پارک ملی پلیتیوک کرواسی

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

در نزدیکی زاگرب پایتخت کرواسی بهشتی آرمیده است که چشم و دل هر بیننده و گردشگری را تسخیر می کند. پارک ملی پلیتویک یکی از زیبا ترین پارک های ملی اروپا و ثبت یونسکو است. این پارک ملی بزرگ آنقدر جالب و بکر است هنوز بخشی از حیات وحش آن دست نخورده باقی مانده است. با 2 ساعت رانندگی از زاگرب شما در این پارک ملی زیبا خواهید بود و یکی از زیبا ترین جلوه های طبیعت را شاهد خواهید بود.

پارک ملی دریاچه های پلیتویک در کرواسی شانزده دریاچه بزرگ و کوچک دارد که جنگلی زیبا آن ها را احاطه کرده چشم اندازی فیروزه ای رنگ در یک قاب که زیبایی آن خیره کننده است. 

این قسمت در شرق منطقه لیکا است، بین کوه های مال کاپلا و لیچا پلجیویچیکا که معمولا پلیتویک نامیده می شود. این منطقه حفاظت شده تقریبا 300 کیلومتر مربع را پوشش می دهد.

این پارک محلی واقعی برای احساس آرامش کامل است. آرامش کیفیتی است که در توصیف زیبایی این محل  ضروری است. آرامش حاصل از  آب، سکوت آب، جریان آرام آن، رقص ماهی و حتی غرش آبشار های آن.

در گذشته های دور، این ناحیه ناشناخته، افسانه هایی داشت از پری‌ های های دریایی، زمستان های سخت، ساکنین تنومند و قوی هیکل و هیولاهای جنگلی که یکی از معروف ترین آن ها افسانه ملکه سیاه است که دریاچه های پلیتویک را خلق کرد.

بر اساس این افسانه بعد از یک خشکسالی وحشتناک  و طولانی در منطقه، برای مردم، حیوانات و گیاهان هر یک قطره آب گوهری گرانبها بود. حتی رودخانه سیاه که آب را به کل منطقه می آورد خشک شد. 

مردم مرتب دعا می کردند، تا یک روز، از قصر پری که  در دیوار های سنگی کوه Velebit پنهان بود، ملکه سیاه به همراه یاران با شکوه و پر عظمتش در دره فرود آمدند.

پس از شنیدن نیایش دهقانان، ملکه بر آنان  رحمت آورد و وعده داد که آب فراوانی به آن ها بدهد. همراه با باد های خشمگین و رعد و برق ناگهانی باران شروع به ریختن در زمین های خشک کرد.

شدت این بارندگی و طولانی مدت بودن بارش و فراوانی آب در بستر رودخانه سیاه دریاچه ها را ایجاد کرد. مردم خوشحال و راضی بودند بعد از مدتی ملکه به کاخ زیرزمینی خود در نزدیکی گالووچ برگشت. 

آب ها از دریاچه گالووچ به سرعت در حال عبور بودند و چنان نیرویی داشتند که در مسیرشان درختان و سنگ ها را با خود می بردند. مردم ترسیده از سیل برای کمک دوباره دست به دامن ملکه شدند.

رعد و برق آسمان، باد و باران شروع به  آرام شدن کرد، و در بالای آبشار Galovica (بالا ترین نقطه در دریاچه های پلیتویس) نوریی جادویی ظاهر شد که ملکه محبوب در مرکز آن بود.

Plitvice_Lakes_National_Park_home

ملکه به آرامی شروع به سخن گفتن با مردم کرد و گفت: “شما مردم سخت کوشی هستید  که از درختان سایه دار، دره های حاصلخیز و این دریاچه های زیبا محافظت می کنید.

بسیاری از ارتش ها این زمین ها را از بین می برند و خون و اشک ها باید ریخته شوند، اما من دوباره می آیم و آفتاب و آینده ای روشن را به ارمغان خواهم آورد. 

آن وقت است که درختان سایه دار شما را نادیده نخواهند گرفت؛ و مردم از سراسر جهان می آیند تا اعجاز را در دریاچه‌ های پلیتویسک دوست داشتنی شما نظاره گر باشند .

هر فصلی برای دیدن پلیتویک می تواند جذاب باشد. در فصل زمستان آبشار های یخ زده با شکوه است؛ در تابستان سرسبزی منطقه آرامش می آورد؛ در بهار و پاییز حجم آب در بالاترین میزان خود است. 

