نقاط محبوب مسکو

نقاط محبوب مسکو


نقاط محبوب مسکو
تاریخ : 11/06/2018 05:57:52 ق.ظ

مسکو پایتخت و پرجمعیت‌ ترین شهر روسیه می باشد که این شهر با جمعیتی نزدیک به ۱۳ میلیون نفر، بزرگترین شهر در قاره اروپا است. این شهر دارای اقلیم قاره‌ای مرطوب با زمستان‌ هایی طولانی و سرد و تابستان‌ هایی کوتاه و گرم می‌ باشد.

مسکو پایتخت و پرجمعیت‌ ترین شهر اروپایی روسیه است. این شهر در کنار رودخانه‌ی مسکوا واقع‌ شده‌. قلمرو طبیعی مسکو، استپ‌ های جنگلی است.
 
مرکز سیاسی روسیه یعنی کرملین در این شهر جای دارد. کرملین یک اثر تاریخی عظیم است، همراه با دژ مرکزی، کلیساها و ساختمان‌ های دولتی که دیواری بلند و ضخیم آن‌ها را محاصره کرده‌ اند.
 
در یک طرف کرملین، رود مسکوا و در سوی دیگرش میدان سرخ ومقبره لنین قرار دارد. در هر گوشه‌ی میدان سرخ کلیساها، هتل‌ ها، تئاتر ها و مراکز خرید به چشم می‌خورد.
 
 مسکو، از آن دست شهر های معدودی است که کوتاه کردن وصف‌ شان در چند جمله، نام و تصویر ممکن نیست.
 
اگر از آن دست گردشگرانی باشید که اراده می‌ کنند تا سر از کار این شهر دربیاورند، شاید حس کنید که هر چه جدی‌ تر سوی‌اش نشانه می‌ گیرید، بیشتر جا خالی می‌ دهد.
 
و این سخن یعنی شناخت مسکو به این راحتی‌ ها هم نیست! تاریخ و گذشته‌ی پربار این شهر از نقش و تاثیری که در آینده و سرنوشت جهان دارد، جدایی‌ ناپذیر است.
 
مسکو به‌ عنوان پایتخت و به روایتی نماد بزرگ‌ ترین کشور جهان، طبعی دوگانه دارد، از سویی خودکامه و زور گوست و از سوی دیگر خود تسلیم و دستخوش آنچه پیش آید. این دوگانگی پنهان در سرشت شهر، واکنش‌ گردشگران را به دنبال دارد. 
 
کافی است به میدان سرخ بروید و به دور و بر خود نگاهی بیاندازید تا به تفاوت چشمگیری که بین عکس‌ های آشنایی که از مسکو دیده‌اید با واقعیت موجود این شهر وجود دارد پی ببرید.
 
 بیشتر بازدید کنندگان با تمام وجود، پیرامون کاخ کرملین و کلیسای جامع باسیلی هاله‌ای از قدرت حس می‌‌ کنند. اما همزمان دو احساس متضاد به آنان دست می‌ دهد. 
 
سرخوشی و آسایش در کنار ناراحتی و دشواری. گویی حتی زیبایی‌ های این دو هم، دوگانه و دستکاری شده است. 
 
در حقیقت مسکو موفق شده دو سر رشته‌ی قدرت یعنی دین (کلیسا) و دولت (سیاست) را در کنار هم بنشاند و بدون هیچ گرایش و قضاوت خاصی انرژی برآمده از همنشینی این دو را پیش چشم شهروندان و بازدید کنندگان به نمایش بکشد. 
 
 
امّا در مسکو اوضاع همیشه به همین ترتیب نبوده است. نام این شهر نخستین بار در سال 1147 ملادی شنیده شد، اما به سرعت در امور روسیه جایگاه و نقشی کلیدی یافت.
 
مسکو مدت‌ ها بخشی از قلمرو امیر نشین شمالی بود و تحت فرمان خراج‌ گذار و امیری مغول به نام باتوخان از نوادگان چنگیز خان قرار داشت.
 
پس از مغولان، نخست تزار های روس مجبور بودند در کنار بویار های یاغی روزگار بگذرانند (بویار ها: زمین‌ داران و فئودال‌ های بزرگ روسیه و اروپای قرون وسطی).
 
