هیروشیما بعد از بمباران

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

هیروشیما از دو واژه ژاپنی هی رو به معنی گسترده و شی ما به معنی جزیره ترکیب شده‌ می باشد. هیروشیما شهری در غرب جزیره هونشو در کشور ژاپن است که نخستین شهریست که توسط آمریکا به آن حمله اتمی شده.

گویا سرنوشت برای هیروشیما این‌ گونه رقم زده بود که نخستین شهری باشد که قربانی بمب اتم می‌ شود. با این وجود تنها ده سال از پایان جنگ جهانی دوم گذشته بود که این شهر توانست، بار دیگر خود را از میانه‌ ی ویرانه‌ ها، به شکل شهری مدرن و سرزنده از نو بسازد.

در این مدت شمار جمعیت ساکن شهر حتی از زمان پیش از جنگ هم بیشتر شد. این شهر در دوره‌ ی فرمانروایی شگون، عصر امپراتوران مشهور، اِدو و میجی نقش ارزنده‌ ای در تاریخ ژاپن بازی کرده است.

در یکی از کاخ‌ های بازسازی شده‌‌ ی این شهر، موزه‌ ی جالبی فراهم کرده‌ اند که به سبک‌ و سیاق زندگی در دوران اِدو، می‌ پردازد.

hiroshima
دیدنی های شهر هیروشیما ژاپن
 

از دیدنی های این شهر می توان به جزیره میاجیما؛ جزیره‌ ای در نهایت زیبایی که پاگودای تاهوتو درآن قرار دارد، اشاره کرد. همچنین پارک یادبود صلح و موزه‌ی یادبود صلح هیروشیما که یادآوری از شهروندانی که در بمباران هیروشیما جان باختند می شود.

 برای اطلاع از دیدنی های شهر هیروشیما ژاپن درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.

در این پارک به هدف گرامی داشت یاد و خاطره‌ ی‌ قربانیان، چندین بنای یادبود نصب شده و در موزه‌ی مورد نظر جزییات مستندی درباره این رویداد اندوه‌ بار گردآوری کرده‌ اند. سیستم تراموای شهری هم از دیدنی های این شهر محسوب می شود. بهتراست در گفتگو با اهالی شهر موضوع بمباران را پیش نکشید مگر آنکه خودشان بخواهند به آن اشاره کنند. 

موزه هنر هیروشیما نیز که یکی از بهترین مجموعه‌ های هنر رنسانس فرانسه در آسیا را در خود جای داده‌، به‌ راستی دیدنی است. 

اوج زیبایی باغ‌ های دل‌ انگیز شوکی-اِن، که فاصله‌ ی چندانی از کانون انفجار بمب اتم ندارند را می‌ توان در پل رنگین‌ کمان و آبگیری دلنشین و آرامش‌ بخش جستجو کرد.

آرامگاه میتاکی–درا در دل زمین‌ هایی واقع شده که سه آبشار زیبا را هم در آغوش کشیده‌ اند. گفتنی است که برای انجام مراسم بزرگداشت صلح هیروشیما از آب این آبشار ها استفاده می‌ شود. در سال 1951 میلادی پاگودای تاهوتو را به‌ عنوان یادبودی از قربانیان بمباران اتمی از هیروگاوا به هیروشیما منتقل نمودند. 

 آنچه در موزه‌ی یادبود صلح به نمایش گذاشته شده‌، شامل بقایایی است از ویرانه‌ های تالار پیشبرد صنایع استانی که صحنه‌ هایی بسیار دل‌ خراش را نشان می‌ دهد. به‌ نظر می‌ رسد حادثه‌ ی انفجار بمب درست در همین مکان اتفاق افتاده است. در پارک شهر، بنای یادبودی به یاد کودکان قربانی این انفجار دردناک، گور هایی از قربانیان گمنام و سرانجام تالار ملی یادبود صلح هیروشیما به چشم‌‌ می‌ خورند. 

در نقطه‌ ی دیگری از هیروشیما، پارک پهناور هیجی یاما-کوئن جای دارد که شامل باغ‌ هایی آراسته و مناطق جنگلی می‌ شود. دو موزه‌ی تماشایی یعنی موزه‌ی مانگا و موزه‌ی هنرهای معاصر هم در محدوده‌ی این پارک قرار گرفته‌ اند. 

هر چند بی‌ گمان به فراموشی سپردن حوادث دردناک سال 1945 میلادی آسان نبوده است، اما اهالی هیروشیما پس از آنکه شهر و کاشانه و زندگی خود را از نو ساختند، طرح شهری مدرن و گشاده را در‌انداختند که در ژاپن کمتر مثل و مانندش پیدا می‌ شود.

اکنون هیروشیما با رستوران‌ های خوب و خوراک‌ های با کیفیت ژاپنی، با آغوش باز آماده‌ی پذیرایی از میهمانان است. 

جمعیت: 1173980 نفر.

بهترین فصل سفر: هر وقت که دست دهد. 

مجله گردشگری ماژلان
مجموعه ای از دانستنی های گردشگری و راهنما های سفر
دیدنی های تورنتو کانادا
مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها
مونترال کانادا شهری که باید دید
دیدنی های اینسبروک اتریش