شهر رم پایتخت ایتالیا

شهر رم پایتخت ایتالیا


شهر رم پایتخت ایتالیا
تاریخ : 18/01/2018 10:27:05 ق.ظ

رم شهری قدیمی و باستانی که شاهد هزاران سال تاریخ و فرهنگ است، علاوه بر این شهر رم از پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر ایتالیا نیز می باشد. شهر رم دارای رودخانه ای به نام تیبر (Tiber) است که شهر را به دو قسمت تقسیم می کند. شهر رم به دلیل مرکزیتی که در دوره امپراتوری بزرگ رم داشته دارای آثار تاریخی و باستانی بی شماری است که سالانه ده ها گونه از این آثار از زیر خاک خارج می شوند.

رم، شهري كه به مدت 2500 سال کانون پر قدرت سياسی و اقتصادی جهان بوده، در ایتالیای مرکزی، درست در جایی که رود آنينه به رود تيبر می‌ ریزد، بنا شده است.
 
این شهر چه در دوران باستان و چه در روزگار نو، همواره تاریخ‌ ساز‌ و مهد مردمانی خوش‌ فکر و صاحب‌ اندیشه بوده و هست.
 
برای اطلاعات بیشتر در مورد تور ایتالیا (رم، فلورانس و ونیز) لطفا کلیک کنید.
 
بسیاری از گردشگران از آهنگ تند زندگي در این شهر ابتدا دلهره می‌ گیرند، به‌ ویژه که نوشيدن يك فنجان قهوه‌ اسپرسوی اصل هم به این تپش و اضطراب دامن بزند، اما نباید زود قضاوت کرد. لحظاتی که سرشار از آرامش و آسایش هستند، در پی خواهند آمد.
 
چه آن‌ هنگام كه سرگرم خريد در ويا ونتو هستید و گذر زمان را نمی فهمید، چه آن دم که در ویرانه‌ های باستانی پرسه مي‌ زنيد، چه آنگاه که به ستایش شاهكار هاي لئوناردو داوينچي نشسته‌ اید. به‌ راستی که رم هرگز دیدار کنندگانش را ناامید نمی‌ کند.
 
این شهر از معدود شهر هاي اروپايي است كه از آسيب‌ هاي جنگ جهاني دوم جان سالم به‌ در برده است. در نتيجه مركز قدیمی آن تا حد زیادی، جنس معماری سبک رنسانس و باروك خود را حفظ کرده است.
 
رم با بيش از 900 كليسا و باسيليكا (تالار برگزاری مراسم مسيحیان)، سده‌ هاي پیاپی، کانون دنياي مسيحيت بوده و هست. از ميان کلیسا های دیدنی شهر، كليساي سن جیواني در لاترنو و سانتا ماريا مَجورره و سن لورنزو فوري له‌مورا آوازه‌ی جهانی دارند. 
 
دولت- شهر واتيكان به‌ عنوان کشوری مستقل و جدا از رم، در میان رم، در محل سریر مقدس (حوزه‌ی اسقف‌ نشین کلیسای کاتولیک) جای گرفته است.
 
در اینجا کلیسای شکوهمند سن پیتر و حياط بزرگ مقابل آن به دستور پاپ الكساندر هفتم به گونه‌ای طراحی شده كه به هنگام اداي مراسم شكرگزاري، هزاران نفر از مشتاقان بتوانند پاپ را از بالکن کلیسا تماشا کنند.
 
كتابخانه‌‌ی فخیم و معتبر واتيكان، هنركده‌ های رافائل و آثار هنرمندان يگانه‌ ایی همچون داوينچي، رافائل، جيوتو و بوتیچلي نیز در واتیکان خود نمایی می‌ کنند. 
 
در موزه‌‌ های واتيكان، كه توسط پاپ ژوليوس دوم در سده‌ی شانزدهم برپا شده، مجموعه‌ هاي شگفت‌ آور و کاملی از كليساي كاتوليك رم شامل نمازخانه‌ی مشهور سستين به نمايش گذاشته شده است. 
 
شهر رم به داشتن گنجينه‌ های با ارزش هنری بسیارش به خود می‌ بالد. همین غنای هنری است که گردشگران را به سوی خود می‌ کشد.
 
بهترين آثار هنری را می‌ توان در نگارخانه بورگز، قصر دورياپا مفيلي، موزه کپیتولاین، نگارخانه کلونا، قصر بربرینی و موزه ملي هنرعهد عتيق پیدا کرد. 
 
 از موزه‌ ها و نگارخانه‌ ها مي‌ گذريم و به ویرانه‌ هاي رم مي‌ رسيم، ویرانه‌ هايي كه در جهان همتا ندارند. شماري از درخشان‌ ترین آن‌ ها عبارتند از كاخ‌ هاي سلطنتی امپراتوران روي تپه‌‌ی پالتاين، معابد گرداگرد ميدانگاه (فوروم)، محراب صلح آگوستين، حمام بزرگ ديوكلتين، بنای پانتنون، سردآبه‌ های مخوف و سرانجام کولوسئوم معروف که از عظمت‌ اش لرزه بر اندام می‌ افتد، همان جايي كه ناراضيان اجتماعي را نگاه می‌ داشتند و گروهی خون‌ آشام مامور نگهباني از آنان بودند. 
 
سفرهای ماژلان صونا پرواز-دیدنی های شهر رم - تور ایتالیا

دیدنی های شهر رم 

از دیگر دیدنی های جذاب این شهر می توان به تپه‌ پلنتاین اشاره کرد که موزه‌‌ی رو باز و چشم‌ انداز تحسين‌ برانگيزی از فروم به نمایان می گذارد. فروم میدانگاه بسیار وسیعی برای برپایی نشست‌ های عمومي و سخنرانی خطيب‌ های پُرآوازه.
 
برای اطلاع از دیدنی های شهر رم ایتالیا درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
اين همان جایی است كه مارك آنتوني بعد از قتل سزار سخنراني معروف خود را درباره‌ی‌ اين قتل بيان نمود. قصر سنت انجلو: یکی از زیبا ترین مکان‌ های دیدنی رم در كنار رود تیبر- که هادریان - امپراتور رم - به‌ عنوان آرامگاهي براي خود و خاندان‌ اش بنا کرد. 
 
پلکان سبک اسپانیایی، با 138 پله‌ که میدان دی اسپانگا را به کلیسای ترینتا دی مونتی پیوند می‌ دهد که در سال 1723 میلادی طراحي شده. خانه‌ پايين اين پلكان، محل زندگي و مرگ شاعر جان کیتس است.
 
بوستان بورگزه (بورژوا): بزرگ‌ ترين و شكوهمند ترين پارك‌ رم. در اين پارك یک درياچه، چند معبد و آب‌ نما و موزه‌ هاي بسیاری برای دیدن هست. خوب است بدانید که براي بازدید از بيشتر جاذبه‌ هاي گردشگری این شهر بايد هزینه‌ی ورودی پرداخت کرد. 
 
جمعيّت: 2753000 نفر.
 
بهترین فصل سفر: در تمام طول سال.

کلوسئوم

بنای کلوسئوم رم یا نام اصلی آن آمفی تأتر رم بنایی، است بیضی شکل در مرکز توریستی شهر رم. این بنا بزرگ ترین و عظیم ترین اثری است که در تاریخ بزرگ امپراتوری رم به جای مانده است و به رغم خرابی های زیاد هنوز بخش قابل توجهی از آن باقی مانده است.
 
امروزه به جرأت می توان گفت که کلوسئوم بزرگ ترین و مهمترین اثر معماری رومی از دوره گذشته تا به امروز است. ساخت بنای کلوسئوم در سال های 70 یا 72 میلادی شروع شده است.
 
این بنا در زمان امپراتوری واسپاسیان شروع شده و در سال 80 پس از میلاد ساخت آن به پایان رسیده است. این بنا در زمان خود ظرفیت پذیرش در حدود 50 هزار را داشته است.
 
یکی از کاربرد های این بنا برای برگزاری ورزش های دوره ای رومیان که ده ها روز به طول می انجامیده و از جمله برنامه جنگ گلادیاتور ها ساخته شده است. 
 
همچنین برنامه های شکار حیوانان و برده ها و بسیاری از برنامه های دیگر در این استادیوم بزرگ برگزار می شده است.
 
سفرهای ماژلان صونا پرواز-کلوسئوم-دیدنی های شهر رم - تور ایتالیا
 
در دوره جدید این اثر به عنوان مرکز گردشگری ایتالیا و شهر رم شناخته شده اما در دوره های پیشین این اثر به دلایل مختلف از جمله زلزله و غارت توسط مردم شهر بخش قابل توجهی از آن به ویرانی گراییده است.
 
بنای کلوسئوم دارای 80 در ورودی است. واژه کلوسئوم به معنی جایگاه بزرگ است و نام دیگر آن آمفی تئاتر فلاویوسی است که پسوند امپراتوران وقت ایتالیای است. 
 
کولوسئوم به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی و ماندگار ساخته شده در روم، در زمین‌ های باتلاقی ما بین تپه‌ های اسکوئیلین و کائلین واقع شده بود.
 
در این مجموعه امپراطور روم شاهد فجیع ترین جنایات به شکل کشتار بردگان و مسیحیان بوده‌ است و نبرد های خونین بر سر مرگ و زندگی گلادیاتور ها یکی از سرگرمی‌ های روزانه امپراطوران و اشرافیان روم بوده‌ است.
 
قدمت تاریخی و شکوه و جلال این عمارت از یک سو و کارآمدی آن برای اجرای نمایش و امکان کنترل جمعیت، از سوی دیگر، باعث شد این سالن یکی از بزرگ ترین بنا های معماری روم باستان به شمار می‌ رفت.
 
پلان این مجموعه به شکل بیضی به قطر های 188 و 156 متر زیر بنای آن حدود 6 جریب می‌ باشد ارتفاع آن تقریبا به اندازه یک ساختمان 15 طبقه می‌ رسد (حدود 48 متر) کف صحنه چوبی است و در زیر آن مجموعه‌ای از اتاق ها و گذرگاه ها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم جهت راه اندازی و اجرای نمایش قرار گرفته‌ است.
 
تعداد 80 دیوار به عنوان تکیه گاه برای طاق‌ های گنبدی شکل، گذرگاه ها، پلکان و ردیف‌ های صندلی، روی صحنه قرار گرفته‌ است. لبه بیرونی طاق‌ های متوالی باعث اتصال طبقات مختلف و پلکان بین آنها به یکدیگر شده‌است.
 
سفرهای ماژلان صونا پرواز-کلوسئوم-دیدنی های شهر رم - تور ایتالیا
 
نمای داخلی کلوسئوم از بالا سه ردیف طاق‌ های گنبدی شکل رو در روی ستون‌ ها و سر ستون‌ ها قرار گرفته‌اند، در ستون‌ های طبقه اول سبک معماری دوریک (Doric)، در طبقه دوم سبک ایونیک (Ionic)، و در طبقه سوم سبک قرنتی که نزدیک به سبک کلاسیک یونان بود، به کار رفته‌ است.
 
این بنا به دلیل عبور و مرور آسان جمعیت به داخل و خارج میدان یکی از شاهکار های مهندسی است در بالای این سه طبقه اصلی، طبقه زیرشیروانی شامل ستون‌ های مستطیل شکل سبک قرنتی قرار دارد، فضای بین ستون‌ ها با 40 عدد پنجره کوچک مستطیل شکل پر شده‌ است.
 
در قسمت بالا، دیوار کوب‌ ها و بندگاه هایی وجود دارد که تیرک‌ هایی را که سایه بان‌ ها به آنها آویزان است، نگه داشته‌اند. در ساخت عمارت با دقت بسیاری از انواع ترکیبات ساختمانی استفاده شده، برای فونداسیون از بتون و برای ستون‌ ها و طاق‌ ها از سنگ آهک (تراورتن) استفاده شده،
 
در ستون‌ های به کار رفته برای دیوار دو طبقه زیرین، از نوعی سنگ متخلخل به نام توفا (Tufa) استفاده شده‌ است. برای طبقات فوقانی و اکثر طاق‌ ها از آجر بتونی استفاده شده‌ است.
 
سفرهای ماژلان صونا پرواز-کلوسئوم-دیدنی های شهر رم - تور ایتالیا

میدان ناوونا

یا در اصطلاح ایتالیایی ها پیازا ناوونا (Piazza Navona) میدان معروفی است در مرکز شهر رم قرار دارد. این میدان در جایی ساخته شده که در دوره باستان یعنی در دوره رم باستان استادیوم بوده است.
 
میدان ناوونا در قرن اول میلادی ساخته شده است و به عنوان میدان مسابقه و ارابه رانی مورد استفاده قرار می گرفته است. نام سابق آن آگونا بوده که اکنون عقیده بر این است که به میدان ناوونا تغییر نام یافته است.
 
این میدان پس از دوران باستان در قرن 15 میلادی به عنوان بازار مرکزی شهر برای تجار و دست فروشان بوده است. بعد از اینکه بازار شهر به نقطه دیگری منتقل شد این میدان به عنوانی یک اثر به جای مانده از قدیم و به عنوان یکی از سبک های معماری باروک شناخته شده است.
 
در مرکز این میدان اثر معروفی به نام چهار رودخانه که در سال 1651 میلادی توسط لورنزو برنینی ساخته شده است. میدان ناوونا دو فواره معروف دیگر نیز دارد در بخش جنوبی میدان فونتانا دل مورو که توسط معمار معروفی به نام نپتون ساخته شده است. این چشمه در سال 1574 میلادی ساخته شده است.
 
سفرهای ماژلان صونا پرواز-میدان ناوونا-دیدنی های شهر رم - تور ایتالیا

یادبود امانوئل دوم

بنای یادبود امانوئل دوم یکی از آثار دیدنی شهر رم است. کاخ موسیلینی نیز در کنار این بنا در میدان ونیزی است. امانوئل دوم پادشاه منطقه پیدمونت ، ساووی و ساردینیا در سال های 1849 تا 1861 میلادی بوده است.
 
در 17 ماه مارس 1861 وی به عنوان پادشاه ایتالیا و به عبارت صحیح تر نخستین پادشان ایتالیا متحد شده پس از تجزیه های این کشور بوده است. وی این عنوان را تا پایان مرگش در سال 1878 میلادی همراه خود داشت.
 
سفرهای ماژلان صونا پرواز-یادبود امانوئل دوم-دیدنی های شهر رم - تور ایتالیا
 

 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط