دیدنی های شهر گالوِی در ایرلند

دیدنی های شهر گالوِی در ایرلند


دیدنی های شهر گالوِی در ایرلند
تاریخ : 03/03/2018 11:21:35 ق.ظ

شهر گالوی در غرب کشور جمهوری ایرلند قرار دارد و از لحاظ جمعیت، چهارمین شهر پر جمعیت کشور ایرلند و ششمین شهر پر جمعیت جزیره ایرلند است.

شهر گالوی در کرانه‌ی شرقی ایرلند، با بیش از نیمی از جمعیت ساکن‌ اش که به زبان گِلیه (زبان خاص ایرلندی) به شیوایی سخن می‌ گویند، علایم دو-زبانه‌ ای که همه جا دیده می‌ شوند.
 
احساس افتخار و سربلندی از جایگاه‌ شان به‌ عنوان مرکز فرهنگ اصیل ایرلندی که به خوبی در فضا حس می‌ شود. اگر نگوییم بیش‌ از اندازه ایرلندی است! بی‌ گمان ایرلندی‌ ترین شهر این کشور به شمار می‌ رود.
 
این نکته را به‌ روشنی می‌ توان از برگزاری جشن‌ ها، رخداد ها و مراسم گوناگونی که با پشتیبانی چندین سازمان‌ برگزاری رویداد های خلاق هنری در این شهر ترتیب داده می‌ شود، دریافت.
 
گالوی به‌ عنوان قطب بازرگانی بین‌ المللی در پشت دریای خروشان کوریب از ارزش ویژه‌ ای برخوردار بود اما هنگامی که در برابر شاه ویلیام آف اورنج از جیمز دوم حمایت کرد و پشت سر او ایستاد، در سال 1691 میلادی به محاصره و تسخیر درآمد و ناگاه جایگاه خود را از دست داد.
 
از آن پس گالوی برای آنکه دوباره روی رونق و گسترش را ببیند باید دورانی را در انتظار می‌ ماند، اما این دوران با نزدیک شدن به سده‌ی بیستم سر آمد و جای خود را به رشدی بی‌ سابقه و پیشرفتی دوباره داد.
 
گشت‌ و گذاری در شاهراه اصلی سنگ‌ فرش‌ شهر که با نوآوری زیبایی آن را شاپ‌ استریت (خیابان دکان‌‌ ها) نام نهاده‌ اند، نشانگر شکل و شمایل ایرلند کهن است، حس‌ و حال گذشته‌ای که این روز ها در این نقطه هم، مثل هر جای دیگری در حال رنگ باختن هر چه بیشتر است. 
 
یکی از گذرگاه‌ های بسیار دلربای یادگار از گالوی سده‌ های میانه که مورد بازسازی قرار گرفته‌ کوچه کِروان است.
 
بزرگ‌ ترین کلیسای بر جای‌ مانده از سده‌ های میانه کلیسای کالج سنت نیکلاس است که ایرلندی‌ ها هنوز برای عبادت و امور دیگر به سراغ‌ اش می‌ روند و فضای بسیار دلنشینی هم دارد.
 
با این حال یک کلیسای جامعِ کم‌ و بیش کاتولیکِ آمیخته به سبک‌ های مختلفی، که کار ساخت‌ اش در سال 1965 میلادی به پایان رسید و یاد آور معماری کهن اسپانیایی است، از آن هم بزرگ‌ تر است.
 
در همان نزدیکی بنای‌ قرن نوزدهمی دانشگاه ملی ایرلند دیده می‌ شود که ساختمانی ‌است چهارگوش که زیر انبوهی از شاخه‌ های پیچک پنهان ‌شده‌.
 
این دانشگاه درواقع یکی از سه کالج دانشگاه کوئینز ایرلند است و به سده‌ی نوزدهم بر می‌ گردد. از ویژگی‌ های این دانشگاه این است که آرشیو گنجینه‌ های گفتاری زبا‌ن‌ های شاخه‌ی سلتیک که در یونسکو هم ثبت شده‌ اند اینجا نگهداری می‌ شود.
 
دیدنی های شهر گالوی در ایرلند-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 

دیدنی های شهر گالوی در ایرلند  

 
از دیدنی های جذاب این شهر می توان به دروازه‌ی اسپانیایی قرن شانزدهمی معروف در ساحل چپ رود کوریب، جایی که به دریا می‌ریزد اشاره کرد.
 
برای اطلاع از دیدنی های شهر گالوی ایرلند درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
همچنین موزه‌ی شهر گالوی، با دو بخش جدا یکی نمایانگر تاریخ شهر و دیگری درباره هنرمندان ایرلندی جدید که بسیار متمایزند. 
 
دهکده ماهیگیر کلادا درست پشت دیوار های شهر کهن، مرکز تهیه حلقه‌ های معروف دوستی یا ازدواج کلادا، که نخستین بار در سده‌ی هفدهم ساخته شده اند. 
 
چند سازه‌ی سنگی که در رودخانه به چشم می‌ خورند؛ در نگاه اول به‌ نظر ویرانه‌ های بر جامانده از دژ شهر به‌ نظر می‌ رسند اما واقعا بقایای پل راه‌ آهن بین گالوی و کلیفدن هستند. 
 
یکشنبه‌ بازاری کنار کلیسای سنت نیکلاس در نزدیکی شاپ استریت قرار دارد. لینچ‌ز ویندو؛ آن هم در کنار کلیسای سنت نیکلاس است، می‌ گویند اینجا یک فرماندار قرن پانزدهمی پسر خودش را به خاطر کشتن یک میهمان اسپانیایی به دار آویخته ‌است.
 
جالب است بدانید که شهر گالوی به این خاطر که خاندان‌ ها (تیره‌ های) گوناگون ایرلند و نورمن از سده‌ سیزدهم بر آن حکومت کرده‌اند، لقب شهر تبار ها گرفته است.
 
جمعیت: 76778 نفر.
 
بهترین فصل سفر: انتخاب با خودتان است؛ زمستان‌ ها ملایم و بارانی‌ است، تابستان‌ ها خنک و باز هم بارانی‌ ست!
 
 

 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط