دیدنی های اسکوپیه مقدونیه

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

اسکوپیه پايتخت کشور مقدونيه، بر روی رودخانه واردار قرار دارد. شهری با فرهنگ و تاریخی غنی که به پیش از 3500 سال پیش بر می گردد. شهری مهمان پذیر که در بزرگی و تنوع رنگ هایش در نوع خود در اروپا بی همتاست.

از گذشته‌ ی دور، یعنی بیش از3500 سال پیش از میلاد تاکنون، در اين شهر مردمی سکونت داشته‌ اند. با این وجود در نگاه نخست اسکوپيه شهری بسیار مدرن و بر ساخته از سیمان به‌ نظر می‌ رسد.

چنین برداشتی چندان بیراه و بی‌ دلیل هم نیست. چرا که از بخت بد، در سال 1963 میلادی زمين‌‌ لرزه‌ی شدیدی، اسکوپیه را لرزاند که به نابودی هشتاد درصد از شهر و مرگ بیش از هزار نفر از ساکنان آن انجامید.

در این رخداد شمار زیادی از بنا های تاریخی شهر هم آسیب شدیدی دیدند. با اینحال، در آن قيامت ويرانگر، خوشبختانه آثاری از جمله بازار قديمی، برخی از مساجد و کليسا های کهن شهر از نابودی جان سالم به‌ در بردند.

اين شهر تاریخ پُر افت‌ و خيزی دارد. در سال 148 پیش از میلاد، امپراتوري روم بر شهر اسکوپیه و سرزمين مقدونيه چیره شد و آن را در اختیار گرفت.

سپس ابتدا به اشغال امپراتوری بيزانس (روم شرقي) درآمد و در سال 1392 میلادی به دست ترک‌ ها و بازماندگان امپراتوری عثمانیان فتح شد و تا سال 1912 میلادی تحت فرمان آن‌ ها باقی ماند.

 در این دوران نه چندان کوتاه، گوهر و سرشت اين شهر، به‌ طور چشمگیری دگرگون شد. ترک‌ هاي مسلمان به تبلیغ دین خود پرداختند و جلوه‌ های اسلامي گوناگونی از مسجد و حمام تا ده‌ ها کاروانسرا را به اسکوپیه آوردند.

از آن دوره نويسنده‌ی ترکی به نام دولگار دِده پس از ديدار از اسکوپيه چنين نوشته است: «چندين و چند سال‌ کشور رومليا را گشتم، شهر هاي قشنگ بسياري را ديدم، و از نعمت‌ های آفریدگار انگشت حیرت به دهان بردم؛ اما از آن همه، تنها اسکوپیه اين شهر بهشت‌ گونه؛ نهاده در کنار رود واردار بود که بيش از همه مرا سر شوق آورد و به تحسین واداشت».

makedonia
دیدنی های شهر اسکوپیه مقدونیه
 

از دیدنی های این شهر می توان به بازار کهنه که بزرگ‌ ترين بازار در تمامی بالکان و زيبا ترين بخش شهر است اشاره کرد. همچنین دکان‌ های کوچک رنگارنگی که در طول خيابان‌ های سنگفرش شده صف کشیده‌ ا‌ند.

کليساي سوِتی اِسپاس؛ با پرده‌‌ی باشکوه محراب چوبين‌ اش- در حياط‌اش آرامگاه قهرمان ملي مقدونيه، دِل‌ چِف قرار دارد.

برای اطلاع از دیدنی های شهر اسکوپیه مقدونیه درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.

این شهر چشم‌ انداز های زیبایی از دژ تاریخی کَله دارد. همچنین مسجد مصطفي پاشا که به دستور وزیر اعظم پاشا در سال 1492 میلادی بنا گرديد.

بنای این مسجد نمونه زيبايی از معماری اسلامی است که از هرگوشه از بازار کهن دیده می‌ شود. در ميان مناظر شهر، یک پل سنگی به چشم می‌ خورد که یادگار سده‌ پانزده است.

این پل زیبا با یازده دهانه‌ اش روی رودخانه واردار بسته شده و عابران را به بخش کهن شهر مي‌ رساند. به هنگام گردش در اسکوپیه، حمام عمومي بزرگ داوِت پاشا را مي‌ بينيد.

این حمام قدیمی اکنون به محل نگهداری مجموعه ويژه گالري هنر ملي اختصاص داده شده است. در همان نزديکي مسجد مصطفي پاشا را می‌ بینید.

اين مسجد تماشايي بی‌ گمان یکی از ممتاز ترين بنا های شهر است. هزينه‌ی ساخت اين مسجد را مصطفي پاشا اعطا کرد. وی، در دوران حکومت سلطان بايزيد دوم و سلطان سليم اول، از دولتمردان بلند مرتبه‌ی ترک‌ ها بود.

تاريخ فوت مصطفی پاشا یعنی سال 1519 میلادی روی در ورودي آرامگاه وی کنده شده است. برفراز صخره‌ اي مشرف بر رود واردار ویرانه‌ های دژ نظامی کاله از سده‌ی پنجم میلادی به چشم می‌ خورد.

از این نقطه چشم‌ انداز شگفت‌ آوری از اين شهر کهن خواهیم داشت. این دژ یادگاری است از سده‌ی ششم و به دست بيزانسي‌ ها برپا شده. شگفتا که اینجا ردی از روزگارانی کهن‌ تر از این نیز دیده می‌شود که به دوران نئولتيک و عصر برنز بر می‌ گردد. 

اسکوپیه کليساي کوچکی به نام سوِتی اِسپاس (منجی مقدس) دارد که به سده‌ی هفدهم بر می‌ گردد. این کلیسا با در بر گرفتن حکاکی‌ ها‌ و کنده‌ کاری‌ های ماهرانه‌‌ ای که روی چوب‌ گردو انجام شده به خود مي‌ بالد.

در حياط این کليسا، تابوتی سنگي متعلق به رهبر جنبش آزادي‌ خواه ملي گاتس دِل‌ چِف قرار دارد، که در سال 1930 میلادی در راه جنبش به شهادت رسيد.

در زمين‌ لرزه‌ی سال 1963 میلادی تمام شهر با خاک يکسان شد، اما اکثر کليساهای کهن‌ اش جان سالم بدر بردند.

سخن آخر اینکه اسکوپيه به‌ راستی شهری مهمان‌ پذیر است؛ با یادگار های تاريخی بسیار که شاید پر بها ترین آن‌ ها بازار کهنه باشد که در بزرگی و تنوع رنگ‌ هايش در نوع خود در اروپا بی‌ همتاست.

جمعيت: 531,444 نفر.

بهترین فصل سفر: از شهريور تا آذر.

مجله گردشگری ماژلان
مجموعه ای از دانستنی های گردشگری و راهنما های سفر
دیدنی های تورنتو کانادا
مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها
مونترال کانادا شهری که باید دید
دیدنی های اینسبروک اتریش