بروژ شهری افسونگر

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

گردشگران حرفه ای می گویند اگر برای دیدن کشور بلژیک فرصت کافی ندارید فقط بروژ (Bruges) را ببینید چرا؟ شاید چون جذابیت های بروژ در گروه خاصی قرار نمی گیرند یعنی شما اهل هر نوع تفریحی هم که باشید بروژ برای شما دیدنی خواهد بود.

احتمالا به همین دلیل است که بروژ جزء مناطق پربازدید گردشگری از سراسر دنیا محسوب می شود. بیایید نگاهی به این شهر بیاندازیم. شاید شما هم با ما هم عقیده بودید و دیدن بروژ را در برنامه خود قرار دادید. کسی چه می داند.

اگر می خواهید بدانید بروژ دقیقا کجاست می توانم بگویم شهر کوچکی در شمال غرب کشور بلژیک واقع در قاره اروپا است که مرز کوچکی با دریای شمال دارد.

بیش از سه چهارم این شهر خشکی و بقیه آب است و می توان گفت دیدنی ترین شهر کشور بلژیک است به خصوص اینکه مرکز این شهر از سوی یونسکو جزء میراث جهانی به ثبت رسیده است.

آب و هوای این شهر سرد و مرطوب و پر باران است. حتی در تابستان نیز گاهی از 22 درجه بالاتر نمی رود بنابراین اگر میانه ای با سرما ندارید حتما گرم ترین ماه های سال را برای بازدید از بروژ انتخاب کنید. 

وقتی وارد شهر بروژ می شوید احتمالا اولین سوالی که به ذهنتان می رسد این است که این معماری و شهرسازی زیبا که به نظر شهر پریان می آید چه گذشته ای داشته و چرا به این صورت ساخته شده.

از طرفی قطعا فرصت کم و جذابیت شهر و تا حدودی پیش خودمان بماند تنبلی نمی گذارد به دنبال تاریخچه بگردید بنابراین من خیلی خلاصه برایتان می گویم که بر این شهر چه گذشته است.

تاریخ ثبت شده شهر بروژ به قرن 9 میلادی بازمیگردد. زمانی که این شهر توسط وایکینگ ها کشف شد. ازآنجا که وایکینگ ها دریانوردانی بودند که به زبان اسکاندیناوی قدیم صحبت میکردند این شهر را به همان زبان ‘Brygga’ نام نهادند که به معنای لنگرگاه است.

رودخانه زوین این منطقه را به دریای شمال متصل می کرد بنابراین این شهر با توجه به این موقعیت به سرعت به یک مرکز و بندر تجاری تبدیل شد. بروژ تاریخ پر افت و خیزی را طی کرده است. در حال حاضر این شهر یکی از ثروتمند ترین شهر های اروپا است اما همیشه اینچنین نبوده است.

در قرن 12 رشد و شکوفایی بروژ به عنوان یک بندرگاه بی رقیب آغاز شد. مبادلات تجاری که در این شهر انجام می شد به خصوص تجارت لباس و منسوجات کم کم ثروت هنگفتی را برای این شهر به ارمغان آورد تا جایی که در قرن 14 بروژ عملا انبار کالای اروپای شمالی بود.

اگر در سطح شهر قدم میزدی همه نوع کالا حتی محصولات عجیب و غریب را می دیدی که معامله می شد و می توانستی مردم را ببینی که به زبان های گوناگون حرف می زنند و شاید اصلا متوجه نمی شدی زبان رسمی این شهر چیست.

همزمان معماری، هنر و دیگر اشکال فرهنگ در حال شکوفا شدن بود و مدارس هنری، معماری درخشان ساختمان ها و کلیسا های با سبک گوتیک رو به فزونی گذاشت.

شاید بتوان گفت آنچه امروز از بروژ شهری دیدنی ساخته محصول ثروت آن دوره است. از قرن 15 با ورود یک بندرگاه جدید در بلژیکبه نام Antwerp بروژ کم کم قافیه را باخت و ثروت و مکنتش رو به افول گذاشت گر چه هنر و معماری همچنان شکوفا بود. 

این افول تا به جایی پیش رفت که در قرن 18 دیگر این شهر فقیر ترین شهر بلژیک بود. باور کردنی نبود که آن رونق جایش را به چنین رکودی بدهد. 

نهایتا در قرن بیستم چیزی که در دوران اوج زائیده شده بود اما از دست نرفته بود یعنی هنر به داد این شهر رسید و کشف زیبایی هایش سبب شده که به عنوان یک مقصد گردشگری ناب از دوران قرون وسطی مورد توجه قرار گیرد.

ثبت مرکز این شهر در میراث جهانی یونسکو نیز کمک کرد تا توجه بیشتری به سویش جلب شود و رونق و ثروت دوباره به آن بازگردد.

از تاریخچه که بگذریم به عنوان یک گردشگر کجا را بگردیم؟ در اینجا پیشنهاد هایی برایتان داریم که تنها بخشی از دیدنی های این شهر است اما در نهایت خودتان هم مکان های جالب و جذابی را کشف خواهید کرد که امکان دارد شما را دوباره به این شهر بکشاند.

گردش در شهر

بزرگترین جاذبه بروژ خود شهر است که گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. معماری خانه ها و کلیسا ها در کنار رودخانه جذابیت فراوانی دارد بنابراین درمرحله اول شیوه هایی برای بازدید از شهر به شما پیشنهاد می دهیم.

 پیاده روی

بروژ را می توانید پیاده بگردید و با قدم هایتان کشف کنید. کل شهر بسیار کوچک است بنابراین بدون اینکه بخواهید هزینه ای برای حمل و نقل بپردازید میتوانید کل شهر را پیاده طی کنید به خصوص اینکه بروژ شهری توریستی و گران است.

نقشه ای برای پیاده روی در شهر وجود دارد که میتوانید آن را از دفاتر توریستی تهیه کنید و یا در فضای اینترنت آن را جستجو کنید.

گردش با قایق

 گشت و گذار با قایق و دیدن مناطق توریستی از روی رودخانه نیز یکی از لذت بخش ترین کار ها در بروژ است به خصوص اگر به صورت گروهی سفر کنید. هزینه هر نفر در گروه کمی بیشتر از 6 یورو برای هر نفر است.

گردش با کالسکه

یکی دیگر از شیوه های گردش کالسکه است که خالی از لطف نیست. هزینه آن برای هر نفر در گروه در حدود 11 یورو می باشد.

گردش با دوچرخه

برای کسانی که اهل ورزش هستند احتمالا لذت بخش ترین شیوه گشت زنی، گشتن با دوچرخه است. آن هم در شهری سرسبز و زیبا در مسافت هایی نه چندان بلند و نه چندان کوتاه.

همه روزه در میدان برگ تور های دوچرخه سواری برگزار می شود. هم می توانید با دوچرخه خودتان با هزینه پایین تر شرکت کنید و هم می توانید از دوچرخه های موجود استفاده کنید.

حتی می توانید فقط از راهنما و یا نقشه استفاده کنید. برای کودکان زیر 9 سال شما هزینه ای دریافت نمی شود ولی برای بزرگسالان هر نفر 4 یورو.

بالن

شاید یکی از هیجان انگیزترین پیشنهاد ها برای شما می تواند بالن باشد. البته هزینه آن برای توریست بالاست (145 یورو برای هر نفر بزرگسال و 100 یورو برای کودکان تا 12 سال).

اما مزیت آن این است که علاوه بر دیدن بروژ خود بالن سواری بسیار مهیج است. سفر با بالن 3 ساعت به طول می انجامد و در نوبت صبح شامل صبحانه و در نوبت عصر شامل اسنک و نوشیدنی است.

موتورسواری در بروژ

یک شیوه دیگر نیز که علاقمندان خاص خودش را دارد موتور سواری است. اگر حداقل 21 سال سن دارید و موتور سواری بلدید و از آن لذت می برید.

قطعا گشتن در مناظر بینظیر بروژ به همراه یک گروه و راهنمای متخصص جزء بهترین تجربیات زندگیتان خواهد شد. شرکت در تور های موتورسواری برای هر نفر 65 یورو می باشد.

دیدنی های بروژ بلژیک

موزه ها

یکی از مهم ترین جاذبه های بروژ موزه هایش هستند اگر موزه گردی را دوست داشته باشید. گذشته تاریخی پر فراز و نشیب و غنای فرهنگی بروژ پس از ساختمان ها و خیابان هایش در آثار هنری متبلورند و می توانید داستان هایشان را زبان این آثار بشنوید.

برای اطلاع از دیدنی های شهر بروژ بلژیک درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.

موزه های بروژ بسیار زیادند اما مشهورترین آنها عبارتند از:

Groening، Arentshuis، Gruuthuse ،Archaeology، Librty of Bruges,City Hall،Dalí X-po Gallery

موزه گالری دالی ( شامل آثار سالوادور دالی). موزه شکلات. موزه جواهرات

برج ساعت | Belfry tower

این برج بلند ترین برج در روژ و 83 متر طول دارد و بر فراز آن ساعت بزرگ شهر قرار دارد. مهم ترین کاری که می توانید بکنید این است که از آن بالا بروید و نمایی نفس گیر از شهر ببینید.

Belfry tower

کلیسای خون مقدس

این کلیسا ی زیبا که در میدان برگ واقع شده در واقع دو کلیسا در یک مکان است شامل کلیسای رومی سن بازیل در طبقه همکف و صومعه ای به سبک گوتیک در طبقه دوم است. داستان خون مقدس مسیح در دین مسیحیت داستانی آشناست.

ادعا می شود خون حضرت مسیح از سرزمین مقدس به اینجا آورده شده و هر روز پارچه ای که با خون مقدس تقدیس شده برای مردم به نمایش گذاشته می شود. برای دیدن خود کلیسا بهتر است صبح زود به این مکان بروید تا بتوانید در خلوت و با خیال راحت از کلیسا دیدن کنید.

church

کلیسای بانوی ما

زمان ساخت این کلیسا به 1307 میلادی باز می گردد. اما کلیسای فعلی در سال 1651 میلادی بازسازی شده است. تزئینات داخلی و خارجی بنا بسیار زیبا هستند و قطعا از دیدن آن لذت خواهید برد.

علاوه بر آن مجسمه مدونا و کودک میکل آنژ نیز در این کلیسا واقع شده و همین امر باعث جذب گردشگر بسیار برای این کلیسا شده است.

church

خرید شکلات

بروژ اگر به هیچ چیز شهرت نداشته باشد کیفیت شکلات هایش زبانزد خاص و عام هستند چنان که موزه شکلات در بروژ نیز از شهرت قابل توجهی برخوردار است.

مغازه های شکلات فروشی بسیاری وجود دارد با قیمت های متفاوت که می توانید ببینید و بخرید. اگر شکلات با قیمت مناسب می خواهید می توانید از مغازه های بین بازار و میدان برگ یا از سوپر مارکت ها آن را تهیه کنید.

اگر خواستید کمی بیشتر خرج کنید و کیفیت های بالاتر را امتحان کنید میتوانید آن را از Wollestraat تهیه کنید و با طعم شکلات واقعی آشنا شوید.

معروف است که در  بروژ می توانید هر چیزی را پوشیده شده از شکلات پیدا کنید. مغازه های بسیاری نیز وجود دارند که بسته های شکلات را مناسب هدیه و سوغات می فروشند. شاید این بهترین و لوکس ترین سوغاتی باشد که بتوانید از بروژ با خودتان ببرید.

مجله گردشگری ماژلان
مجموعه ای از دانستنی های گردشگری و راهنما های سفر
دیدنی های تورنتو کانادا
مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها
مونترال کانادا شهری که باید دید
دیدنی های اینسبروک اتریش