سرانجام ایوان چهارم ملقب به ایوان مخوف پس از آنکه از پس یکپارچه ساختن منطقه برآمد، مسکو را به‌ عنوان پایگاه قدرت روسیه‌ی درحال گسترش، تعیین کرد.
 
قبل از مسکو، از سال 1712 تا 1917 میلادی، یعنی سال انقلاب بلشویک روسیه، پایتخت این کشور، سن پترزبورگ بود که نمونه‌ی کامل یک شهر کلاسیک اروپایی است.
 
اما در نهایت این مسکو بود که ناپلئون و هیتلر هر دو آن را نشانه گرفتند. همان مسکویی که آمیزه‌ای بود از فرهنگ مردم گوناگون؛ از آسیای+ی‌ های استپ‌ نشین، قزاق‌ ها و قبیله‌ های روس.
 
نیرو های فرانسه و آلمان به قصد تسخیر مسکو راهی روسیه شدند، اما شهروندان مسکویی هرگاه آتشی به جان شهرشان افتاده، بی‌درنگ آن را بازساخته‌ اند.
 
چرا که از گذشته تاکنون این مردم با تعصب و دلاوری به شهرشان عشق ورزیده‌اند. بی‌ گمان هنوز هم می‌ توان زخم‌ های کهنه را بر پیکره‌ی شهر دید و دوامش را حس کرد. 
 
در حال حاضر مسکو در آغاز دوران و راه جدیدی قرار دارد. دورانی که با سرمایه‌ داریِ تازه از بند و زنجیر رها شده‌ی روسیه‌ی پیشین همراه ‌است.
 
اکنون این شهر در حال جوشش و دگرگونی است. نکته‌ی آخر و پس از همه‌ی آنچه گفتیم اینکه باید به یاد داشت که بی‌ گمان در سراسر تاریخ پر تلاطم روسیه، این شهر هرگز روی چنین روز های خوبی را به خود ندیده‌‌.
 
 

دیدنی های شهر مسکو روسیه

 
از دیدنی های جذاب این شهر می توان به کلیسای جامع باسیل اشاره کرد که بزرگداشت شکوهمندانه‌ای از پیروزی ایوان مخوف در کازان می باشد.
 
 برای اطلاع از دیدنی های شهر مسکو روسیه درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
همچنین قبر لنین که در میدان سرخ واقع در مرکز شهر مسکو قرار دارد و آرامگاه اولین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، ولادیمیر لنین، است. جسد لنین را پس از مرگ مومیائی کرده در زیر بقعه موسوم به قبر سرخ در خارج کاخ کرملین گذاشتند.
 
نقش صورت وی به ضمیمه نقش صورت مارکس و انگلس نیز بر روی هزاران هزار پرچم (شبیه سه‌ گانه مقدس در مسیح) به عنوان یک سه‌ گانه غیر قابل اعتراض نوین رستگاری درآمده بود. 
 
جزییات بیشتر کرملین یک به یک تماشایی است و ارزشی بیشتر از فرصت کوتاه عکاسی دارد. مگر اینکه وقت کمی داشته باشید. 
 
دیدار و گشتی در خیابان معروف آربات، از جاهایی که زوایای پنهانی از مسکو فراوان دارد. همچنین ایستگاه‌ های بسیار آراسته، متنوع و دیدنی متروی مسکو. 
 
سفری، البته در طول روز، به حومه‌ی مسکو به قصد مشاهده یکی از بلوک‌ های مسکونی دوره کمونیستی داشته باشید که می تواند جذاب و دیدنی باشد. 
 
اگر امروز یک شهروند مسکویی از قرن شانزده به زمان حال بیاید احتمالا اولیگارشی‌های ثروتمند کنونی را با بویارهای مقتدر (زمین‌ داران ثروتمند و فئودال در روسیه تزاری) زمان خودش اشتباه می‌ گیرد، مسکوی امروز در چنگ و اختیار آن‌هاست. 
 
جمعیت: 11500000 نفر.
 
بهترین فصل سفر: تمام سال. اما از فروردین تا خرداد یا مهر ماه تا آبان ماه مناسب‌ تر است. 
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط