خط 1 متروی پاریس

خط 1 متروی پاریس


خط 1 متروی پاریس
تاریخ : 20/06/2017 12:10:39 ب.ظ

هرکجای پاریس باشید و بخواهید از مترو استفاده کنید ممکن نیست با خط یک متروی پاریس برخورد نکنید. قلب گردشگری پاریس روی خط 1 مترو قرار دارد.

مترو در پاریس یک شریان حیاتی در حمل و نقل شهری و جابجایی مسافران است. این کلان شهر اروپا روزانه میلیون ها شهروند پاریسی و گردشگران را در نقاط مختلف جابجا می کند.
 
اهمیت خطوط متروی پاریس به اندازه یکدیگر نیست. برخی از خطوط نقاط حساس تری را به یکدیگر متصل می کنند. در این میان خط 1 پاریس یکی از مهم ترین این خطوط است.
 
خط 1 نخستين خط مترو پاريس است. اين خط به رنگ زرد است و شرق و غرب پاریس و نقاط مختلف را به یکدیگر متصل می کند اين خط از يک سو در غرب پاريس به مرکز تجاري اداري لادفانس (La Defense) و از سوي ديگر در جنوب شرقي به يکي از اماکن تاريخي پاريس به نام کاخ ونسن (Chateau de Vincennes) ختم مي شود.
 
در شکل زیر نمایی از ایستگاه های مختلف خط مترو دیده می شود.
 
 

ایستگاه های مهم این خط  مترو به شرح زیر است

ایستگاه لدفانس La Defense

 

منطقه تجاری و اداری پاریس و شاید بزرگ ترین آن در اتحادیه اروپا. این ایستگاه مترو در نزدیکی بزرگ ترین مال ها و فروشگاه های بزرگ در پاریس است و بسیاری از تور های ایرانی هتل های خود را در این منطقه برمی گزینند.
 
این منطقه در حدود 7 کیلومتر از خیابان شانزه لیزه فاصله دارد و در اصل خارج از مرکز شهر به حساب می آید اما به سبب نزدیک بودن به مراکز تجاری و فروشگاه ها و البته ارزان تر بودن محل های اقامت مورد توجه گردشگران ایرانی قرار دارد.
 
علاوه بر این این ایستگاه محل تقاطع خط قطار برون شهری RER با حرف اختصاری A به رنگ قرمز نیست، هست.
 

 

ایستگاه پورت مایو Port Maillot

 
ایستگاه پورت مایو به میدان شارل دوگل نزدیک است. برخی از هتل های پاریس که مورد استفاده ایرانی ها نیز قرار دارد در نزدیکی این ایستگاه قرار دارد.
 
اما این ایستگاه اهمیت دیگری نیز دارد و آن نزدیکی به یکی از ایستگاه های اتوبوس شهر پاریس است که مسافران را به شهر های دیگر می برد.
 
اگر شما قصد دارید اروپا را با اتوبوس های بین شهری سفر کنید مطمئن باشید گذر شما به پورت مایو خواهد افتاد همچنین برای رفتن به فرودگاه بووه پاریس که در حدود 100 کیلومتر خارج از پاریس است از این ایستگاه باید استفاده کنید.
 
در این ایستگاه به خط برون شهری RER یعنی خط C دسترسی وجود دارد.
 

ایستگاه شارل دوگل اتوآل Charles de Gaulle-Etoile

 
این ایستگاه شاید در ردیف مهم ترین ایستگاه های پاریس باشد که بر روی خط 1 پاریس نیز هست. میدان شارل دوگل تنها میدان پاریس است که 11 خیابان به آن متصل می شود و یکی از این خیابان ها، خیابان شانزه لیزه است که شهرت جهانی دارد و برای ایرانی ها نیز به خوبی شناخته شده است.
 
به همین دلیل یکی از راه های ورود به ابتدای خیابان شانزه لیزه از قسمتی که بیش ترین مغازه ها و رستوران ها در آن قرار دارد ایستگاه شارل دوگل است.
 
ایستگاه شارل دوگل محل تلاقی خطوط دیگر نیز هست. خط 2 به رنگ سبز و خط 6 به رنگ آبی و قطار برون شهری RER با علامت C به رنگ زرد از این ایستگاه عبور می کنند.
 
به همین دلیل شما اگر روی هریک از آن خطوط مترو باشید حتما با خط 1 و ایستگاه شارل دوگل تلاقی خواهید داشت.
 
 
 
 

ایستگاه جرج پنجم George V

 
این ایستگاه دومین ایستگاه واقع در خیابان شانزه لیزه است. مهم ترین مکان دیدنی مقابل این ایستگاه شاید کاباره لیدو و همچنین رستوران معروف جرج پنجم باشد.
 
اگر شما هر کجای پاریس باشید و بخواهید از خط 1 استفاده کنید برای رسیدن به مکان های فوق می توانید از این ایستگاه استفاده کنید.
 

ایستگاه فرانکلین رزولت Franklin D. Rosvelt

 
این ایستگاه که به افتخار رئیس جمهور اسبق آمریا فرانکلین رزولت نام گذاری شده بر روی خط 1 متروی پاریس و در خیابان شانزه لیزه واقع شده است.
 
