نانت فرانسه شهر دانشجو ها

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

نانت شهری در غرب فرانسه که فقط 50 کیلومتر با اقیانوس اطلس فاصله دارد. در سال ۲۰۰۴ مجله تایم، نانت را به عنوان قابل زندگی‌ ترین شهر اروپا انتخاب کرد و در جشنواره سه قاره، هر ساله، در این شهر برگزار می‌ شود.

شهر نانت در نقطه‌ی به‌ هم پیوستن رود هایِ لوآر و اِدر در نزدیکی اقیانوس اطلس واقع شده‌، محلی که روزی قلب بازرگانی مستعمراتی فرانسه به شمار می‌ رفت.

بنای تاریخی کِی دو لا فوس یادگاری است بر جا مانده از روز هایی که این شهر در اوج ثروت و قدرت به‌ سر می‌ برد. گفتنی است که در سده‌ی نوزدهم، با به‌ سر رسیدن عصر تجارت و بازرگانی در نانت، این شهر مسیر صنعتی شدن را با موفقیت در پیش گرفت، هر چند از آسیب‌ های سخت جنگ جهانی دوم نیز در امان نبود. 

نانت که ششمین شهر مهم فرانسه به شمار می‌ رود، شهری است تمیز و آراسته با خیابان‌ های سنگفرش زیبا، بنا های فاخر فراوان، آثار تاریخی دیدنی، موزه‌ های عظیم، پارک‌ های سرسبز و چشم‌ انداز های سرزنده‌ی هنری.

به لطف جمعیت پرشمار دانشجویان ساکن این شهر، نانت از انرژی و شور و نشاطی همیشگی سرشار است. در کنار همه‌ آنچه تا اکنون گفته‌ شد، باید به این نکته اذعان کرد که هر چند نوسازی‌ های گسترده‌ی دوران پس از جنگ، طبیعت این شهر کهن را تا حدودی در هم ریخت، هنوز آنقدر از اصل و هویت شهری‌ اش باقی مانده‌ که جای ستایش بسیار داشته باشد. 

دژ تماشایی دوک بریتانیایی نمونه‌ ی کاملی است از یک دژ فرانسوی مربوط به دوران فئودالیسم که فرصت دیدارش را نباید به آسانی از دست داد.

در نزدیکی این قلعه، کلیسای جامعی به سبک گوتیک جای دارد به نام کلیسای سنت پیتر و پل. دیدن گنبد مرمرین سیاه و سفید داخلی‌ اش را از دست ندهید.

محله‌ ی قدیمی ‌بوفِی که به سده‌ های میانه می‌ رسد در سایه‌ی این کلیسا آرمیده‌ است. ناحیه‌ ی گرد آگرد مرکز تجاری پلس دو کامرس به خوبی معماری رایج فرانسه را در سده‌ی نوزده نشان می‌ دهد.

از سوی دیگر صحن نیم‌ دایره‌ ای شکل پِلس گراسلین را می‌ بینیم که سالن اُپرایی است به سبک نئو کلاسیک که به تازگی تعمیر شده است. 

از دیگر جاهایی که شاید بیشتر برای اهل خرید جالب باشد، محله‌ ی بسیار شیکی است در اطراف خیابان کربیلون، با فروشگاه‌ های متعدد. در این خیابان گذر پومریا چون نگینی می‌ درخشد.

در اینجا به بازارچه‌ سر پوشیده‌ ی جالبی از سده‌ی نوزدهم بر می‌ خوریم که با سه سطح نا‌ هم‌ طراز، شکل و شمایل چندان رایجی ندارد.

nant

دیدنی‌ های شهر نانت فرانسه


از دیدنی های این شهر می توان به موزه‌ی ژول ورن اشاره کرد. به مناسبت بزرگداشت این نویسنده‌ ی پرآوازه سده‌ی نوزدهم و از اهالی نانت، که داستان‌ های علمی- ‌تخیلی‌ اش بسیار معروف است. 

مرکزهنرهای معاصر؛ در ساختمان یک کارخانه بیسکویت‌ سازی قدیمی؛ از برج این ساختمان چشم‌ انداز زیبایی دیده می‌ شود. 

 برای اطلاع از دیدنی های شهر نانت فرانسه درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.

یکی از زیبا ترین کافه-رستوران‌ های فرانسه به نام لا سیگال می باشد. همچنین باغ گیاه‌ شناسی که نمونه‌ ی کامل یک پارک شهر فرانسوی است. 

کارگاه سنتی شکلات‌ سازی به نام دو بوت که در خیابان دو لا فاس قرار دارد و فضای داخلی شگفت‌ انگیز این ساختمان از میراث ملی به‌ شمار می‌ آید. موزه‌ی هنرهای زیبا با نقاشی‌ هایی از کوبرت، اینگرس و دیگران. 

دیدار از منطقه‌ ی ایل دُ نانت را هم نباید از قلم انداخت؛ منطقه‌ ای که روزی تنها یک کارگاه ساخت و تعمیر کشتی بوده که بر جزیره‌ ای واقع بر رودخانه لُوار جای داشته‌ و امروز به نمادی از نوسازی‌ های شهری سده بیست‌ و یک تبدیل شده است.

آن محله‌ ی کهن اکنون پس از تعمیر به شکل یک مرکز شهری جدید در آمده‌ و انبار های قدیمی ‌آن بخشی از جاذبه‌ های گردشگری خاص نانت به شمار می‌ آیند.

از دانستنی‌ های این شهر می توان به سرویس اتوبوس‌ رانی شهر نانت که در سال 1826 میلادی شروع به کار کرد، اشاره کرد. برخی آن را نخستین سیستم‌ حمل‌ و نقل عمومی‌ جهان می‌ دانند.

جمعیت: 284970 نفر.

بهترین فصل سفر: میانه‌ ی فروردین برای دیدن آب‌ بازی‌ ها و هنرمندان و رقصندگان خیابانی در کارناوال بزرگ شهر. 

مجله گردشگری ماژلان
مجموعه ای از دانستنی های گردشگری و راهنما های سفر
دیدنی های تورنتو کانادا
مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها
مونترال کانادا شهری که باید دید
دیدنی های اینسبروک اتریش