یازده راز کلیسای ساگرادا فامیلا

یازده راز کلیسای ساگرادا فامیلا


یازده راز کلیسای ساگرادا فامیلا
تاریخ : 02/03/2017 04:18:14 ب.ظ

معروف ترین اثر آنتونیو گائودی معمار معروف اسپانیایی، پروژه ای ناتمام که ده ها است که به طول انجامیده و هنوز نیز پایان نپذیرفته است.

 
هر ساله از سمت موسسه ورد ترول اواردز (World Travel Awards) برترین جاذبه های هر قاره اعلام می شوند و در آن میان به بهترین مکان، جایزه ای معتبر اهدا می‌شود.
 
کلیسای ساگرادا فامیلا در بارسلون اسپانیا برنده سال ۲۰۱۶ میلادی این موسسه و برترین جاذبه گردشگری اروپا اعلام شد. با نگاهی به لیست کاندیدا ها، نام دیگر جاذبه های پر طرفدار اروپا و مکان هایی چون برج ایفل پاریس، آکروپلیس و ساگرادا فامیلیا به چشم می‌خورند.
 
حتما تا به حال چیزهایی از برج ایفل و آکروپلیس شنیده اید، اما اگر از ساگرادا فامیلیا چیزی نمی دانید، خیلی عجیب نیست. جالب است بدانید ساگرادا فامیلیا کلیسایی با ابهت در شهر بارسلونا اسپانیا که بلند ترین مکان مذهبی در دنیا نیز محسوب می‌ شود. 
 
ساگرادا فامیلیا این سازه عظیم و باشکوه، آمیزه ای از ابداع، خلاقیت، آموزه های مذهبی، الهامات طبیعی و رنگ و نور است. کلیسایی که با وجود آن که سازه ای نیمه تمام است، سالانه بازدید کنندگانی میلیونی دارد و به طور متوسط هر سال هزینه ای 25 میلیون یورو صرف ساخت، تزئین و تکمیل آن می‌ شود.
 
سفر های ماژلان صونا پرواز
 
این شاهکار گائودی سالانه سه میلیون گردشگر و بازدید کننده را به خود جلب می کند. این بنا قرار است در سال 2026 میلادی به اتمام برسد.
 
ساگرادا فامیلیا، این جاذبه گردشگری پرطرفدار، مکانی مذهبی است که پشت ساخت هر بخش، برج و حتی ستون هایش فلسفه و ایده ای نهفته است. 
 
در این بخش تا حدود زیادی با معماری و ساختار کلیسا ساگرادا فامیلیا آشنا خواهید شد، اما از آن جا که این مجموعه وسیع و با ابهت نکات معماری زیاد و قابل توجهی دارد، در آینده ای نزدیک به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.
 
همراه با سفرهای ماژلان قدم به کلیسا با شکوه ساگرادا فامیلیا بگذارید و از شدت زیبایی و رنگ های خارق العاده ش انگشت به دهان بمانید.
 
اما چرا این بنای عظیم را رازآلود می نامند، علت آن است که بسیاری بر این باورند که معمار آن یعنی آنتونیو گائودی از الهامات و ایده های فرا طبیعی برای طراحی و ساخت آن بهره است.
 
هرچه که گائودی هرگز زنده نماند که تمام شدن آن را مشاهده کند اما روایت ها و تفاسیری که از این بنا بر جای مانده است همچنان آن را اثری رازآلود و به یادماندنی ساخته است.
 

نخست: طراحی گلیسا به گونه ای است که توسعه آن را حتی بعد از مرگ معمار آن  (گائودی) ممکن می سازد.

 
گائودی نقشه کلیسا را با طراحی هندسی بسیار یک دست و ساده انجام داده است. قصد اون این بوده است که بعد از او هر معماری معانی طرح ها و خط و نقطه ها را متوجه شود و بتواند ساخت و ساز آن را حتی بعد از مرگ وی ادامه دهد.
 
او حتی مدلی از نمای باشکوه بیرونی کلیسا را نیز ترسیم کرده است او به خوبی می دانست که کلیسیا در زمان حیات او به اتمام نخواهد رسید.
 
از این رو وجوه کلیسا را به گونه طراحی و برای آن برنامه ریزی کرده است که نسل های جدید معماران به سلیقه و دلخواه خود آن را طراحی و به سرانجام برسانند.
 
همان طور که در عکس زیر می بینید نقشه اولیه این کلیسا که توسط گائودی کشیده شده کلیه اطلاعات لازم برای معماران جدید را به همراه دارد.
 
 

دوم: ساگرادا فامیلا تنها کلیسایی به سه نمای متفاوت با معانی متفاوت است.

 
بی تردید هیچ کلیسایی در دنیا این ویژگی را ندارد. نمای اول نمای طبیعت است. این نما که در سال 1935 میلادی تکمیل شده 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط