ونیز شبیه جایی نیست

ونیز شبیه جایی نیست


ونیز شبیه جایی نیست
تاریخ : 17/01/2018 04:22:50 ب.ظ

شهر ونیز از رمانتیک‌ ترین شهر‌ های جهان است که خیابان‌ های آن کانال‌ های آب هستند و همچنین از شهر‌ های پر گردشگر جهان نیز شناخته می‌ شود. ونیز همیشه در لیست پر بازدید‌ ترین‌ ها قرار دارد. اگر میخواهید چند روز رویایی داشته باشید، شهر ونیز ایتالیا بهترین گزینه است.

ونيز از شهر هاي مهم شمال ايتاليا، مركز استانی است به‌ همين نام. این شهر بر یک صد و هجده جزیره‌ی کوچک واقع در تالابی متصل به درياي آدرياتيك قرار دارد، این جزایر به‌ وسیله کانال از هم جدا می‌ شوند و رفت‌ و آمد بین آن‌ ها با قایق صورت می‌ گیرد.
 
بنا به‌ نظر تاریخ‌ نویسان، جزاير ونيز با جمعيت اندک ماهي‌ گير، از سال 452 ميلادي به این شکل وجود داشته است.
 
این شهر در پی جنگ‌ هاي صليبي، به پشتوانه‌ی ثروت و قدرتي كه كسب کرده بود، نخستين امپراتوري تجاری جهان شد، امپراتوري نه بر پایه‌ی زور و تفنگ، بلكه بر پایه‌ی سرمايه و زر.
 
روزگاری در اروپا هیچ شهری به گرد ثروت ونیز نمی‌ رسید. اکنون بی‌ تردید هنوز زيبا ترين شهر این قاره است. شهر بر روی انبوهی از قطعات چوبی در ميان آب ساخته شده و از این الگوی ویژه به خود می‌ بالد.
 
سفر های ماژلان صونا پرواز-ونیز-ایتالیا-اروپا-تور ایتالیا
 
ونیز، در سالیانی که در اوج قدرت به‌ سر می‌ برد، پیوند های تجاری محکمی با امپراتوري روم شرقي (بیزانس) و مسلمانان برقرار کرد.
 
در اواخر سده‌ی سیزده، ونیز پراقتدار با در اختیار داشتن بيش از3300 كشتي تجارتي، نبض بازرگانی مديترانه را در دست گرفت.
 
در آن دوران یعنی دوره‌ی نیکبختي و سعادت، خانواده‌ های توانمند ونيزي در رقابتی آشکار تلاش می‌ کردند در بنای زيبا ترین كاخ‌ ها و پشتیبانی از نامدار ترين هنرمندان از یکدیگر پیشی‌ گیرند. شاهرگ اصلی شهر، يعني كانال بزرگ با پیچ‌ و خم زیبایی حول مركز شهر امتداد می‌ یابد.
 
در گشت‌ های دریایی در امتداد این كانال بزرگ (با اتوبوس‌ های مخصوص آبی)، شاهد بيش از 300 كاخی خواهيد بود كه هر چند به شکوه گذشته نیستند، اما آشکارا از در هم‌ آمیختن زيبای دو سبک هنری اروپايی و بيزانسي می‌ گویند. 
 
گفتنی است که آنچه گیرایی اين شهر دلربا را سبب شده همين كاخ‌ ها و عمارت‌ هاي شخصي هستند و آثار باستانی همگانی چندان نقشی در این جذابیت ندارند.
 
در گشت‌ و گذار ها، پياده يا با قایق- لابلای كوچه‌ پس‌ كوچه‌ ها و آب‌ رو های شهر، جزئياتی از آراستگی و تزیینات ونيز مشاهده می‌ کنید که از ثروت و گذشته‌ی درخشان این شهر نشان دارند.
 
سفر های ماژلان صونا پرواز-ونیز-ایتالیا-اروپا-تور ایتالیا
 
ونيز، توسط شوراي بزرگ شهر كه تركيبي از پرنفوذ ترین خانواده‌ های ساکن آن بودند، اداره مي‌ شد. این شورا، وظیفه‌ی انتصاب كارمندان دولت و گزینش اعضای مجلس سنا، كه بين 2 تا 300 نفر بودند را برعهده داشت.
 
انتخاب ده نفر از اعضاي شورای شهر و گروه ناظر بر اداره‌ی شهر از وظایف سنا بود. از بین اعضاي شورای شهر یک نفر به‌ عنوان رييس شورا برگزيده مي‌ شد که به نام دوج (یا دوک) معروف بود، البته این عنوان بیشتر جنبه‌ی تشریفاتی داشت. 
 
كاخ دوج (دوک) به مدت هفتصد سال منزلگاه دوک‌ ها و پایگاه قدرت سران ونیز بود. بنای اين كاخ یکی از نمونه‌ های بی‌ همتای معماری سبک گوتيك است. که ساخت آن از سال 1309 تا 1424 میلادی ادامه داشت.
 
یک سوی این کاخ كانال و سوی دیگر آن ميدان سنت مارك قرار گرفته است. در كنار این كاخ، و دور میدان سنت مارک، کلیسای مارک به چشم می‌ خورد. اين كليسا پرآوازه‌ ترین كليسای شهر و از شناخته شده‌ ترین نمونه‌ های سبك معماري بيزانس است.
 
كليساي جامع ونيز، از سال 1807 میلادی پایگاه پدر ونیس اسقف اعظم كاتوليك رومی شهر بود. اين كليسا به داشتن آذین‌ بندی گران‌ بها و موزاييك‌ هایي طلاكاري به سبک بیزانس مشهور است.
 
ونيز به آثار بزرگي که نمونه‌ هایی از هنر دوران رنسانس هستند به خود مي‌ بالد. در این شهر گالری‌ های هنری بسياری وجود دارد، ازجمله گالری آكادميا، جورجیو فرانچِتي.... و مجموعه‌ی پگی گوگنهایم
 
به هر تقدير این شهر يكي از پرجاذبه‌ ترين شهر هاي گردشگر پذیر دنیاست. كمتر گردشگري ممکن است تحت‌ تأثير زيبايی، شكوه و افسون این شهر افسانه‌ای قرار نگيرد.
 
سفر های ماژلان صونا پرواز-ونیز-ایتالیا-اروپا-تور ایتالیا

دیدنی های شهر ونیز 

از دیگر دیدنی های جذاب این شهر می توان به جزيره‌ی مورانو در شمال ونيز و ديدار از صنايع شيشه‌ كاري دستي آن اشاره کرد. همچنین گوندولا سواری: (گوندولا؛ نام قايق‌ های موتوری كه برای حرکت در كانال‌ هاي شهر استفاده مي‌ شود).
 
برای اطلاع از دیدنی های شهر ونیز ایتالیا درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
تورچِللو: جالب‌ ترین و زیبا ترین جزیره در تالاب ونيز، فراموش نکنید از کلیسای کوچک سانتا ماریا واقع در ميدان خاكي جزيره هم دیدن کنید. لیدو؛ ساحل ونیز می باشد. 
 
خانه اُپراي لا فِنیچه یکی از زيبا ترين سالن‌ های اروپا به شمار می رود. همچنین شهر ونيز از میراث جهانی یونسکو می باشد. 
 
جمعيّت: 270843 نفر.
 
بهترین فصل سفر: دو هفته قبل از شروع عید لِنت از اعياد كاتوليك‌ ها، براي جشن‌ های اين مراسم. 
 

 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط