تیبل مانتین نظاره گر دو اقیانوس

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

تیبل مانتین معروف ترین دینی شهر کیپ تاون کشور آفریقای جنوبی است. این کوه که در جنوبی ترین بخش قاره آفریقا قرار گرفته ناظر بر دو اقیانوس کبیر در قسمت غرب و اقیانوس اطلس در قسمت شرقی است. موقعیت این کوه و اشراف آن بر این گذرگاه مهم و جاذبه های طبیعی آن همیشه مورد توجه گردشگران بوده است.

سفر به افریقای جنوبی می تواند تجربه ای منحصر به فرد باشد. مجموعه ای کامل از انواع جاذبه های گردشگری از مراکز تاریخی گرفته تا گردشگاه های ساحلی، موزه های فوق العاده و پارک های جنگلی و حیات وحش ویژه افریقا که در تمام دنیا بی نظیر، خاص و شگفت انگیز است. 

هر سلیقه ایی داشته باشید افریقا برای شما حیرت انگیز و به یاد ماندنی خواهد بود. اطلاعات کامل کشور آفریقای جنوبی و به ویژه تیبل مانتین که موضوع این مقاله است در درگاه های مختلف قابل دسترسی است.

درگاه رسمی تیبل مانتین اطلاعات جامعه راجع به این مکان خاص و دیدنی در اختیار شما قرار می دهد.

معمولا گردشگران افریقا را بهشت گمشده می نامند. بیشتر به این دلیل که وقتی پا در افریقا می گذارید از خودتان می پرسید چرا چنین بهشتی را نمی شناختید یا کمتر می شناختید.

اما توصیف مناطق گردشگری افریقای جنوبی حتی شهر کیپ تاون که مقصد اول گردشگری در افریقای جنوبی است و سالانه بیش از 1.5 میلیون توریست از سراسر جهان را به سوی خود می کشاند، درحوصله یک مقاله نیست.

شاید باید برایش کتابی نوشت تا شما بتوانید با کمی از جاذبه های گردشگری آن آشنا شوید. بنابراین شیوه دیگری را انتخاب می کنیم و آن اینکه هر بار یکی از جاذبه های افریقای جنوبی را مورد توجه قرار می دهیم.

شهر کیپ تاون، زادگاه نلسون ماندلا، چنانکه قبلا گفتیم شهری فوق العاده زیبا و بعد از ژوهانسبورگ دومین شهر پر جمعیت افریقای جنوبی اما محبوب ترین مقصد گردشگری در قاره افریقا است.

پارلمان افریقای جنوبی، اسکله های تاریخی و زیبای ویکتوریا و آلبرت، باغهای متنوع، جزیره روبنRobben ( که زندان روبن در آن قرار دارد.

زندانی که نلسون ماندلا در آن سالها زندانی بود و هم اکنون تبدیل به موزه شده است )، افلاک نما و کلیسای گوت کرک Groote Kerk، خلیج فالس، دماغه امید نیک The Cape of Good Hope، آکواریم دو اقیانوس Two Oceans و … از مناطق برجسته گردشگری در کیپ تاون هستند.

اگر ماه ها هم در کیپ تاون بمانید مطمئن باشید وقتی سفرتان به اتمام رسید خواهید فهمید جایی را از قلم انداخته اید. با این وجود محبوب ترین منطقه توریستی کیپ تاون بی شک کوه تیبل یا تیبل مانتین است. نام دیگر این کوه تافلبرگ است.

همانطور که از اسم این کوه پیدا است و در تصویر می بینید این کوه سر تخت شبیه یک میز است. گویی کسی به عمد مساحت بزرگی از سر آن را قطع کرده تا پذیرای اردوهای توریستی گردشگران باشد.

این شرایط ویژه و منظره زیبا و منحصر به فردی که آن بالا انتظار شما را می کشد باعث شده محبوبیت ویژه ای برای گردشگران سراسر دنیا داشته باشد. این کوه 1087 متر ارتفاع دارد و مساحت بخش مسطح آن در حدود 3 کیلومتر است.

در بسیاری اوقات مه این قله سرتخت را فرا می گیرد که البته پوشش گیاهی این منطقه نیز مدیون همین مه است اما در زمانی که برای رفتن به این کوه در نظر می گیرید حواستان به این موضوع باشد چون مه آنقدر غلیظ است که باعث می شود هیچ منظر ای را نبینید. محلی ها به این مه رو میزی می گویند که نسبت به نام کوه با مسما و جالب است.

ceptown

تیبل مانتین پیاده روی روی ابرها


در حدود 350 متر مسیر برای بالا رفتن از کوه تیبل وجود دارد که همگی امن هستند. با وجود این سه مسیر اصلی وجود دارد که از محل ایستگاه تله کابین مشهور مانتن میتوانید آنها را ببینید.

پیاده روی در این مسیر خود یکی از جاذبه های این منطقه است چرا که کوه تیبل یک کوهستان عادی نیست. پارکی ملی، منطقه ای حفاظت شده، جزء میراث جهانی یونسکو و دارای چندین پارک است که بعضی رایگان و بعضی دیگر وودیه دارند.

مناطقی که نیاز به ورودیه دارند عبارتند از کیپ پوینت Cape Point ، تپه بولدرز Boulders Hill ، پارک گیاهشناسی کیرستنبوش Kirstenbosch National Botanical Garden و معدن نقره Silver mine. 

گونه های مختلفی از حیوانات و گیاهان را در این منطقه میتوانید ببینید که در نوع خود بی نظیرند و باعث شهرت این منطقه شده اند. 1460 گونه گیاه زیبا در این منطقه انتظار شما را میکشند. 

شما برای پیاده روی و گشت و گذار به نصف روز زمان نیاز دارید. همچنین میتوانید از تورهای نیم ساعته ای که در همان محل برگزار میشود استفاده کنید.

در این تور آفریقای جنوبی شما میتوانید از راهنمای تور اطلاعات دقیق و کاملی نسبت به منطقه کسب کنید و تاریخچه تله کابین و دیگر مراکز مستقر را نیز بدانید. اما چند نکته را برای پیاده روی در این منطقه در نظر بگیرید:

1. با اینکه راه ها امن هستند اما هرگز به تنهایی اقدام به پیاده روی نکنید. بودن در گروه های 4 نفره ایده آل است.

2. احتمال برخورد با حیوانات مختلف از جمله بابون ها را همواره در نظر داشته باشید به خصوص اینکه آنها به دیدن انسانها عادت دارند و گاهی خوراکی های گردشگران را میدزدند پس اگر آنها را دیدید بدون تماس چشمی به مسیر خود ادامه دهید و خوراکی های خود را پنهان کنید.

3. حتما با خودتان آب کافی به همراه داشته باشید.

4. همانطور که پیشتر گفتیم بیش از 300 مسیر وجود دارد. مسیری را انتخاب کنید که با توانایی جسمانی و زمان شما متناسب است.

5. در روشنایی روز پیاده روی کنید و زمان رفت و برگشت و ماندن خود را با توجه به روشنایی هوا انتخاب کنید.

6. به تابلوهای داخل مسیر خصوصا علائم خطر توجه کنید

7. هوای این منطقه به شدت غیر قابل پیش بینی است پس همیشه لباسهای گرم و ضد آب همراه داشته باشید تا در صورت بارش ناگهانی باران غافلگیر نشوید

8. اگر برای اولین بار است به این منطقه سفر میکنید و راهنمای راه بلدی ندارید، مسیری را انتخاب کنید که به تله کابین نزدیک باشد تا در صورت گم کردن مسیر یا بروز هر مشکلی بتوانید از تله کابین استفاده کنید.

تله کابین مانتن


اگر اهل پیاده روی نیستید یا به هر دلیلی نمی توانید این مسیر را طی کنید یا دوست دارید با بدون خستگی و از آسمان این کوهستان زیبا را تماشا کنید، می توانید از تله کابین استفاده کنید.

این تله کایبین از سال 1929 میلادی مشغول به کار است و همانطور که میتوانید حدس بزنید استفاده از آن تجربه ای لذت بخش است. بر فراز آن میتوانید شهر کیپ تاون، دامنه کوه و اقیانوس را تماشا کنید و عمیقا لذت ببرید.

تله کابین شما را از سطح کیپ تاون 1089 متر بالا میبرد و تنها در مدت 5 دقیقه به قله خواهید رسید. هزینه بلیط برای رفت و برگشت 15 دلار و یک طرف 8 دلار است.

صخره نوردی کنید


اگر از نظر جسمانی کاملا آماده هستید می توانید در این منطقه صخره نوردی کنید. کلیه تجهیزات در اختیار شما قرار داده می شود و شما می توانید از صخره نوردی در منطقه ای فوق العاده لذت ببرید.

تور هلی کوپتر


در کیپ تاون شما میتوانید بلیط هایی برای تور هلی کوپتر تهیه کنید. به این وسیله شما می توانید از فراز هلیکوپتر کل این منطقه، اقیانوس هند و اطلس را از فواصل مختلف ببینید و لذت ببرید. همچنین می توانید کوهستان بی نظیر توئلو آپوستلزو را در کنار تیبل مانتین ببینید.

غذا خوردن بر بام کیپ تاون
قطعا نشستن و غذا خوردن در افریقا با آن طعم های اصیل غذا لذت بخش است چه رسد به اینکه منظره ای فوق العاده زیر پا داشته باشید. دقیقا در ایستگاه پایانی تله کابین مانتن این کوهستان دارای کافی شاپ و رستوران فوق العاده ای است که می توانید از آنها استفاده کنید.

جالب است بدانید در این مکان به وای فای نیز دسترسی خواهید داشت. قبل از رفتن می توانید از طریق این صفحه غذای خود را انتخاب کنید:

دماغه امید نیک Cape of Good Hope
اگر فرصت گشت و گذار بیشتر دارید بازدید از دماغه امید نیکرا از دست ندهید. نام عجیبی دارد. اینطور نیست؟ نام آن به داستانی مربوط به قرن پانزده باز می گردد که دریانوردان پرتغالی که برای اکتشاف سر از این منطقه درآورده بودند با بومیان درگیر شدند و تجربه ای دردناک را پشت سر گذاشتند از این رو نام این دماغه را دماغه طوفان ها گذاشتند.

بعد ها پادشاه پرتغال برای اینکه از ترس پرتغالی ها نسبت به دماغه جلوگیری کند نام آن را به دماغه امید نیک تغییر داد.  این منطقه در واقع شبه جزیره ای است که در حال حاضر بخشی از بخشی از پارک ملی تیبل مانتین محسوب می شود.

با دیدن این منطقه شما از نظر طبیعی شما یکی از شگفت انگیز ترین مناطق دنیا را خواهید دید و با گونه هایی از گیاهان و جانوران برخورد خواهید کرد که نمی توانید تصور کنید. یکی از جذابیت های این مکان دیدن پنگوئن هاست اگر در فصل مناسب سفر کنید.

دسترسی
 

برای رفتن به تیبل مانتین معمولا از کیپ تاون سفر خود را آغاز خواهید کرد. از داخل کیپ تاون تاکسی و اتوبوس برای رفتن به کوهستان به راحتی یافت می شود.

اگر ماشینی را کرایه کرده باشید نیز خودتان می توانید با توجه به تابلو های راهنما به راحتی آن را پیدا کنید فقط در نظر داشته باشید قسمت بزرگی از این منطقه حفاظت شده است و عبور هر نوع وسیله نقلیه ای در آن ممنوع. 

مجله گردشگری ماژلان
مجموعه ای از دانستنی های گردشگری و راهنما های سفر
دیدنی های تورنتو کانادا
مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها
مونترال کانادا شهری که باید دید
دیدنی های اینسبروک اتریش