کوردوبا نگین اسپانیا

کوردوبا نگین اسپانیا


کوردوبا نگین اسپانیا
تاریخ : 21/06/2017 09:30:26 ب.ظ

لازم نیست تمام دنیا را بگردید، کافیست مدتی در کوردوبا باشید! این شاید معروف ترین جمله راجع به این شهر اسپانیایی مسحور کننده باشد. کوردوبا طعم اصیل فضای اسپانیایی را به شما هدیه می کند.

اسپانیا یکی از محبوب ترین کشور های توریستی دنیا است. کسی نیست که نامش را نشنیده باشد یا عکسی از آن ندیده باشد. یکی از دلائلی که اسپانیا مورد علاقه گردشگران است موقعیت ویژه آن به لحاظ جغرافیایی است.
 
از سه طرف توسط اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه احاطه شده و از جنوب به قاره افریقا راه دارد.
 
این موقعیت جغرافیایی تنوع فرهنگی و جغرافیایی ویژه ای در این کشور زیبا ایجاد کرده است اما گردشگران معمولا شهر های مادرید و بارسلون و حتی گرانادا که دارای جاذبه های باور نکردنی هستند را می شناسند.
 
یکی از شهر های زیبایی که معمولا از نظر ها دور می ماند شهر کوردوبا (به اسپانیایی Córdoba به انگلیسی Cordova) است. (در نظر داشته باشیم شهری به همین نام نیز در آرژانتین وجود دارد.)
 
کوردوبا به قرطبه نیز شهرت دارد. نامی به یادگار مانده از زمان حکومت امویان در اندلس که این شهر را پایتخت حکومت خود قرار داده بودند. بنابراین قابل پیش بینی است با شهری رو به رو هستیم که می تواند از مهم ترین مراکز فرهنگ و تمدن اسلامی باشد.
 
کوردوبا نگین اسپانیا-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 

کوردوبا کجاست

 
کوردوبا یازدهمین شهر بزرگ اسپانیا است. شهری است با 350 هزار نفر ساکن در مرکز استان کوردوبا. این شهر تقریبا در جنوب اسپانیا واقع شده است.
 
فاصله این شهر از مادرید در حدود 400 کیلومتر است که با اتومیبل شخصی در حدود 4 ساعت طول می کشد که به این شهر برسید.
 
این مسیر با قطار های سریع السیر داخل اسپانیا در حدود 1 ساعت و 40 دقیقه طول می کشد. پس منطقی است که از قطار برای رسیدن به این شهر استفاده کنید.
 
کوردوبا نگین اسپانیا-سفرهای ماژلان صونا پرواز-نقشه کوردوبا
 

آب و هوا

 
آب و هوای این شهر مدیترانه ای است. زمستان های آن بسیار خنک و تابستان های آن بسیار گرم است. گاهی دمای هوا تا 40 درجه سانتیگراد بالا می رود که این عدد برای شهر های اروپایی زیاد است و شاید غیر قابل تحمل اما برای ما آسیایی ها دور از انتظار نیست.
 
از نظر گردشگری بهترین ماه ها برای دیدن این شهر اسفند تا اواسط خرداد است. در این زمان می توانید با ژاکتی سبک شهر را بگردید و و از این موزه تاریخ لذت ببرید.
 
کوردوبا نگین اسپانیا-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
 
دسترسی
 
شهر کوردوبا دارای فرودگاه کوچکی است اما در آن پرواز های بین المللی انجام نمی شود. بنابراین بهترین شیوه ورود به این شهر از طریق شهر های سویل Sevilla مالاگا Malaga یا مادرید  Madrid است.
 
از آنجا که مادرید پایتخت اسپانیا است بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که بخواهید از این شهر به کوردوبا بروید. اما اگر شهر های زیبای سویل یا مالاگا را نیز در برنامه خود دارید می توانید از طریق آن ها به کوردوبا دسترسی پیدا کنید.
 
قطار، اتوبوس و تاکسی، هر سه در اسپانیا فعال هستند و می توانید وابسته به زمان و برنامه خود از آن استفاده کنید.
 
در 1992 میلادی دولت اسپانیا یکی از سریع ترین و راحت ترین سیستم های حمل و نقل ریلی دنیا را از مادرید به سویل راه اندازی کرد که از کوردوبا می گذرد. آنقدر این قطار ها مدرن، سریع و راحت هستند که سفر با آن ها خودش یک جاذبه تورسیتی است.
 
اما اگر می خواهید ارزان و همزمان لذت بخش سفر کنید بهترین و جذاب ترین شیوه سفر در اسپانیا اتوبوس است.
 
اتوبوس های بسیار مدرن و راحتی در اسپانیا وجود دارد که مجهز به سیستم تهویه خوب، صندلی های بزرگ با فضای کافی برای استراحت، وای فای رایگان و امکانات دیگر است.
 
اتوبوس ها تقریبا به ازای هر 100 کیلومتر 8 یورو دریافت می کنند. ایستگاه اتوبوس ها دقیقا در مقابل ایستگاه قطار قرار دارد.
 
کوردوبا نگین اسپانیا-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 

پیشینه تاریخی

 
این شهر در سال 169 قبل از میلاد توسط رومی ها ساخته شد و در زمان کمی مهم ترین کلان شهر این امپراطوری گردید. در قرن هشتم میلادی اعراب شبه جزیره ایبریا را فتح کردند و کوردوبا را به عنوان پایتخت آندلس (یکی از 17 بخش خودمختار اسپانیا که مرکز آن شهر سویل است) انتخاب کردند.
 
این انتخاب باعث شد کوردوبا مهم ترین شهر دوران قرون میانه شود. شهری که مرکز قدرت باشد طبیعتا محل عبور و مرور و زندگی بزرگان خواهد بود. از اندیشمندان و اصحاب علوم تا پادشاهان و وزرای نامدار.
 
شما می توانید ردپای این دوران را با گشت و گذار در شهر ببینید. بازار ها، ساختمان های بزرگ، حمام های عمومی، بنا های یادبود، همه و همه ساخته شدند تا عظمت کوردوبا را به مردم جهان نشان دهند.
 
همین امر سبب شد که بخش قدیمی شهر کوردوبا در سال 1994 میلادی توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته و ثبت شود.
 
خلاصه کنم اگر می خواهید به گذشته ها سفر کنید و خرابه های رومی، بقایای باستانی تمدن عرب، محله های یهودی قدیمی زیبا و کلیسا های کاتولیک زرق و برق دار را یک جا ببینید کوردوبا بهترین جای ممکن است و قطعا سفر لذت بخشی خواهید داشت.
 

کجاها را ببینیم؟

 

پل رومی Roman Bridge

 
رومی ها چون پیوسته در حال جنگ بودند ساختمان ها و سازه هایی با استحکام بالا می ساختند. پس هر جا بنای رومی دیدید در قدرت و مقاومتش شک نکنید. پل رومی نیز از این قاعده مستثنی نیست.
 
این پل 230 متر طول دارد و به یک طاق پیروزی ختم می شود این طاق مهم ترین و اصلی ترین دروازه ورود به شهر بوده است. در سوی دیگر این پل نیز برجی از دوره مورها یا موریش ها قرار دارد که کاربرد آن کنترل ترافیک کشتی ها در رودخانه بوده است.
 
کوردوبا نگین اسپانیا-سفرهای ماژلان صونا پرواز-پل رومی
 

معبد خیابان کلودیوس مارسلوس Temple of Claudius Marcellus Street

 
در نیمه دوم قرن اول میلادی، زمان فرمانروایی کلودیوس آگوستوس، کوردوبا به ثروت فراوانی دست یافت. این بنا در همین زمان برای عبادت ساخته شد.
 
