قاهره بزرگترین شهر جهان عرب

قاهره بزرگترین شهر جهان عرب


قاهره بزرگترین شهر جهان عرب
تاریخ : 27/11/2018 03:24:15 ب.ظ

شهر قاهِرِه پایتخت مصر و بزرگ ترین شهر جهان عرب و خاورمیانه می باشد. این شهر در بخش شمال شرقی مصر در نزدیکی دلتای نیل جای دارد.

قاهره بزرگ‌ ترين شهر قاره‌ی آفريقا، در حقيقت مجموعه‌ای از چند ناحیه‌ است كه با جریان آرام و موقر نيل از میانشان، به دو بخش تقسیم می‌ شوند.
 
آثار باستانی شگفت‌انگیزی که از مصر باستان، قِبطي‌ ها (بومیان آفریقایی-آسیایی مصر) و تمدن اسلامي به یادگار مانده‌، به این شهر سرزنده، پر جنب‌ و جوش و تا اندازه‌ای پرآشوب و چند نژادی چهره‌ی دیگری بخشیده است.
 
(با وجود اقوام و گروه‌های گوناگون آشفتگی کاملا احساس می‌شود). اين شهر در زمینه‌ی امور سياسي و فرهنگي دنياي عرب‌ زبان، مهمترين کانونی است که دسترسی به آن آسان و امکان‌ پذیر است.
 
مردم به خاطر زمین‌ های بارورش، به جبران فقر كشاورزی سراسر این ناحیه به سوی آن هجوم می‌ آورند. قاهره اکنون از جمعیت در حال انفجار است. 
 
هنگام آن رسیده که براي ديدن آخرين پديده از فهرست عجايب هفتگانه ‌دنیای کهن، يعني اهرام ثلاثه، یک تاكسي کرایه کنید و راهي هرم‌ های جیزه شوید.
 
این اهرام عظیم که بيش از 4600 سال قدمت دارند در سراسر جهان شناخته شد‌ه‌اند. نخستين تصویری که با نزدیک شدن به هرم‌ ها از دوردست به چشم می‌خورد، دورنمایی است از سازه‌ های غول‌ پیکری که از میان بیابان‌ سر بر می‌ آورند.
 
بی‌ گمان این تصویری فراموش‌ نشدنی است. در همان مکان مجسمه ابوالهول به دید می‌ آید، شگفتا كه باور آنچه می‌ بینیم سخت است. 
موزه‌ی آثار مصر باستان از جا هایی است که نباید فرصت دیدارش را از دست داد.
 
البته گشت و بازدید کامل به همراه راهنمای آگاه از تاريخ مصر، تنها وقتی امکان‌ پذیر خواهد بود که برایش چند ماه وقت بگذارید. به ياد داشته باشید كه این موزه، بسیار فراتر از نمايشگاه تماشایی آثار توتن‌ خامون؛ فرعون نامدار مصر كهن است. 
 
قاهره‌ ی مدرن، گردا گرد ميدان التحرير (ميدان آزادی) گسترش‌ یافته است. این میدان در ساحل شرقي و نزديك به مرکز قاهره‌ی اسلامی (در سده‌ های میانه) جای دارد.
 
در خيابان‌ هاي باريك این اطراف صد ها يادگار و بنای يادبود اسلامی وجود دارد كه همه ديدني هستند، اما شاید از همه بهتر مسجد زیبای ابن تولون باشد. منطقه‌ ی قبطي‌ نشین کنونی احتمالاً کانون پیدایش قاهره بوده است.
 
این محله با كوچه‌ های سنگ فرش، صومعه‌، خانقاه، و كليسا هایش محله‌ی آرامی به شمار می‌ رود، مهمتر از همه اینکه موزه‌ی قبطيان گنجينه‌ های بی‌ مانندی از آثار باارزش کهن به‌ ویژه منسوجات نفيس، دربردارد.
 
از دیگر مكان‌ هاي جالب قاهره شهر مردگان است، هر چند در اصل بهتر است بگوییم شهر زندگان! در این محله‌ی فراخ که مزار‌ ها و آرامگاه‌ هایی با سقف‌ های گنبدی و کنده‌ کاری‌ شده دارد و زمانی دیِر و مدرسه‌ های خاص خود را داشته، اکنون شمار زیادی از بي‌ خانمان‌ های قاهره به خوشي و خرمي خانه گزیده‌اند و روزگار می‌ گذرانند!
 
عصر گاهان با نوشيدنی گوارا و خنکی در دست، کنار رود نیل پهلو بگیرید. در اين لحظات كه صداي اذان از همه‌ جا به گوش می‌ رسد و نمای ساختمان‌ ها در نور آفتابی که درحال فرو رفتن است می‌ درخشد، انگار زمان برای لحظاتی می‌ ایستد، تا نفسی بگیرید و به شب‌ های سرزنده و بیدار این شهر خوش آمد بگویید!
 
 

دیدنی های شهر قاهره مصر

 
از ديدني‌ های جذاب این شهر می توان به قلعه‌ی شهر اشاره کرد. كليساي معلق که چون اين كليسا در بالاي زندان سنگر نظامی رومی در قاهره قرار گرفته است آن را كليساي معلق نامیده اند.
 
برای اطلاع از دیدنی های شهر قاهره مصر درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.
 
همچنین دِیر بن عِزرا که در محله‌ ی قبطي‌ ها (ساكنان بومي مسيحي مصري) واقع شده است.
 
هلی‌پُلیس که محله‌ی مسكونی آرامی با معماري سبک اروپايي-عربي است. بازار خان الخليلي که با وجود بافت سنتی خود، بسیار مورد توجه و علاقه‌ی گردشگران است و همه‌ی آن‌ هایی که به قاهره سفر می‌ کنند، حتما به این بازار نیز سر می‌ زنند. 
 
ديوار ها و دروازه‌ های شمالی مسجد سلطان حسنهمچنین بيت الاسوهَيمي زيبا ترين خانه‌ ي قرون وسطایی شهر است. جالب است بدانید که در قرون وسطي رومی‌ ها نام این شهر را بابليون مي گفتند.
 
مصري‌ ها به آن نام مِصِر دادند و (Cairo) کای‌رُ نام انگليسي‌ اش از نام عربی آن؛ القاهره از ریشه‌ی قَهَرَ گرفته شده که به معنای پیروز است. 
 
جميعت: 18290000 نفر.
 
بهترین فصل سفر: فروردین تا آبان ماه.

 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط