بندر برگن نروژ

بندر برگن نروژ


بندر برگن نروژ
تاریخ : 20/11/2017 11:04:53 ق.ظ

برگن دومین شهر بزرگ نروژ می باشد که مرکز اداری شهرستان هوردالاند است. برگن یک مرکز فرهنگی مهم در منطقه‌ است که در سال ۲۰۰۰ لقب یکی از پایتخت‌ های فرهنگی اروپا را به دست آورد.

بندر برگن از نظر گردشگری یکی از شهر های سرآمد کشور نروژ است. این شهر در سال 1070 میلادی بنیاد شد. برگن از مراکز اصلی صنعت نفت و گاز فرا ساحلی نروژ به شمار می‌ رود، با این وجود یکی از زیبا ترین شهرهای این کشور نیز محسوب می‌ شود.
 
این شهر در اطراف خلیج واگن در ساحل جنوب‌ غربی نروژ ساخته شده و هفت رشته‌ کوه خوش‌ منظر آن را فرا گرفته‌ اند.
 
ثروت برگن در آغاز سده‌ های میانه و با تجارت یک نوع ماهی خشک (ماهی کاد) به مرور جمع شد. بار انداز زیبای شهر یادآور آن سال‌ ها‌ست.
 
با این وجود آنچه باعث شد تا سازمان یونسکو این شهر را به‌ عنوان میراث جهانی بشناسد، بی‌ تردید خانه‌ های پُر نقش‌ و نگارِ کهن برگن بودند.
 
ناگفته نماند که برگن در سال 1702 میلادی به سرنوشت دیگر شهر های چوبی اسکاندیناوی گرفتار شد و در آتش سوخت. چندی بعد برگنی‌ های جسور به بازسازی شهرشان کمر همت بستند و آثار آتش را از دامن زادگاه خود زدودند. 
 
شایان ذکر است که برگن نسبت به دیگر شهر های اروپایی کمتر آسیب دید. حتی برخی محله‌ های کهن با خانه‌ های چوبین زیبا و دست‌ نخورده اینجا و آنجای شهر دیده می‌ شوند. 
 
برگن بار دیگر در سال 1976 میلادی گرفتار آتش‌ سوزی شد. این بار معماران نروژی با کمک سبک هنر مدرن (آرت نُوا) و شیوه‌ های کارکردی معماری که در آن هنگام در کشور های اسکاندیناوی محبوب بود، شهر را بازسازی نمودند.
 
این نکته را به‌ ویژه در مرکز اصلی خرید برگن در اطراف میدانی به نام Torgallmenningen می‌ توان مشاهده کرد. از دیگر نمونه‌ های جالب معماری در این شهر به محله‌ی نیگورود شیدن باید اشاره کرد که با نمای معماری نئوکلاسیک قرن نوزدهمی‌ جذابیتی خاص دارد.
 
آسیب‌ های بیشتری که به برگن وارد آمد، به جنگ جهانی دوم و اشغال شهر بر می‌ گردد. برگن در نخستین روز حمله نازی‌ ها در سال 1940 میلادی به اشغال آلمان در آمد.
 
بنابراین بیشترساختمان‌ سازی‌ های جدید شهر به دوران پس از جنگ بر می‌ گردد. در این بازسازی‌ ها تلاش شده ترکیب مختلفی از سبک‌ های معماری، البته به صورت هماهنگ استفاده‌ شود و نتیجه نهایی به‌ راستی دلنشین از کار درآمده است.
 
سفر های ماژلان صونا پرواز-برگن-بندر برگن-نروژ-تور نروژ

دیدنی های شهر برگن نروژ

از دیدنی های این شهر می توان به تالارهائکان، که در اصل به‌ عنوان اقامتگاه خاندان سلطنتی نروژ در میانه‌ های سده 13 بنا شد و در آتش‌ سوزی سال 1944 میلادی سوخت ولی به خوبی مورد بازسازی قرار گرفت، اشاره کرد.
 
همچنین باغ گل و گیاهان میلوده که به‌ خصوص برای دیدار گل‌ های خَرزِه هندی (ماه‌ های اردیبهشت و خرداد) و غنچه‌ های گل رُز(تیر و مرداد) هم خالی از لطف نیست.
 
برای اطلاع از دیدنی های شهر برگن نروژ درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
از دیگر دیدنی ها کلیسای کنگره‌ داری در حومه شهر در محله فنتوفت می باشد که مربوط به سده دوازده؛ در سال 1992 میلادی در آتش سوخت اما به‌ زودی به شکل قبل بازسازی شد. 
 
مرکز کهن مبادلات برگن به نام تالارفرسکو؛ از سده نوزدهم، با نقاشی‌ های دیواری شگفت‌ انگیزی اثر هنرمند نامدار نروژی؛ اکسل ریورد که بعد ها به آنجا منتقل شد که خوشبختانه اکنون این بنا به مرکز اطلاعات گردشگری اختصاص داده شده است. 
 
 
 چشم‌ اندازی دیدنی از فراز کوه فلوین؛ می‌ توان از مرکز شهر با قطار های مخصوص به آن نقطه رسید. منظره‌ی تماشایی دیگری از قله‌ ی کوه اولریکن هم جزاب می باشد که ماشین‌ هایی مانند تله‌ کابین شما را به قله می‌ رساند. 
 
یک بازار بزرگ ماهی‌ فروشی (که امروزه تنها مخصوص فروش ماهی نیست) در فضای باز ساحل برپا‌ست. ازجمله نکات جالب این بازارچه این است که گردشگران می‌ توانند نمونه‌ های زنده‌ی ماهیان صید ‌شده به دست ماهی‌ گیران را، در آکواریوم برگن که در همان حوالی است از نزدیک ببینند.
 
به‌ نظر می‌ رسد بهترین نقطه آغاز گشت‌ و گذار در این شهر، بازار ماهی‌ فروشان باشد. در طول مسیر قدم‌ زنان به قدیمی‌ ترین بنای برگن می‌ رسید؛ کلیسایی از سده نوزدهم به نام سنت مری با محرابی که با تزئینی منحصر به‌ فرد، جلوه‌ گری می‌ کند.
 
کمی‌ دورتر برج قرون وسطایی روسن کرانتز قرار دارد که چشم‌ انداز بی‌ همتایی از کنار دریا به ببیندگان مشتاق پیشکش می‌ کند.
 
جالب است بدانید که طاعون (مرگ سیاه) برای اولین‌ بار در سال 1359 میلادی و پس از آنکه یک کشتی انگلیسی در برگن پهلو گرفت در نروژ شیوع پیدا کرد. 
 
جمعیت: 258496 نفر.
 
بهترین فصل سفر: تابستان؛ برگن باران‌ های بسیار شدیدی دارد که در زمستان بیشتر می‌ شود. 
 
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط