دیدنی های گدانسک لهستان

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

می دانستید جنگ جهانی دوم از کدام شهر آغاز شد؟ گدانسک، یکی از شهر های بزرگ و از بندر های مهم در شمال لهستان در کنار دریای بالتیک است که اولین شهری بود که درگیر جنگ جهانی دوم شد. قدمت این شهر به 1037 سال پیش بر می گردد که سرشار از مکان ها و جاذبه های تاریخی می باشد.

گدانسک، از شهر های بندری زیبای شمال لهستان واقع در ساحل دریای بالتیک است که تاریخی کهن دارد. دژ این شهر به دستور دوک لهستان میِشکوی اول، در سال 980 میلادی و برای پاسداری در برابر حمله‌ ی اقوام کافر ساخته شد.

تا پیش از سده‌ی چهاردهم، شهر که گسترش چشم‌ گیری پیدا کرده بود، به مرکزی تجاری با جمعیتی حدود ده‌ هزار نفر تبدیل شد. اما در سال 1361 میلادی شوالیه‌های تتونیک یا فرقه‌ ی تتونیک؛ فرقه‌ ای نظامی در سده‌ های میانه، گدانسک را اشغال و آن را ویران کردند.

در همان سال شهر به دست شوالیه‌ ها بازسازی شد و به عضویت پیمان هانزایی در آمد. (پیمان همبستگی اقتصادی که بین صنف‌ های تجاری و شهر های بازرگانی ساحلی بالتیک برقرار شده بود).

تا میانه‌ های سده‌ی شانزدهم گدانسک به‌ عنوان مهم‌ ترین بندر بالتیک و بزرگ‌ ترین شهر لهستان ارزشی ویژه پیدا کرد. دیدار کنندگان گدانسک، اقتدار و ثروت گذشته‌ ی این شهر را به خوبی حس می‌ کنند.

این برتری را می‌ توان از خیابان‌های عریض‌ تر و ساختمان‌ های بزرگ‌ تر این شهر نسبت به سایر شهر های قرون وسطایی دریافت. بسیاری از بنا های زیبای گدانسک متعلق به دوره‌ی پیمان هانزا هستند.

 Gdansk old town and Motlawa river, Poland.

دیدنی های گدانسک لهستان
 

دیدنی‌ ترین آثار شهر در نزدیکی لانگ استریت و لانگ مارکت گردهم آمده‌ اند؛ منطقه‌ ای که تنها پیاده می‌ توان از آن رد شد و به نام جاده رویال (مسیر سلطنتی) شناخته می‌ شود.

این گذرگاه برای عبور شاهان کشیده شده‌. دروازه طلایی یکی از زیبا ترین جاذبه‌ های شهر به شمار می‌ آید.

برای اطلاع از دیدنی های شهر گدانسک لهستان درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.

این درگاه در سال‌ های 1612 تا 1614 میلادی به دست معمار نامدار آبراهام فن دِن بلوخه به جای دروازه‌ی گوتیک قرن سیزدهمی، برای تکمیل دژ و برج و باروی کهن شهر طراحی و ساخته شد.

در کنار این درگاه، عمارتی به سبک معماری اواخر دوره‌ی گوتیک به چشم می‌ خورد که به نام بنای بِرادِرهود (برادری) آف سنت جورج شناخته می‌ شود.

کلیسای سنت مری بنا به تخمین بزرگ‌ ترین کلیسای آجری دنیاست. ساخت این کلیسا در سال 1379 میلادی آغاز شد. این بنا بیش از 100 متر طول و 60 متر پهنا دارد.

راهرو های کناری سالن کلیسا و دو بال کناری ساختمان گنجایش بیش از 25 هزار نفر را به این کلیسا می‌ دهد. میدان اصلی زیبای شهر گدانسک دلوگی تارگ نام دارد.

بیشتر شاهکار های معماری کهن گدانسک در پیرامون‌ اش جای گرفته‌ اند؛ از جمله ساختمان شهرداری از سده‌ی چهاردهم و خانه‌های بی‌ همتای خیابان سنت مری که از سده‌ی هفده به یادگار مانده‌ اند.

پیشنهاد می‌ کنیم برای پرسه زدن و گشت‌ و گذار در خیابان‌ های قدیمی و کناره‌ های رودخانه در محدوده‌ ی بندرگاه کهن که در تاریخ اروپا جایگاه مهمی داشته، فرصت بیشتری بگذارید.

 شهرک ساحلی سوپوت در نزدیکی شهر؛ در فاصله‌ی 25 دقیقه‌ای با قطار؛ بهترین تفریحگاه ساحلی لهستان است که فروشگاه‌ های لوکس و کافه‌ ها و کازینو های شیکی دارد. همچنین عبادتگاه و کلیسای جامع اولیوا هم از جاذبه های دیدنی این شهر می باشد.

در سال 1939 میلادی در همین نقطه آتش جنگ جهانی دوم شعله‌ ور شد. این جنگ با حمله‌ ی کشتی جنگی شلس‌ویگ ـ هولشتاین به دژ ناوگان وِستر پلاته آغاز شد.

با تأسف بسیار در طول جنگ بخش اصلی گدانسک ویران گردید، اما خوشبختانه مرکز تاریخی شهر با تلاش بسیار بازسازی شد. 

جمعیت: 456874 نفر.

بهترین فصل سفر: اردیبهشت تا مهر.

مجله گردشگری ماژلان
مجموعه ای از دانستنی های گردشگری و راهنما های سفر
دیدنی های تورنتو کانادا
مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها
مونترال کانادا شهری که باید دید
دیدنی های اینسبروک اتریش