جیپور شهر صورتی

جیپور شهر صورتی


جیپور شهر صورتی
تاریخ : 20/10/2018 11:19:33 ق.ظ

جیپور، از شهر های تاریخی هندوستان و مرکز ایالت راجستان می باشد همچنین در شمال غربی کشور هند قرار دارد. شهر جیپور نخستین شهر دارای طرح شهری در هندوستان بوده است.

جیپور، از جمله شهر هایی است که بیش ترین شمار یادگار های گران‌ بها از آثار پیشینیان را در دل خود جای داده است. بدین‌ ترتیب یکی از جاذبه‌ های اصلی گردشگری کشور هند به شمار می‌ آید.
 
این شهر مرکز ایالت راجستان؛ ایالت بیابانی راجپوت‌ هاست. مردانی که به جنگاوری شهرت داشتند و هم از سوی مغولان و هم انگلیسی‌ ها پذیرفته شده بودند.
 
برای اطلاعات بیشتر در مورد تور هندوستان (دهلی آگرا جیپور) کلیک کنید.
 
پس از آن که بنا های تزیین شده‌ی گچ‌‌اندود این شهر را به تقلید از ساخت‌‌ و‌ ساز های مغولی که از جنس ‌ماسه‌ سنگ‌ های قرمز بودند رنگ‌ آمیزی کردند، این شهر به نام شهر صورتی معروف شد. 
 
شهر جیپور را شاه ستاره‌ شناس و پیشگویی موسوم به مهاراجه سوای جای‌ سینگ بنیاد کرد. شاه منجم که دریافته بود به زودی با افزایش جمعیت، دچار کمبود آب می‌ شوند، به دنبال چاره‌‌ی این مشکل در سال 1727 میلادی مردمش را جا به‌ جا کرد.
 
وی طرح شهر جدید خود را، بر اساس اصول یک نظریه‌ی کهن از معماری سنتی هندو ها به نام شیلپا-شاسترا بنیان کرد. پایه‌ های این نظریه‌‌ی ساخت‌ و ساز، بر خطوط و روابط هندسه و اختر‌شناسی استوار است.
 
هسته‌ی شهر که در حصار دیوار‌ هاست، از نه قاچ یک دایره‌‌ی معروف در نجوم تشکیل شده؛ هر بخش با خیابان‌ ها و بوستان‌ های پهناور به جای یکی از نشانه‌ های ستاره‌ شناسی نشسته است. 
 
مجموعه‌‌ی عظیم کاخ چوکری سرحد آمیزه‌ای است بسیار گیرا از طرح‌ های معماری مغول و راجپوتی. خاندان مهاراجه جای‌ سینگ هنوز در این اطراف، در چاندرا مَحَل زندگی می‌ کنند.
 
در برابر این کاخ، مجموعه‌ی اختر شناسی جَنتَر مَنتَر به چشم می‌ خورد و دیوار به‌ دیوار کاخ، هوامحل (کاخ باد ها) که نمونه‌ی معمول معماری راجپوتی است دیده می‌ شود.
 
قصر به گونه‌ ای بنا شده که زنان درباری بتوانند بدون آن که دیده شوند، بیرون را از بالا دید بزنند. بر حاشیه‌ی شهر سه دژ شگفت‌ آور به نام‌ های امِر، جایگَر و ناهارگر جلوه‌گری می‌ کنند.
 
هر یک از این سه قلعه به نوبه‌ی خود گواهی است بر شکوه و بزرگی فرهنگ راجپوتی. مهاراجه‌ های جای‌پور، فرمانروایانی بخشنده و خوش‌ نیت بودند که نسبت به دیگر ادیان با مدارای بسیار برخورد می‌ کردند.
 
این شهر از کانون‌ های رشد و بالندگی آیین جین بود و اکنون هنوز مهم‌ ترین مرکز این آیین در کشور هند به شمار می‌ رود. (جین: آیینی که در سده‌ی ششم در برابر تندروی بعضی از برهمنان رشد کرد). 
 
جیپور بهشت اهل خرید است. بازار های جائوهاری و بادی چائپور لبریزند از زینت‌ آلات قدیمی راجپوت، پارچه‌ های نقاشی شده و قلمکار، منبت‌ کاری، مسنوجات چرمی، سنگ‌ های قیمتی و نیمه‌ قیمتی، سفال و از همه مهم‌ تر چهل‌ تکه‌ ها و بالا پوش‌ های سکمه‌ دوزی این شهر که آوازه‌ی بسیار دارند. 
 
دیدنی های شهر جیپور هندوستان-تور هند-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 

دیدنی های شهر جیپور هندوستان

 
از دیدنی های جذاب این شهر می توان به کاخ جل‌ محل که آن را بر جزیره‌ای وسط دریاچه بنا کرده‌اند اشاره کرد. همچنین باغ رام نواز با موزه‌ی آلبرت هال. باغ ویدیادهار که در هشت کیلومتری بیرون شهر می باشد.
 
برای اطلاع از دیدنی های شهر جیپور هند درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
باغ سیسودیا رانی کا که در 6 کیلومتری از جیپور در ایالت راجستان هند واقع شده است و همچنین بوستان کاناکورینداوان با معبد گوویند دئوجی و دژ امبر که در 11 کیلومتری شهر جیپور و در بالای کوه  قرار گرفته و یکی از زیبایی های ساختاری این قلعه آمیخته شدن سنگ مرمر سفید با سنگ های قرمز می باشد.
 
دیدنی های شهر جیپور هندوستان-تور هند-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
 
شهر بازی چوخی دانی در 18 کیلومتری از مرکز شهر که در آن می‌ توانید به تماشای رقص و آواز محلی و سنتی بنشینید، و اگر مایل بودید، سواری با شتر و فیل را آزمایش کنید و غذای خوبی بخورید.
 
خوب است بدانید زندگی در شهر جیپور تا حد زیادی وابسته به صنعت گردشگری است. گفتنی اینکه اگر خواستید از مارگیران، شترسواران و مردان مقدس با سر و شکل جالب عکس بگیرید باید پول بپردازید، غیر از این ناشایست و غیرمرسوم قلمداد می‌ شود. 
 
جمعیت: 6663971 نفر.
 
زمان دیدار: اسفند-فروردین برای برپایی جشنواره‌ی هولی جشن رنگ‌ ها و فیل. 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط