منچستر انگلستان شهر فوتبالی ها

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

منچستر انگلستان شهری مدرن که تاریخی کهن دارد، اما دیگر از آن شهرِ پرشکوه قرون وسطایی به دلیل جنگ جهانی، چیز زیادی برجا نمانده است. منچستر شهری پر جنب‌ و جوش که شامل خیابان‌ های سرزنده و شب بیداری‌ های پرشور و حال، تصویری از یک شهر مدرن رو به پیشرفت را به نمایش گذاشته است.

به‌ نظر می‌ رسد رقابت شدید و ریشه‌ دار شهرهای منچستر ولیورپول که هر دو از شهرهای مهم شمالِ‌ غربی انگلستان هستند، هرگز پایانی ندارد. لیورپول خود را در تجارت و منچستر در صنعت، مقدم می‌ دانند.

با اینحال گاه از منچستر به نام پایتخت شمال یاد می‌ شود و برخی آن را هم‌ طراز بیرمنگام دومین شهر انگلستان می‌ دانند. 

پس از آنکه تولیدات سنتی این شهر، به‌ ویژه نساجی و پارچه‌ بافی‌ آن که در سده‌ی نوزده لقب شهر کتان را برایش به ارمغان آورده بود، دچار افت شدید شد، دوران سختی برای این شهر از راه رسید.

سرانجام در سال 1330 میلادی نخستین نشانه‌ های صنعتی شدن در منچستر پدیدار شد. گفتنی است که ماشین‌ های صنعتی شیطان‌ صفت که در سروده‌ ی شاعر معروف انگلیسی ویلیام بلیک با نام اورشلیم به آن‌ها اشاره شده هنوز سر جایشان هستند، ولی اکنون نهایتاً شاید برای استفاده در آپارتمان‌ های شیک امروزی، تزیین نمایشگاه‌ ها یا فروشگاه‌ های خاص تکه تکه بشوند.

سیستم کانال‌ کشی منچستر که در توسعه‌ شهری آن در دوران انقلاب صنعتی نقش شایانی داشت، پس از دهه‌ ها فراموشی به‌ عنوان یکی از دارایی‌ های کشوری، بازسازی شده است.

هرچند منچستر از تاریخی کهن برخوردار است، اما دیگر از آن شهرِ پرشکوه قرون وسطایی چیز زیادی برجا نمانده است. هسته‌ ی شهر در جنگ جهانی دوم به سختی آسیب دید.

سپس بار دیگر در جریان بمب‌ گذاری‌های آی-آر-اِی (ارتش رهایی‌ بخش ایرلند شمالی) در سال 1996 میلادی خسارت شدیدی دید که سبب بازسازی گسترده‌ی شهر شد.

نتیجه این بازسازی‌ ها، آمیزه‌ ی خوشایندی است از نو و کهن. یادگار های شگفت‌ انگیز معماری مدرنِ منچستر به‌ راستی با بنا های با شکوه ویکتوریایی برابری می‌ کند و در زیبایی چیزی از آن‌ ها کم ندارد.

از میان بنا های کهن می‌ توان از تالار شهرداری منچستر یاد کرد؛ نمونه‌ ی خوبی از معماری خارق‌ العاده سبک گوتیک ویکتوریایی. همین دو گونه معماری نیز به منچستر شخصیت و جایگاهی برجسته بخشیده است.

Manchester England

دیدنی های شهر منچستر انگلستان

از دیدنی های این شهر می توان به کلیسای جامع منچستر اشاره کرد. این کلیسا از سده‌ی سیزده؛ کهن‌ ترین بنای شهر و بزرگ‌ ترین کلیسای جامع انگلستان در جنگ دوم جهانی آسیب دید و پس از جنگ تعمیر شد.

 کاسل‌ فیلد؛ اولین میراث شهری انگلستان، در مرکز شبکه‌ کانال‌‌ ها که اکنون محل دلپذیری است. برای دمی آسودن و نوشیدن یک لیوان آب گوارا در کنار آن درنگ نکنید. 

 برای اطلاع از دیدنی های شهر منچستر انگلستان درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.

B of the Bang، که از بلند ترین مجسمه‌ کشور با 80 متر ارتفاع که به افتخار بازی‌ های مشترک‌ المنافع در سال 2002 میلادی برپا شد و اثر توماس هدرویک می باشد.

 شهر سلفور، شهری مجزا در نزدیکی مرکز شهر، کنار رود ایر وِل با جاذبه‌ های فراوانی مانند یک گالری هنری تماشایی. کلیسای سنت مری؛ کهن‌ ترین کلیسای کاتولیک پس از رنسانس در انگلستان.

این کلیسا در سال 1794 میلادی بنیاد شد. شامل نقاشی‌ های تزیینی استادانه‌ ای از نورمن آدامز. این شهر در حوزه‌ ی فرهنگی هم سنت دیرینه و پایداری دارد.

امروزه منچستر با فستیوال‌ های سالانه، گالری‌ های ستایش‌ برانگیز و موزه‌ های عالی که برپا می‌ کند به خود می‌ بالد.

موزه‌ی سلطنتی جنگ شمال از نمونه‌ های اخیر و گالری هنر منچستر از موزه‌ های خوب قدیمی‌ تر شهر است. گذشته از این‌ ها، این شهر در زمینه‌ ی موسیقی هم حرف‌ هایی دارد.

با اینهمه هر چند منچستر به خاطر کشش‌ فرهنگی‌ اش آوازه‌ دارد، شایستگی راستین‌ اش به خاطر ویژگی بین‌ المللی بودن آن است. در این شهر محله‌ های جالبی می‌ بینیم؛ از محله‌ی چینی‌ها گرفته تا محله‌ ای به نام دهکده و محله‌ی شمالی‌ها.

در کنار همه‌ ی آنچه بر شمردیم، منچستر با زندگی پر جنب‌ و جوش، خیابان‌ های سرزنده و شب بیداری‌ های پرشور و حالش، تصویر ی از یک شهر مدرن رو به پیشرفت و آینده را به نمایش گذاشته است.

در ضمن این شهر از نواحی فوتبال خیز اروپا بوده و تیم مشهور منچستر یونایتد؛ که یکی از ثروتمند ترین و محبوب‌ ترین باشگاه‌ های فوتبال دنیا (که در سال 1902 میلادی تقریبا ورشکسته شد و رو به تعطیلی بود.

در آن زمان به نام نیوتن هیث شناخته می‌شد.) از این شهر است. این شهر دارای 26 ورزشگاه فوتبال است.

جمعیت: 4410000 نفر.

بهترین فصل سفر: خرداد و تیر (که گرمای مطبوعی دارد و مرطوب هم نیست). هر چند بر خلاف باور معمول باران سالیانه‌ی منچستر زیر مقدار میانگین کشور است. 

مجله گردشگری ماژلان
مجموعه ای از دانستنی های گردشگری و راهنما های سفر
دیدنی های تورنتو کانادا
مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها
مونترال کانادا شهری که باید دید
دیدنی های اینسبروک اتریش