دهلی پایتخت 72 آیین

دهلی پایتخت 72 آیین


دهلی پایتخت 72 آیین
تاریخ : 16/10/2018 10:30:12 ق.ظ

شهر دهلی یکی از بزرگ ترین شهر های هند می باشد و از قدیمی‌ ترین شهر های جهان محسوب می‌شود. این شهر تاکنون ۱۱ بار ویران و از نو ساخته شده‌ است. این شهر آمیخته‌ای از جامعه سنتی و مدرن و نمودی است از اجتماع مذاهب، قومیت‌ ها و فرهنگ‌ های مختلف می باشد.

دهلی پایتخت بزرگ‌ ترین دموکراسی جهان و یکی از کهن‌ ترین شهر های دنیاست. چنانچه از گواهی‌ های تاریخی بر می‌آید؛ دست کم از 2000 سال پیش از میلاد، دهلی همواره مسکونی بوده است.
 
از بقایای درخشان این تاریخ دیرین، هفت شهر اصلی هستند که از زیر خاک این نقطه درآمده‌ اند. این شهر نه تنها امپراتوری‌ های گوناگونی را به خود دیده، بلکه پایتخت بسیاری از آن‌ ها هم بوده است. 
 
دهلی از دو شهر کاملا مجزا تشکیل شده است؛ یکی دهلی کهن- شهر مغولان- و دوم «دهلی نو»؛ که الگوی گسترده آن از طرح معمار بزرگ انگلیسی لوتینز الهام گرفته شد.
 
دو بولوار مرکزی عریض این دو بخش را از هم جدا می‌ کند. بولوار راج-پَث (مسیر قدرت) از کاخ شکوهمند ریاست جمهوری تا دروازه‌ی هند کشیده شده است.
 
این دروازه طاقی است به بلندای 42 متر که در بزرگداشت یاد بیش از نود هزار سرباز هندی که در جنگ با امپراتوری بریتانیا جان باختند برافراشته شده است.
 
دیدنی های دهلی هند-سفر های ماژلان صونا پرواز
 
بولوار جان -پَث به مرکز تجاری اصلی شهر می‌ رسد. این زمین فراخ شامل ردیف‌ های پشت سر هم از ایوانک‌ هایی است که به شکل دایره‌ های متحد المرکز قرار گرفته‌اند.
 
الگوی این ساختار برگرفته از شکل هلال‌ های سلطنتی شهر بَث (شهری در جنوب غربی انگلستان) است. این الگوی دیدنی و آشنا برای حل مساله‌ی ترافیک جاده‌ای که ویژگی همه شهر های بزرگ است، مناسب می باشد.
 
در دهلی کهن روی‌ هم‌ رفته داستان چیز دیگریست. بازار بزرگ چندی چوک (به معنای میدان نقره) به شبکه‌ ای از کوچه‌ های تاریک و پر رمز و راز و بازار های قدیمی اما پر جنب‌ و جوش منتهی می‌ گردد.
 
در این کوچه و خیابان‌ ها آمیزه‌ ای از مردم، ترافیک سرسام‌ آور، سگ‌ های ولگرد و مگس می‌بینیم که با انواع بو ها از بوی خاک و دود و ادویه تا بوی ناخوشایند فاضلاب در هم می‌ آمیزند.
 
برای گذر از این کوچه پس‌ کوچه‌ ها باید راه خود را از میان خیل مردم گوناگونی که در رفت‌ و آمدند، باز کنید. اینجا صحنه‌ی عجیبی خواهید دید؛ از دست‌ فروشان تا گدایان، ولگرد های نیمه برهنه، گاری‌ هایی که روی دست برده می‌ شوند، مارگیر ها، کالسکه‌ هایی که به دوچرخه بسته شده‌اند و مسافر جا به‌ جا می‌ کنند و سرانجام تا زنان خاک‌ آلود و کودکان خیابانی.
 
دیدنی های دهلی هند-سفر های ماژلان صونا پرواز
 
لابه‌لای این بخت‌ برگشتگان، گاو های سرگردان به حال خود رها شده‌اند تا هرکجا خواستند، سرک بکشند. پس از تجربه‌ی چنین آشفته‌ بازاری که حواس پنجگانه‌ تان را اشباع کرد، با دیدن قلعه سرخ که در پیش چشمان‌ تان رخ می‌نماید، به آرامشی دلچسب فرو می‌غلتید.
 
بنایی با شکوه که در سده‌ی هفدهم امپرتوران مقتدر مغول به جایگاه تاج و تخت خود اختصاص داده‌ بودند. این بنای باشکوه دیوار هایی به طول دو کیلومتر دارد و بخش‌ های مختلفی مانند باغ‌ های اطراف و بازار سرپوشیده چاتا چوک را در مجموعه‌ی خود جای می‌ دهد.
 
در همان نزدیکی مسجد جامع دهلی با دو مناره‌ی چهل متری به چشم می‌ خورند. این مسجد بزرگ‌ ترین مسجد هند است. یکی دیگر از آثار دیدنی دهلی قُطـُب منار است که از سده‌ی سیزدهم به یادگار مانده و با بلندای 75 متر، از مناره‌ های مسجد جامع هم سر است. 
 
دهلی، شهر پیچیده و پرچالشی است؛ هم‌ زمان ممکن است چنین توصیف‌ هایی از آن بشنوید؛ لبریز از خشم و درد، دلنشین و گیرا، شگفت‌انگیز و منزجر کننده.
 
با همه‌ی این‌ ها دهلی از آن دسته شهر‌ هایی است که باید دید، تا باورش کرد و اگر کسی یک بار به این شهر برود بی‌ گمان هوس برگشت خواهد کرد. 
 
دیدنی های دهلی هند-سفر های ماژلان صونا پرواز
 

دیدنی های شهر دهلی هند

 
از دیگر دیدنی های این شهر می توان به جنتر- منتَر؛ رصدخانه‌ای نزدیک به مرکز Connaught Place اشاره کرد. همچنین دژ کهن پورانا کیلا که یکی از مشهور ترین آثار کهن تاریخی در دهلی می باشد.
 
 برای اطلاع از دیدنی های شهر دهلی هند درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
 آرامگاه همایون که یکی از میراث جهانی، آرامگاهی از قرن شانزده با باغ‌ های اطراف‌اش است. معبد سوامین‌آرایان آکشاردام؛ معبدی عظیم‌الجثه از سنگ قرمز، یکی از مراکز مهم جذب گردشگر.
 
بازار مینا از بازار های عتیقه‌ فروشی. کارول- باغ که می‌ گویند بزرگ‌ ترین مرکز خرید آسیاست. 
 
بهتر است بدانید که گشت‌ و گذار در دهلی داستان و چالش خود را دارد. بهتر است قبل از حرکت در مورد کرایه با درشکه‌ رانان (ریکشا-والا ها) به توافق برسید.
 
اگر بحثی در گرفت یادتان باشد که این پول خیلی بیش از آن که برای شما بیارزد، برای آن‌ ها مهم است و به سادگی ممکن است سر چند سکه بالا و پایین دعوا راه بیافتد. 
 
جمعیت: 16314838 نفر.
 
بهترین فصل سفر: بهمن تا فروردین یا آبان و آذر، برای در امان بودن از گرمای شدید و باران‌ های موسمی.

 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط