گرانادا شهر الحمرا

گرانادا شهر الحمرا


گرانادا شهر الحمرا
تاریخ : 27/06/2017 12:55:26 ب.ظ

قصر الحمرا واقع در شهر گرانادا یا قرناطه عربی یکی از باشکوه ترین کاخ های دنیا است. معماری اسلامی این کاخ با ترکیبی از سازه های اسپانیایی فضایی راز آلود و شگفت انگیز به خود داده است. در اسپانیا گردی محال است که گرانادا و قصر الحمرا فراموش شود.

تا کنون برای شمایی که به اسپانیا سفر کرده اید دیدنی های بسیاری برای شما جالب بوده است. در اسپانیا به شهرهای مادرید، بارسلون، سویل، کوردوبا سر زده اید و شاید زیبایی و فرهنگ غنی اسپانیا شما را وسوسه کرده آن ها را از نزدیک ببینید.
 
به فهرست این شهر ها گرانادا را هم اضافه کنید چرا که یکی از خاص ترین آن هاست.
 
گرانادا شهری افسانه ای در جنوب اسپانیا است. (با گرنادا که کشوری و جزیره ای در دریای کارائیب است اشتباه نشود) با تاریخی غنی و داستان های شگفت انگیز.
 
اسپانیا-تور اسپانیا-قصر الحمبرا-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
گرانادا کلمه ای اسپانیایی به معنای انار است که انتخاب این نام نیز داستان های اسطوره ای پشت سر دارد. شهری ترکیب یافته از تاریخ دوره رومن ها، دوره مور ها (گذشته اسلامی) و اسپانیای مدرن کنونی.
 
می توانید جاری بودن سنت های کهن و فرهنگ افریقای شمالی در کنار سبک زندگی مدرن اروپایی جدید را ببینید که به زیبایی در هم آمیخته شده اند.
 
اسپانیا-تور اسپانیا-قصر الحمبرا-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
این شهر از جاذبه های فراوانی برخوردار است. از جاذبه های بسیار مشهور و فراموش نشدنی این شهر رقص فلامینکو است که اشتیاقی فراموش نشدنی به دلتان می اندازد.
 
در کافه ها و بار های گرانادا که شب و روز نمی شناسند می توانید موسیقی اصیل اسپانیایی و رقص فلامینکو را ببینید و با خود فکر خواهید کرد که مردم این شهر به راستی می دانند چطور از زندگی لذت ببرند.
 
اسپانیا-تور اسپانیا-قصر الحمبرا-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
از جاذبه های دیگر این شهر غذای سنتی تاپاس است. این غذای لذیذ جایگاه خاصی در فرهنگ گرانادا دارد. می توانید در طول سفر غذا های اسپانیایی فراوانی سفارش دهید و حسابی لذت ببرید.
 
اما وقتی تاپاس با نوشیدنی سفارش می دهید بودن در بخشی از جامعه گرانادا را حس خواهید کرد و آن لحظه یک اسپانیایی هستید.
 
اسپانیا-تور اسپانیا-قصر الحمبرا-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
می توانید این شهر را با پای پیاده بگردید و زندگی پر هیجان آن را لمس کنید و یا با دوچرخه به گشت و گذار بپردازید. این کار در گرانادا عجیب نیست. هم می توانید انفرادی دوچرخه کرایه کنید و هم در گروه های توریستی به همراه راهنما گرانادا را بگردید.
 
حتی از گرانادا به شهر های دیگر نیز تورهای دوچرخه سواری وجود دارد که از چشم انداز های به یاد ماندنی می گذرند که گرانادا را همیشه در خاطر شما زنده نگه خواهد داشت.
 
شهر گرانادا جاذبه های تاریخی و توریستی فراوانی دارد که در راهنمای کوچک ما مجالی برای صحبت درباره آن نیست و در گزارش دیگری مفصلا به آن خواهیم پرداخت.
 
در اینجا می خواهیم به یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی گرانادا بپردازیم که اغراق نیست اگر بگوییم این بنا نام گرانادا را در جهان پر طنین کرده است. حتما نام آن را بار ها و بار ها شنیده اید کاخ الحمرا.
 
اسپانیا-تور اسپانیا-قصر الحمبرا-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 
بین سال های 1238 میلادی تا 1492 میلادی گرنادا به عنوان یکی از فوق العاده ترین پایتخت های جهان مشهور بود به طوری که کمتر شهری در دنیا می توانست با زیبایی اش رقابت کند.
 
چنان که امروز پاریس را عروس شهر های جهان لقب می دهند در آن زمان نیز گرانادا از شهرت زاید الوصفی در شکوه و عظمت و زیبایی برخوردار بود.
 
کاخ الحمرا در همین دوره ساخته شد گرچه ساخت بخش های مختلف آن مربوط به سال های متفاوت است. اما پیشینه اصلی این بنا به قرن 13 باز می گردد.
 
این کاخ باشکوه توسط آخرین سلسله مورو ها (مسلمانان عرب اسپانیا) خاندان نصریان ساخته شد که در واقع نفس های آخر را در اسپانیا می کشیدند و با ورود پادشاه فردیناند و همسرش ایزابل در سال 1492 میلادی که مسیحیان کاتولیک بودند برای همیشه منقرض شدند.
 
وقتی پادشاه و همسرش به الحمرا وارد شدند چنان شیفته زیبایی این کاخ شدند که برعکس رسم فاتحان که مراکز قدرت سلسله معدوم را نابود می کردند، قسم خوردند آن را حفظ و نگهداری کنند.
 
الحمرا در قلب گرانادا واقع شده و به کل شهر مشرف است. می توانید الحمرا را در همه جای شهر ببینید و از الحمرا کل گرانادا را در زیبا ترین نماهایش تماشا کنید. رنگ این بنا که در اکثر ساعات روز به سرخی می زند الهام بخش نامش شده.
 
 الحمرا به زبان عربی سرخگون معنا می دهد. البته افسانه ای نیز در این مورد وجود دارد. می گویند این کاخ را شب هنگام با نور مشعل ساخته اند و سرخی شعله ها رنگ دیوار ها را سرخ کرده است.
 
 
همچنان بعد از سال ها و قرون می توان گفت این کاخ شاهکار هنر و تکنولوژی در زمان خود بوده و مسلمانان که همیشه در پی تجسم بهشت بوده اند این بار موفق شده اند بهشتی برای خود روی زمین بسازند. به گرانادا بروید و از دیدن الحمرا لذت ببرید.
 
اسپانیا-تور اسپانیا-قصر الحمبرا-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 

بخشهای الحمرا

الکازار

بهتر است دیدن کاخ را با آلکازابا شروع کنید. قلعه آلکازابا قدیمی ترین بخش الحمرا است. مشهور است که پیش از آمدن مسلمانان به اسپانیا دژ هایی پراکنده در این منطقه بوده است و بعد ها آلکازابا روی آن ساخته شده.
 
این دژ کارکردی نظامی داشته و 4 دروازه دارد. میدان آرماس، برج ولا (زمانی جایگاه امیران بوده است) و باغ آداروس از بخش های مهمی است که می توانید در بازدید از آلکازابا در نظر بگیرید.
 
اسپانیا-تور اسپانیا-قصر الحمبرا-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 

کاخ نصری

این مجموعه مشتمل بر چند کاخ است و محل زندگی پادشاهان گرانادا بوده است. دیوار های این مجموعه آنچنان با ظرافت ساخته شده اند که موجب شگفتی همه گردشگران است.
 
اگر به این بخش از کاخ وارد شدید حتما از کنجکاوی کودکیتان کمک بگیرید و همه جا را خوب بگردید. سه کاخ اصلی در این مجموعه وجود دارد: بارگاه، برج کمارس یا کاخ یوسف اول و کاخ شیران یا کاخ محمد پنجم.
 
هر کدام از این کاخ ها از زیبایی بی حدی برخور دارند. ظرافت تزئینات، متنوع بودن آن ها، الهاماتی که از بهشت معهود مسلمانان بر در و دیوار این مجموعه می بینید شگفت انگیزند به خصوص اینکه این کاخ ها در بستری باغ مانند بنا شده اند و جریان آب را در آب نما ها و حوض های مرمر میبینید که در تمام باغ در جریانند و پیوند دهنده بخش های مختلف هستند.
 
اسپانیا-تور اسپانیا-قصر الحمبرا-سفرهای ماژلان صونا پرواز
 

بارگاه بخشی از کاخ است که پادشاه به امور روزمره می رسیده است و آن چنان که از تزئینات کم آن بر می آمده علاقه ای به بزرگ جلوه دادن آن نداشته. در این بخش از اتاق طلایی دیدن کنید که خالی از لطف نیست.
 
برج کمارس نیز شامل بخش های مختلفی است اما مهم ترین آنها تالار سفیران است که به گفته برخی بهترین تالار قصر است. پلان این تالار مربع شکل است و سقف چوبی معروفی دارد که نماد هفت آسمان است.
 
در این تالار تصمیمات مهم تاریخ گرانادا گرفته شده است. از آن جمله تسلیم نامه گرانادا توسط سلطان بوعبدل به شاه مسیحی فردیناند و همچنین بررسی سفر دریایی کریستف کلمب برای یافتن راهی به هندوستان.
 
حیاط شیران یا کاخ شیران از نظر بصری معروف ترین بخش الحمرا است. بیش ترین تصویر از الحمرا مربوط به این بخش است. سه اتاق زیبا به این حیاط متصل است. تالار دو خواهر، تالار آبنسراجس و تالار پادشاهان که مجموعه این ها حرمسرا نامیده می شده است.
 
جزئیات این اتاق فوق العاده زیبا هستند. سقف ها، تزئینات و جزئیات خیره کننده. اگر به این قسمت وارد شدید حتما به سقف ها نگاه کنید. در سقف تالار دو خواهر بیش از 5000 خانه لانه زنبوری ساخته شده است.
 


THR


تور های مرتبط


مقالات مرتبط