همان سبک رایج دوران حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی است؛ از سر در و نمای مرمر ساختمان‌‌ های عمومی گرفته تا بلوک‌ های یک شکل و یک اندازه به دور حیاط محوطه‌ های آپارتمانی و سرانجام ردیف خانه‌ های کوچکی که به گونه‌ ای خشک و یکنواخت کنار هم قرار گرفته‌اند همه یادآور سبک معماری معروف شوراهاست.
 
با اینحال بیشکک، کششی از نوعی دیگر دارد؛ این شهر بسیار سرسبز است. بیش از چهل درصد مناظر شهری بیشکک زیر سایه درختان سرسبزی قرار دارد، که این در شهر های آسیای مرکزی نادر است. افزون بر این درختان شاداب، دو رودخانه هم از میان شهر می‌ گذرند.
 
بالاتر و مهم‌ تر از همه آنکه در این شهر به هر سو روی بگردانیم، چشم‌ انداز زیبایی از قله‌ های پر برف کوهستان تیان شان چشم را می‌ نوازد. این‌ ها همه گواهی است بر این ادعا که در جغرافیایی ویژه و ناب قرار گرفته‌ ایم. 
 
به هنگام تابستان، بیشکک در پناه درختانی که از این‌ سو به آن‌ سو سایه گسترده‌اند، با بوستان‌ ها، بازارچه‌ ها، چایخانه‌ های جمع‌ و جور و رستوران‌ های مطبوع و دوست داشتنی، فضایی سرخوش و جوان‌ پسند می‌ سازد.
 
ساکنان این شهر هرچند رک و راست، کمی کنجکاوند، امّا آن‌ چنان صمیمی و میهمان‌ نوازاند که شما را به سوی خود می‌ کشند؛ سادگی و صداقتی که ریشه در سنت چادر نشینی این مردم دارد. 
 
بهتر است بدانید که قرقیزستان کشور فقیری است و بیشکک شب‌ ها به‌ ویژه درکنار خیابان‌ های اطراف الا-تو چندان امن نیست. 
 
جمعیت: 937400 نفر.
 
بهترین فصل سفر: هر چند این ناحیه در پاییز از همیشه زیباتر است، اما تمام سال آب‌ و هوای خوبی دارد. 
 
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط