دیدنی های نیوکاسل

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

نیوکاسل، شهری است در ناحیهٔ تاین و ور در شمال شرقی انگلستان در کشور پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی و از پرجمعیت‌ ترین شهر شمال شرق، در سواحل رود تاین است.

از آنجا که نیو کاسل در اصل یک آبادی رومی بوده‌‌، چندان بیراه نیست که ساکنان این شهر خود را نووُ کاسترین بنامند. شاگردان قدیمی مدرسه‌ سلطنتی گرامر از این لفظ استفاده می‌ کنند، اما بیشتر نیوکاسلی‌ ها لفظ خودمانی‌ تر جُردی را ترجیح می‌ دهند.

جُردی نام آهنگین‌ ترین لهجه‌‌ ی محلی انگلیس است. روزگاری پیش از این، ثروت این شهر تنها از درآمد معادن ذغال‌ سنگ تامین می‌ شد.

اما اکنون با گسترش صنایعی چون کشتی‌ سازی و ماشین‌ آلات سنگین، درآمد نیوکاسل تنها به استخراج و پخش ذغال‌ سنگ وابسته نیست.

این شهر جمع‌ و جور و دوست داشتنی، مرکز بسیار زیبایی دارد که در دهه‌ 1830 میلادی و به سبک نئو کلاسیک ساخته شده‌ و در سال‌ های اخیر آن را به زیبایی آراسته‌ اند.

یکی از بهترین خیابان‌ های شهر خیابان گِری است، که از بنای یاد بود گری به سمت رودخانه تاین به پایین پیچ می‌ خورد. کنت گِری دوم کسی بود که دست به بازسازی این ناحیه زد.

نیوکاسل شهر سر سبزیست، که پارک‌ های زیبا و فضا های دلگشای طبیعی بسیاری دارد. در این شهر دشت‌ های فراخ و زمین‌ های بایر نیز فراوان است. اهالی آزاد و خوش‌ اقبال نیوکاسل، دام‌ هایشان را برای چِرا، تا مرکز شهر پیش می‌ رانند.

گویا چندان دور از ذهن نیست که سرانجام روزی هم به زمین‌ های چمن اطراف کلیسای جامع نیوکاسل، یعنی پارک پهناور سنت جیمز یعنی همان زمین‌ هایی که اکنون در اختیار باشگاه فوتبال نیوکسل یونایتد است، راه پیدا کنند.

ولی آزاد مردان این دیار جوان مردانه پذیرفته‌ اند که در برابر دریافت پول نا چیزی به‌ عنوان اجاره بها از این زمین‌ ها چشم‌ پوشی کنند. پارک لیزس از مکان‌ های تفریحی پر طرفدار شهر است که در دوره‌ی ویکتوریایی ساخته شده.

فضای سبز تماشایی دیگری به نام جِزموند دن دره‌ایی است پوشیده از درختان سرسبز و بسیار زیبا. سنت نیکلاس نام کلیسای جامعِ اصلی شهر است که بنایی تماشایی دارد و مناره‌ی مخروطی عجیب‌ اش دیدنی است.

ساخت این بنا به سده‌ی چهاردهم باز می‌ گردد. از دیگر شاهکار های معماری کلیسای جامع کاتولیک‌ هاست که سنت مری نام دارد. این کلیسا در سال 1884 میلادی و به دست معماری انگلیسی به نام پوگین بنا شده است. 

بر روی رودخانه‌ی تاین چندین پل دیده می‌ شود. از جمله پل آهنی نیمه دایره‌ ایِ شکیل و زیبایی به نام پل تاین که در سال 1928 میلادی ساخته شده.

پل بلند روبرت استفنسان در سال 1849 میلادی بر روی این رودخانه بسته شده. اما پل جالبی که تازگی به این گروه افزوده شده، پل متحرکی به نام ملنیوم گِیتس هِد است که بخش گِیتس هِد در جنوب رود تاین را، به نیوکاسل در شمال این رودخانه پیوند می‌ دهد.(ملنیوم=هزاره).

Tyne-Bridge-River-Newcastle-upon-Eng-Northumberland

دیدنی های شهر نیوکاسل

آپون تاینقدم زدن و رد شدن از پل هزاره به سمت گیتس-هِد می تواند جذاب و دیدنی باشد همچنین مرکز هنر مدرن بالتیک و مرکز موسیقی گیتس-هد با نام نورمن فاستر بزرگ گیتس هد.

از دیگر دیدنی های این شهر می توان به محله‌ی چینی‌ ها که با طاق دروازه چینی واقع در خیابان استو وِل در مرکز شهر است، اشاره کرد.

برای اطلاع از دیدنی های شهر نیوکاسل آپون تاین انگلستان درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.

خانه‌ی آلدرمن فنویک که در زمان خود، بارزگانی مطرح بود، این ساختمان در سده‌ی هفدهم بر روی پایه‌ هایی بر جا مانده از بنایی قدیمی‌ تر ساخته شده است و دیدن آن خالی از لطف نیست همچنین صومعه‌ی پیشین بلک فِرز (از سده‌ی سیزده) که اکنون به شماری فروشگاه‌، رستوران‌‌ و فضای آزاد زیبایی اختصاص داده شده. 

خانه‌ی بِسی سوتیس یکی از مجموعه بنا های چوبی بر جا مانده از سده‌ی هجده؛ با اطاق‌ های اصلی‌ اش به نمایش گذاشته شده‌ است. 

گشت یک روزه در موزه‌ بیمیش‌ که این موزه فضای آزاد بزرگی در جنوب گِیتس-هد است که گویی بازدید‌ کننده را در زمان به عقب بر می‌ گرداند تا زندگی مردم شمال انگلستان را در سده‌ی‌ نوزده و آغاز سده‌ی بیستم، از نزدیک مشاهده کند.

از دانستنی‌ های این شهر می توان به ردّی از دیوار هدریان (دیوار دفاعی باستانی که به دستور امپراتور رومی هادریان در شمال انگلستان ساخته شد) در این شهر دیده می‌شود اشاره کرد که از کنار جاده‌ی غربی به سمت شرق تا دژ رومی واقع در محله‌ی والسند کشیده شده است، جایی که رد دیوار به پایان می رسد!

گفتنی است که در روند نوسازی اغلب شهر های انگلیس که رکود صعنتی‌ سازی را پشت سر گذاشته‌ اند، اسکله‌ ها نقش مهمی ایفا می‌ کرده‌اند.

بی‌ تردید ناحیه‌ی پیرامون بار انداز پر رونق نیوکاسل- گیتس هد هم از این اصل مستثنی نیست و به همین دلیل، ارزش زیادی دارد. از دیگر دیدنی‌ های نیوکاسل باید به تالار اصناف، موزه‌ی علوم و موزه‌ی تاریخ طبیعی اشاره کرد. 

جمعیت: 280200 نفر.

بهترین فصل سفر: هفته‌ ی اول تیر، برای شرکت در شهربازی‌ های سرگرم کننده‌‌ی سیاری که می‌ گویند در اروپا همتا ندارند. 

مجله گردشگری ماژلان
مجموعه ای از دانستنی های گردشگری و راهنما های سفر
دیدنی های تورنتو کانادا
مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها
مونترال کانادا شهری که باید دید
دیدنی های اینسبروک اتریش