دیدنی های طنجه مراکش

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

طنجه مراکش شهری کوچک اما با موقعیت استثنایی در شمال غرب قاره آفریقا و کشور مراکش. این شهر که در قوس شمال غربی قاره آفریقا قرار دارد در مسیر عبور و مرور کشتی هایی است که قصد دارند از اقیانوس اطلس وارد تنگه جبل الطارق و دریای مدیترانه شوند از این رو باید گفت دیدنی های طنجه مراکش می تواند برای گردشگران جالب توجه باشد.

در شمال کشور مراکش، درغرب تنگه‌ ی جبل الطارق، جایی که مدیترانه به اقیانوس اطلس می‌ پیوندد، شهر کهن و چند فرهنگه‌ ی طنجه جای دارد. 

ممکن است در برنامه تور مراکش که شرکت می کنید این شهر در لیست بازدید ها نباشد اما طنجه مراکش به دلیل موقعیت خاصی که دارد همیشه مورد توجه بازرگانان، تجار و سپس گردشگران بوده است. در عکس زیر موقعیت شهر طنجه مراکش دیده می شود.

برای کسانی که قصد سفر به طنجه مراکش را دارند شاید بهترین منبع اطلاعات گردشگری سایت تریپ ادوایزر باشد. علاوه بر آن سایت های گردشگری ویکی تراول و لونلی پلانت نیز اطلاعات مفید ی راجع به سفر به طنجه به دست می دهد.

همچنین در مقاله راهنمای سفر به مراکش در سایت ماژلان اطلاعات مفیدی راجع به کشور مراکش خواهید یافت.

اما در مورد طنجه باید گفت سلسله کوه‌ های ریف پشت سر این شهر، شکوهمندانه سر به آسمان می‌ سایند. طنجه که در سده‌ی پنجم پیش از میلاد به دست یکی از کوچ‌ نشینان کارتاژی بنیاد شد بین قدرت‌ های بیگانه‌ ی گوناگون بار ها دست به دست شد.

ازجمله رومیان، ولگردان ویرانگر، بیزانسی‌ ها، اعراب، پرتقالی‌ ها، بریتانیایی‌ ها، تا بالاخره اسپانیایی‌ ها بر این خاک سلطه پیدا کردند که هر کدام از خود نشانه‌ ها و آثاری در این شهر جا گذاشتند، تا سرانجام نوبت به مراکشی‌ ها رسید.

morocco

طنجه مراکش و دیدنی های مهم
 

شهرت امروز طنجه وامدار مدینه (قصبه) و دو بازار قدیمی‌ یعنی سوق بزرگ و سوق کوچک است. در این دو بازار پر رفت‌ و آمد و سرزنده کالا ها و خوراکی‌های رنگارنگ در اختیار مشتریان گذاشته می‌ شود، از ادویه و آجیل تا ظروف سفالین، قالی و وسایل چرمی. 

یکی از جاذبه های مهم شهر ساحل شهر طنجه است. بخش ساحلی شهر طنجه به بخشی از شهر که مربوط به دهه 60 میلادی است متصل است.

گردشگران زیادی هر ساله برای این سواحل زیبا و جذاب اقیانوس اطلس به این شهر می آیند. موقعیت خاص طنجه مراکش در حاشیه مدیترانه و اقیانوس اطلس یکی از خاطره انگیز ترین دیدنی های را برای گردشگران به جای گذاشته است.

فانوس دریایی شهر که روزگاری در شب های تاریک و طوفانی اقیانوس کشتی ها را به مدیترانه راهنمایی می کرد امروز یکی از خاطرات شهر است.

شهر کوچک اصیله طنجه در شمال غربی مراکش و ساحل اقیانوس اطلس تاریخ قدیمی از دوران روم باستان دارد. این شهر که به غذا های دریایی اش شهرت دارد رستوران های فراوانی برای گردشگران دارد. این شهر در 40 کیلومتری طنجه قرار دارد.

مسجد سیدی بوعبید که با مناره‌ی زیبایش به مدینه‌ ی شهر شکوه بیشتری بخشیده است یکی دیگر از جاذبه های شهر طنجه است.

از جاهای دیگری که ارزش دیدن را دارد ایوان‌ های گرداگرد میدان قصبه‌ی شهر است، جایی که پاشاهای طنجه (بیگ‌ ها و امیران عثمانی) مردم را به حضور می‌ پذیرفتند و با ستون‌ های سفید مرمری آذین شده است.

باغ‌ های مندوبیا با درختان کهنسالی که عمرشان به هشتصد سال می‌ رسد شاید پر آوازه ترین دیدنی این شهر برای دوستداران طبیعت است.

نام‌ آشنایان بسیاری از دنیای هنر و ادبیات، به این شهر رنگارنگ که با آوا ها و مناظر دلنشین کنار تنگه‌ی زیبایی آرمیده‌ است، دل باختند و برای مدتی در آن جا ماندگار شدند. حتی برخی از آنان برای همیشه در طنجه خانه کردند.

از جمله این دیدار کنندگان هنرمند و هنرآفرین می‌ توان به نام‌ های آشنایی چون پل بولز (نویسنده)، ویلیام بورو (داستان‌ نویس آمریکایی)، تنسی ویلیامز (نمایشنامه‌ نویس) و گروه موسیقی رولینگ استونز اشاره کرد.

این شهر چند سالی به‌ عنوان منطقه‌ی آزاد شناخته شد، برخورداری از چنین موقعیتی طنجه را به پایگاه مناسبی برای انجام فعالیت‌ های جاسوسی بین‌ المللی تبدیل کرد که به‌ ویژه در طول دوره‌ی جنگ سرد به اوج خود رسید.

جنگی بدون آتش بین سرمایه‌ داری و کمونیسم. از سوی دیگر همین ویژگی باعث شد که این شهر مرکز انواع قاچاق شود. گذشته از عدم وجود گرایش سیاسی و آزادی تجاری، این منطقه، طنجه را به مرکز جذب سرمایه‌ های خارجی تبدیل کرد.

به همه‌ ی آن چه گفته شد، باید شهرت و راز آلودگی خوشایند و گیرای این شهر را هم افزود.

جمعیت: 700000 نفر.

بهترین فصل سفر: همه‌ ی سال.

مجله گردشگری ماژلان
مجموعه ای از دانستنی های گردشگری و راهنما های سفر
دیدنی های تورنتو کانادا
مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها
مونترال کانادا شهری که باید دید
دیدنی های اینسبروک اتریش