در نظر داشته باشید که دریاچه های پلیتویس دارای آب و هوای “متغیر” بین آب و هوای قاره ای زاگرب و آب و هوای ساحلی اسپلیت است. اطلاعات کامل این پارک در درگاه رسمی آن آورده شده است. 

آب و هوا در تابستان بیشتر قابل پیش بینی است، زمانی که شما بیشترین نور آفتاب و دمای متوسط 24 درجه سانتیگراد در وسط روز را دارید. تابستان بیشترین فصل ورود گردشگران به این ناحیه است.

بازدید از پارک در بهار و پاییز یک تجربه آرام تر است اما می تواند بارانی باشد، به ویژه در ماه نوامبر (آبان ماه). زمستان سرد است! حسابی خود را بپیچید و منتظر برف هم باشید.

ماه ژانویه سرد ترین ماه (-3 درجه سانتیگراد) است در حالی که فوریه ماه خشک منطقه و زمان قبل از باران های شدید بهار است. مهم نیست چه زمانی مهم این است که حتماً به پلیتویک بروید.

در هر مقطع زمانی، دریاچه های پلیتویک هرگز شکل روز قبل از آن نبوده اند. نوسان رنگ آب در این دریاچه ها زیاد است. رنگ آب از یک زمرد سبز روشن، آبی عمیق، و یا خاکستری کم رنگ به طور مداوم در حال تغییر است که دلیل آن مقدار مواد معدنی و یا موجودات زنده، و همچنین زاویه نور خورشید بر روی دریاچه هاست.

مهم ترین مواد تشکیل دهنده که باعث تغییر رنگ به آبی یا سبز می شود کربنات کلسیم سنگ آهک است. دریاچه ها به خاطر تغییر رنگ های مداوم، از سبز تا خاکستری روشن و حتی آبی رنگ پریده شهرت ویژه ای دارند.

محدوده  پارک پلیتویک بسیار بزرگ است و شما قطعا نمی توانید کل پارک را با راه رفتن بپیمایید. به همین دلیل سرویس انتقال ویژه وجود دارد که شما را از نقطه A به نقطه B یا با کشتی و قطار می برد.

حمل و نقل براساس برنامه انجام می شود، و اغلب بستگی به  شلوغی پارک دارد. این که بازدید از این پارک به چه مدت زمان نیاز دارد بستگی دارد دنبال چه باشید و فشردگی زمانی شما چقدر باشد.

برای مثال اگر فقط بخواهید بگویید که این پارک را دیده اید و یا برنامه زمانی محدودی در سفر دارید یک روز برای این کار لازم دارید.

اما به نظر می رسد یک روز کم است و نمی توانید به طور کامل از شگفتی و زیبایی محل لذت ببرید. یک شب اقامت در پارک بسیار تجربه جالبی خواهد بود.

croatia national park

در مرز های این پارک ملی با جنگل، 16 دریاچه کریستالی از طریق یک سری آبشار به یکدیگر متصل می شوند. آب های غنی از مواد معدنی  سنگ های مسیر را می تراشند و به طور مداوم سنگ ها را تغییر شکل می دهند.

ابر ها بر فراز 18 کیلومتر مسیر های چوبی و مسیر هایی که در اطراف لبه ها و در سراسر آب هستند، حرکت می کنند. ویژگی خاص پارک کوهستانی پلیتویس وجود این مجموعه از 16 دریاچه است که به صورت آبشاری قرار گرفته اند که زنجیر وار به هم وصل هستند.

دریاچه ها حاصل چندین رودخانه کوچک هستند که در یکدیگر جریان دارند، و منشاء آن ها از درون کوه است که جریان می یابد. دریاچه ها درون یکدیگر جریان داشته و توسط سد های طبیعی تراورتن جدا می شوند و همه یک جریان کلی عمومی را دنبال می کنند.

در تمام طول پارک صدای ثابت غرش آب، یا به آرامی چکیدن آب یا صدای آبشار عظیم را خواهید شنید. رطوبت پارک و گیاهان سبز اطراف دریاچه ها نیروی حیاتی محل هستند که کاملاً قابل حس است.

اتصال مسیر ها و دریاچه ها و کیلومتر ها مسیر پیاده روی و امکان دسترسی بی واسطه و صمیمی به این سرزمین عجایب طبیعی با زیبایی خیره کننده آن باعث می شود از تمام استرس های محیط صنعتی و شهری کاملاً رها شوید.

بالا ترین آبشار، Veliki Slap است با 78 متر ارتفاع، که یکی از جاذبه های مهم گردشگران است. این آبشار به خصوص در فصل بهار بسیار با شکوه است، زمانی که ذوب شدن برف باعث افزایش قدرت بارش باران و پرآب شدن این آبشار می شود.

پلیتویک نمونه ای نادر از باغ عدن است. با توجه به  موقعیت محلی و این واقعیت که از دهه 1940 یک پارک ملی بوده و از دهه 1970 یک میراث جهانی ثبت یونسکو بوده است، زندگی حیوانات و گیاهان در پارک و در اطراف آن مانع از هرگونه تغییرات محیط زیستی و حیات وحشی در آن شده است.

نبود آلودگی، ساختمان ها و سایر خطا های انسانی معمولی، حدود 75 گونه گیاهی را که بومی هستند، به جای گذاشته اند، به این معنی که آن ها هیچ جای دیگری وجود ندارند. 

حتی زندگی حیوانات نیز دست نخورده مانده است، برای مثال، خرس قهوه ای همچنان از جنگل های نزدیک و کوه ها در این منطقه زندگی می کنند.

هر سال بیش از 2/1 میلیون گردشگر از پارک دیدن می کنند. این عدد در مقایسه با آماد بازدید کنندگان از پایتخت کرواسی یعنی زاگرب و حتی دوبرونیک که پرطرفدار ترین شهر توریستی کرواسی است عدد قابل ملاحظه ای است.

در حالی که دیگر مناطق حفاظت شده طبیعی دور از هر گونه دخالت انسان است، دریاچه های پلیتویس در طول تاریخ همواره در معرض نفوذ انسانی بوده است.

دریاچه های پلیتویک در امتداد یک مسیر مهم حمل و نقل قرار داشته اند و همواره محل تلاقی تأثیرات فرهنگی شرقی و غربی بوده است.

آب های جاری بر روی سنگ آهک و گچ، در طی هزاران سال، سد های طبیعی ایجاد کرده اند که آن ها هم به نوبه خود یک سری دریاچه های زیبا، غار ها و آبشار ها ایجاد کرده اند.

این فرآیند های زمین شناسی امروز نیز ادامه دارد. جنگل موجود  در پارک خانه خرس، گرگ و بسیاری از گونه های پرنده نادر است.

حفظ آداب و رسوم و سنت های قدیمی اهمیت زیادی برای مردم محلی منطقه دارد. فرهنگ محلی نیز به عنوان یک عامل مهم برای گردشگری  این منطقه شناخته شده است.

در مورد معماری، منطقه لیکا به خاطر خانه های چوبی کم خود با سقف ساخته شده از کاه چاودار شناخته می شود.

بسیاری از ویژگی های سبک زندگی باستانی در لباس محلی مردم نشان داده شده است که می تواند موضوع بحث مفصلی باشد. لباس ها می توانند بیانگر وابستگی های منطقه ای و یا جدول بندی اجتماعی می توانند

تا قرن بیستم، گردهم آیی های اجتماعی در طول ماه های زمستان، زمانی که هیچ گونه فعالیت های کشاورزی نمی توانست انجام شود، پریلو (prelo) نامیده می شد، که یک سنت معمول در این منطقه است.

این گرد هم آیی ها برای تولید مشترک پارچه ، کره یا برای فرآوری بیشتر محصولات برداشت شده (تولید آرد و غیره) بود. این فعالیت ها همراه با خوردن نوشیدنی ها و رقص ها، مخصوصا در طول شب بود.

رقص شناخته شده این منطقه رقص دایره ای (کولو کرواسی) است. غذاهای محلی شامل نوشیدنی هایی مانند Slivovitz (کرواتی شیووویتا)، شراب و قهوه یا غذا هایی مانند پنیر نرم کرواتی، نوعی سوپ، سوسیس (مانند سوسیس پاپریکا)، گوشت خوک پخته یا بره است.

view-plitvice-lakes-national-park-croatia-shutterstock

بی تردید پارک های پلیتویک بخشی از دیدنی های کرواسی است مطالعه راهنمای سفر به کرواسی در سایت سفر های ماژلان را به شما پیشنهاد می کنیم.

مجله گردشگری ماژلان
مجموعه ای از دانستنی های گردشگری و راهنما های سفر
دیدنی های تورنتو کانادا
مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها
مونترال کانادا شهری که باید دید
دیدنی های اینسبروک اتریش