این ایستگاه حدود هزار متر از ایستگاه جرج پنجم و دو هزار متر پایین تر ازایستگاه شارل دوگل واقع شده است و تقریبا در مرکز خیابان شانزه لیزه است.
 
برای دیدن مغازه ها و کافه و رستوران های پاریس در دو سوی این بلوار پیاده شدن در این ایستگاه کار درستی است. 
 

ایستگاه شانزه لیزه کلیمانسو Champs -Elysees -Clemenceau

 
ایستگاه شانزه لیزه مشهور ترین ایستگاه مترو در خیابان شانزه لیزه است که به همین نام نیز نام گذاری شده است اما واقعیت این است که اگر در این ایستگاه پیاده شوید در میان بخش تجاری و شلوغ پاریس و بخش فضای طبیعی و کاخ های موجود در خیابان شانزه لیزه سردرخواهید آورد.
 
وقتی از مترو به خیابان می آیید بنای زیبای گراند پله (Grand palais) را می بیند. همچنین دسترسی به کاخ الیزه و رودخانه سن از این ایستگاه ممکن است.
 
در این ایستگاه به خط 13 متروی پاریس دسترسی وجود دارد. اگر هر کجای پاریس هستید و به این خط مترو دسترسی دارید می توانید در مرکز شانزه لیزه پیاده شوید.
 

ایستگاه میدان کنکورد Concord

 
ایستگاه میدان کنکورد بعد از میدان شارل دوگل مهم ترین ایستگاه بر روی خط 1 متروی بر روی خیابان شانزه لیزه است. اگر سفر شما از میدان شارل دوگل و ابتدای خیابان شانزه لیزه شروع شده باشد انتهای آن بی تردید میدان کنکورد است.
 
میدان کنکورد اتصال خیابان شانزه لیزه و باغ تویلری و سپس موزه لوور است. برای اینکه بخواهید باغ تویلری و موزه لوور را با هم ببنید بهتر است در این ایستگاه توقف کنید.
 
همچنین برای رفتن به بودابار پاریس حتما باید در این ایستگاه توقف کنید. بنای مادلن نیز چندان از میدان کنکورد در نیست. در سوی دیگر رودخانه سن ساختمان و بنای بوربون Palais Bourbon قرار دارد.
 
همچنین برای مراجعه به سفارت آمریکا در پاریس این میدان و ایستگاهش بر روی خط 1 را به خاطر بسپارید. شاید میدان کنکورد را بتوان نقطه طلایی در پاریس نامید.
 
اگر شما در میدان کنکورد بایستید و روی شما به سوی میدان شانزه لیزه باشد در سمت چپ شما رودخانه سن، بنای بوربون و در دور دست برج ایفل، در مقابل خیابان شانزه لیزه و میدان شارل دوگل در افق، در سمت چپ بنای مادلن و در پشت سر باغ تویلری و موزه لوور در افق.
 
در هیچ کجای پاریس شما چنین نقطه ای را نمی یابید که این همه دیدنی را یک جا ببینید. ایستگاه متروی کنکورد با دو خط متروی پاریس خطوط 8 و 12 تلاقی دارد.
 
در صورتی که هر نقطه از پاریس هستید و به این خطوط دسترسی دارید می توانید در میدان کنکورد پیاده شوید.
 
 
 

ایستگاه تویلری Tuileries

 
ایستگاه تویلری در ادامه ایستگاه های خط 1 مترو پاریس از خیابان شانزه لیزه جدا می شود و به سمت موزه لوور می رود. اگر در این ایستگاه پیاده شوید به راحتی به باغ زیبای دسترسی خواهید داشت.
 
همچنین این ایستگاه شما را به خیابان ریوولی یکی از جذاب ترین خیابان های پاریس می رساند. خیابانی که مرکز مد و کالا های مد روز و قدیم و عتیقه است. این خیابان یکی از مشهور ترین خیابان های پاریس است.
 

ایستگاه موزه لوور Palais Royal-Musee du Louvre

 
شاید مهم ترین ایستگاه متروی خط 1 پاریس ایستگاه موزه لوور باشد. شما دراین ایستگاه مستقیما از داخل مترو به موزه لوور دسترسی دارید یعنی لازم نیست برای رفتن به موزه به سطح زمین بیایید بلکه از همان زیر زمین می توانید وارد موزه شوید.
 
بنابراین اگر می خواهید هرم معروف موزه لوور و فضا و معماری زیبابی بیرون موزه را ببینید باید از مترو خارج شوید و از درب حیات وارد موزه شوید.
 
در این ایستگاه شما با خط 7 متروی پاریس تلاقی دارید بنابراین در صورتی که به خط 7 دسترسی دارید می توانید بدون تغییر خط به موزه لوور بروید.
 
 

ایستگاه موزه لوور- ریولی Louvre-Rivoli

 
 ایسنگاه بعد از موزه لوور همچنان امکان دسترسی به موزه را فراهم می کند اما همچنان دردر خیابان ریولی باقی می ماند.
 

ایستگاه شاتله Chatelet

 
ایستگاه شاتله پاریس شاید مهم ترین ایستگاه متروی پاریس باشد. این ایستگاه در مرکز شهر قدیمی پاریس و در چهارراه بیشتر ایستگاه های متروی شهر است. در پاریس از هر نقطه ای به هر نقطه ای بخواهید بروید خیلی بعید است از شاتله عبور نکنید. 
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط