ازمیر زیباترین شهر ترکیه

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

شهر ازمیر ترکیه دارای موقعیت ممتاز به عنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری می باشد و همچنین نام این شهر به زبان ترکی، زیبا نام دارد. ازمیر بر فراز یک خلیج بلند و باریک قرار دارد که کرانه های دریای اژه ترکیه، از جمله زیباترین چشم اندازهای این شهر می باشند.

این شهر که در روزگار کهن اسميرنا نام داشته، در ساحل غربي تركيه، در پای کوهستان پاگوس جای دارد. ازمير پس از استانبول و آنکارا سومين شهر بزرگ ترکیه است.

به‌ علاوه بندر شهر ازمیر پس از استانبول دومين بندر این کشور به شمار می‌ رود. این شهر در سال 545 میلادی، زمانی که اسمیرنا خوانده می‌ شد، به دست ایرانیان ويران گشت. پس از آن اسكندر كبير، آن را از نو بنياد کرد.

اسميرنا، در هر دو امپراتوري روم و عثماني از ارزش والايي برخوردار بود. پس از پايان سده‌ی پانزدهم اقوام گوناگوني آن را سكونتگاه خود قرار دادند، ازجمله سفارد‌ی‌ ها (شاخه‌ای از قوم یهود، ساکن جزیره ایبری)، ارامنه‌، يونانيان و لوانتي‌ ها (مسیحیان لاتین امپراتوری عثمانی).

گفتنی است که هر يك از این مردمان، در فرهنگ این شهر نقش و تاثیری از خود برجا گذاشتند. ازمیر، در آتش‌ سوزي مهیب سال 1922 میلادی، آن‌ چنان ویران شد كه سالیان سال طول کشید تا به حالت نخست برگردد.

این دگرگونی در نهايت به پیدایش دوباره‌ی شهر انجامید. از آن پس ازمیر به‌ عنوان شهری مرفه و پر جاذبه که وجود ميراث جهانی در شهرتش نقش پررنگی ایفا می‌ کند، بیش از پیش به ریشه‌ های کهن خود بها داد.

از يك‌ سو ويرانه‌ هاي دژ اسكندر كبير به نام کادیفه کاله (در بالای كوه پاگوس) و از سوی ديگر آگورای رومي در پای شیب‌ این كوه، مورد توجه برنامه‌‌ ريزان شهر قرار گرفت.

سرزنده‌ ترین محله‌ی ازمير، محله‌ی کِمِرآلتی است که شامل ناحيه‌ی‌ بازار مركزي می‌ شود و از خيابان آنافارتالَر (خیابان درويشان در حال سماع‌) آغاز می‌ شود و تا ميدان كوناك ادامه مي‌ يابد.

ميدان کوناک، میدانگاه بزرگ چهارگوشی است با فواره و برج زينتي مشهور به نام برج ساعت به بلندای 25 متر، که نماد اين شهر به‌حساب مي‌ آيد.

درطول خط ساحلي تفرجگاه باشکوهی به نام کارسیوکا به چشم می‌ خورد، که بوستان‌ های شادابی یادگار از شاهان عثماني و خانه‌ هاي سنتي کوچکی که مخصوص مناطق مديترانه‌ای هستند به‌ نام ساكيز، دلربايي‌ اش‌ را دو چندان می‌ کنند. 

در محله‌ی‌ يهودي‌ نشين ازمير، آسانسور (بالابر) همگانی بسیار بلندی به‌ چشم می‌ خورد، که در سال 1907 میلادی بنا شده. این بالابر شاخص و نشان منطقه به شمار مي‌ رود.

در بخش ديگري از محله‌‌ی يهوديان، در کنار خیابان، بازاری به نام سوكاگي برپاست. در این بازار سرباز که ویژه‌ی ميوه و سبزيجات است، تعداد نُه كنيسه متعلق به يهوديان شهر وجود دارد.

شیوه‌ی زندگی اهالی ازمير بی‌ تكلف و آرام است. مردم این شهر به جنسیت، نگرشی غربي دارند، رویکردی كه به ندرت در تركيه مشاهده می‌ شود.

موقعيت برجسته‌ ازمیر در دريای اژه، از آمادگی آن در برابر پذیرش فرهنگ‌‌ های گوناگون و در نتیجه تاثیر پذیری فرهنگی آن شهر خبر می‌ دهد.

با توجه به اين همه شایستگی ازمير مدرن، بسيار كمتر از آنچه باید و شاید در صحنه‌ی بين‌المللي شناخته و مطرح شده است. 

izmir-turkey

دیدنی های شهر ازمیر ترکیه


از ديدني‌ های جذاب این شهر می توان به مسجد بی‌ همتای حصار که از سده‌ی شانزدهم می باشد اشاره کرد. همچنین كاروانسرا و بازار کیس‌لَرآگاسی هان، از سده‌ی هجدهم.

موزه‌ قوم‌ شناسي؛ در يكي از بنا هاي زیبای شهر، همراه با مجموعه‌ی‌ شگفت‌ انگیزی از هنر مردمی است. كليساي سنت پولی‌کرپ کهن‌ ترين كليسای مسیحی، ساخته شده در سال 1625 میلادی می باشد.

بِث اسراییل؛ بزرگ‌ ترین کنیسه‌ی شهر است. دو محله‌‌ی زيباي بندری ازمير به نام‌ هاي آلسان‌کاک و کوردُن‌بویوها هستند که دیدار از آنها خالی از لطف نیست.

تفرجگاه بندری دلپذیری در منطقه ای به طول چهار کیلومتر وجود دارد. همچنین ويرانه‌ هاي باستانی اِفِس در فاصله‌ي پنجاه دقيقه‌ای ازمير قرار دارند.

izmir 

جمعيّت: 3401994 نفر.

بهترین قصل سفر: همه‌ی سال. باد خنكی که از سوی شمال‌ غربي می‌ وزد، گرمای تابستان را قابل تحمل می‌ کند. 

مجله گردشگری ماژلان
مجموعه ای از دانستنی های گردشگری و راهنما های سفر
دیدنی های تورنتو کانادا
مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها
مونترال کانادا شهری که باید دید
دیدنی های اینسبروک اتریش