طراحان و هنرمندان زیادی در ساخت این بنا دست داشتند و نهایتا آن را به یکی از زیبا ترین نماد های قدرت امپراطوری روم بدل کردند. گرچه تمام قسمت های این بنا باقی نمانده ولی دیدن آن را از دست ندهید.
 

کاخ ماکسیمیان نیرومند Herculean Maximian Palace 

 
این بنا در 400 متر طول و 200 متر عرض ساخته شده است و شهرت آن به دلیل مرمر ها و موزاییک های استفاده شده در آن است.
 
در دوره مسلمانان یک بار این بنا تخریب شده و بعد ها دوباره بازسازی شد. در 1991 میلادی نیز بار دیگر برای ساخت ایستگاه قطار تخریب شد و متاسفانه در حال حاضر فقط یک سوم از بنا حفظ شده است.
 

بناهای دوره اسلامی

 

مسجد-کلیسا جامع کوردوبا

 
مسجد جامع کوردوبا بی شک یکی از جالب ترین بنا ها در اروپا و مورد توجه فراوان مسلمانان در سراسر دنیاست. این مسجد در حال حاضر به کلیسا بدل شده است ولی تلفیق بسیار زیبایی از معماری اسلامی و مسیحی را داراست.
 
داستان این کلیسا کمی شبیه ایاصوفیه است. ساخت این مسجد در سال 756 میلادی آغاز شده است گرچه قبل از آن درهمین مکان بنای مذهبی مهمی از دوره پیش قرار داشت که توسط مسلمانان ویران شد تا بنای جدید ساخته شود.
 
این بنا در دوره های عبدالرحمن اول، عبد الرحمن دوم، عبد الرحمن سوم، الحکم ابن عبد الرحمن و المنصور به تدریج کامل شده و هر کدام بخش های بی بدیلی به این بنا اضافه کرده اند.
 
در سال 1236 میلادی پادشاه فرناندو سوم و نیرو هایش کوردوبا را فتح کردند و به شهر وارد شدند. در اولین حرکت پرچم خود را بر مناره های مسجد جامع کوردوبا افراشتند. با ورود دوباره مسیحیان و قدرت گرفتنشان آرام آرام چهره مسجد به کلیسا تغییر یافت.
 
کوردوبا نگین اسپانیا-سفرهای ماژلان صونا پرواز-مسجد-کلیسا جامع کوردوبا
 

حمام خلیفه (Caliphate Bath (Hammam

 
این حمام از نظر ساختار جزء بنا های پیچیده محسوب میشود به خصوص اینکه سیستم لوله کشی و گرم کننده های آب در آن نسبت به زمان خود بسیار مدرن بوده است.
 
اتاق آب سرد و اتاق آب گرم که امروزه در سونا و جکوزی می بینیم از ابداعات درخشان آن زمان بوده است. اگر معمار باشید و یا حتی کمی تجربه ساخت و ساز داشته باشید از دیدن آن حیرت خواهید کرد.
 

کاخ مدینه الزهرا Madinat al-Zahra Palace

 
اولین سنگ بنای شهرک مدینه الزهرا در سال 936 میلادی در 8 کیلومتری کوردوبا توسط عبدالرحمن سوم گذاشته شد و در 975  میلادی خاتمه یافت. مدارکی وجود دارد که نشان می دهد این شهرک دارای شکوه و عظمت و زیبایی بی نظیری بوده است.
 
عبد الرحمن سوم آن را به افتخار همسرش زهرا، مدینه الزهرا نامید و تاریخ نشان می دهد که از جمله مجموعه های کم نظیر در ساخت و طراحی محسوب می شده است و دارای سه بخش بوده است: کاخ خلیفه، محل اقامت وزرا و دولتمردان، شهر (مجموعه ای از خانه ها، کارگاه ها، حمام ها و ...)
 
این شهر بعد ها توسط مسیحیان مورد حجوم قرار گرفت و ویران شد و دوباره در سال 1910 میلادی از زیر خرابه ها و آوار ها توسط باستان شناسان کشف و شناسایی شد و تمامی جزئیات آن مورد بررسی قرار گرفت.
 
اگر از نزدیک باقیمانده های این شهر را ببینید از آن همه ظرافت و زیبایی شگفت زده خواهید شد. از جمله مکان های دیگری که می توانید به آن ها سر بزنید دروازه مدور، خانه آندلسی و آسیاب مارتوس است اما از جمله بنا های مهم دوره اسلامی هستند.
 
Madinat al-Zahra Palace کوردوبا نگین اسپانیا-سفرهای ماژلان صونا پرواز-کاخ مدینه الزهرا
 

دوره مسیحی

 
همانطور که گفته شد در سال 1235 میلادی کوردوبا توسط فردیناند سوم فتح شد و دوره حاکمیت مسیحیان شروع شد. از دیدنی های مهم این دوره می توان به چندی اشاره کرد:
 

قلعه آلکازار

 
مثل بسیار دیگر از بنا های اسپانیا این محوطه در ابتدا یک عمارت رومی بود. بعد ها مسلمانان یک قلعه در آن ساختند که نابود شد و چیزی از آن باقی نماند. بنای نظامی فعلی بر ویرانه های همان الکازار قدیمی ساخته شد.
 
باغ زیبای این قلعه، آب گرم و معماری اعجاب انگیز آن از جمله ویژگی هایی است که گردشگران را به سوی خود می کشد.
 
این قلعه شامل اتاق موزاییک، حمام سلطنتی، حیاط به سبک مور ها، باغ، اسطبل سلطنتی و موزه ای به نام موزه اسقف است که دیدنش برای شما اعجاب انگیز خواهد بود.
 
بنا ها و مکان های قدیمی بسیار بسیار زیبایی در کوردوبا وجود دارد که برای شرح و توضیح تمامی آن ها  باید کتابی نوشت نه چندان کم حجم.
 
اگر خواستید به این شهر تاریخی و زیبا سفر کنید حتما نقشه ها و کتاب های راهنمایی که برای گردشگران نوشته می شود را تهیه کنید تا داستان لحظه به لحظه این شهر و اتفاقاتی که در آن افتاده مبهوتتان کند.
 
کوردوبا نگین اسپانیا-سفرهای ماژلان صونا پرواز-قلعه آلکازار
 
می توانید در زمانی کوتاه دوره های تاریخی زیادی را از نزدیک لمس کنید و لذت ببرید. فرض کنیم شما علاقه ای به تاریخ ندارید یا آنقدر از کار و مشغله های روزمره خسته اید که می خواهید چند روزی خستگی در کنید.
 
کوردوبا برای شما چه تفریحاتی خواهد داشت؟ آیا می توانید در کنار دیگر شهر های اسپانیا که تفریحات بیشماری دارند روی کوردوبا هم حساب کنید؟
 

مرکز تفریحی "ال تبلرو" El Tablero Entertainment Centre

 
این مرکز تفریحی از جمله مراکز مدرنی است که می توانید اوقات خوشی در آن سپری کنید. دارای 15 سینمای مدرن با به روز ترین و مدرن ترین تجهیزات حال حاضر جهان سینما است.
 
در کنار آن انواع فست فود و رستوران های متفاوت از جمله رستوران  ایتالیایی وجود دارد که می توانید از غذا های آن لذت ببرید.
 
تاتر بزرگ کوردوبا Grand Theatre
 
تاتر بزرگ کوردوبا از جاذبه های توریستی این شهر و نماد فرهنگی این شهر است که در یک ساختمان فاخر قرن نوزدهمی برگزار می شود.
 
اگر به هنر علاقه مندید می توانیم به شما مژده بدهیم که این مکان یکی از فعال ترین مراکز آندلس است و در هر فصل یک اجرای مهم از اثری مشهور و قابل توجه در آن برگزار می شود. پس پیش از سفر برنامه های آن را از نظر بگذرانید.
 
Grand Theatre کوردوبا نگین اسپانیا-سفرهای ماژلان صونا پرواز-تاتر بزرگ کوردوبا
 

نمایش اسطبل سلطنتی

 
کوردوبا از روزگاران قدیم به داشتن اصطبل سلطنتی و پرورش نژاد های برتر اسب مشهور و یکی از تفریحات پادشاهان دیدن نمایش اسب های آموزش دیده بوده است.
 
هم اکنون نیز کوردوبا دارای دارای یکی از مراکز مشهور اروپا در زمینه پرورش اسب و آموزش آن هاست.
 
اگر به کوردوبا سفر کردید بازدید از اسطبل سلطنتی و دیدن نمایش اسب های آموزش دیده را از دست ندهید. مطمئن باشید چنین نمایشی را هرگز نه دیده اید و نه خواهید دید.
 

شب های کوردوبا

 
کوردوبا به راستی شهری است که نمی خوابد. می توانید روز هایتان را در بخش های تاریخی کوردوبا بگذرانید و شب ها را تا صبح برقیصید و شاد باشید.
 
بار ها و کافه های بسیاری در کوردوبا وجود دارد که با داشتن برنامه های مهیج می توانند خواب را از چشمان شما بگیرند اما سه بخش در شهر وجود دارد که می توانید با سر زدن به آن ها انتخاب بیشتری داشته باشید.
 

خیابان لیبرتاد

 
این خیابان در نزدیک ایستگاه قطار واقع شده و از محبوب ترین و البته گران ترین بخش های شهر است. این خیابان پهن جایی ایده آل برای قدم زدن و کافه نشینی است.
 
به خصوص در شب های تابستان آب نما های این خیابان چنان فضای مفرحی پدید می آورند که گرما را فراموش خواهید کرد. در این خیابان شما می توانید رستوران های کشور های مختلف، بار ها و مراسم شاد و متنوعی بیابید.
 

سیوداد جاردین Ciudad Jardin

 
این منطقه از تفریح گاه های قدیمی و سنتی کوردوبا است. مانند خیابان لیبرتاد بار ها و کلاب های فراوانی دارد. اینجا نیز می توانید غذا های متنوع مدیترانه را امتحان کنید.
 
موسیقی های دل انگیز از نوازندگانی که جویای نام هستند بشنوید و حسابی برقصید. یک بار ایرلندی مشهور نیز در این منطقه وجود دارد که نباید از آن گذشت.
 

مرکز شهر Downtown

 
در همه شهر های مهم دنیا مرکز شهر آخرین جایی است که به خواب می رود و در کوردوبا وقتی همه به خواب رفتند مرکز شهر بیدار می شود.
 
علاوه بر همه آنچه تا کنون ذکر شد در مرکز شهر می توانید افرادی از ملیت های مختلف ببینید که هنر های خود را به نمایش می گذارند.
 

مراکز خرید کوردوبا

 
کوردوبا یک کلانشهر نیست اما تقریبا هر آنچه برای خرید در نظر داشته باشید می توانید در این شهر پیدا کنید. چه سلیقه شما مدرن باشد و چه سنتی.
 
حتی اگر به دنبال چیز های خاص هستید نیز بی نصیب نخواهید ماند. مراکز خرید مهم این شهر عبارتند از:
 
خیابان گوندومار و کاسپسیون  Gondomar & Concepcion Streets
 
خیابان کروز کوند Cruz Conde Street
 
خیابان رندا د لس تجارس Ronda de los Tejares Avenue
 
مرکز خرید ال آرکانگل El Arcangel Shopping Centre
 
در این مرکز می توانید برند های نه چندان گران قیمت مانند سی اند ای و برند های مشابه را پیدا کنید.
 
مرکز خرید ال زوکو El Zoco Shopping Centre
 
مرکز خرید لا سیرا La Sierra Shopping Centre
 
اگر به دنبال خرید از برند های برشکا، زارا، ماسیمو دوتی، مانگو و بلانکو هستید، مرکز خرید لاسیرا را به شما پیشنهاد می دهیم.


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط