کرایست‌ چرچ

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

کرایست‌ چرچ شهری واقع در استان کانتربوری در کشور نیوزیلند می باشد که این شهر ساحلی مهمترین و بزرگ‌ ترین کلان‌ شهر در جزیره جنوبی (دومین در کل کشور) است. کرایست‌ چرچ از شرق به اقیانوس آرام از و از جنوب به بلندی های پرت هیل و از شمال به رودخانه وایما کاریری محدود می‌شود ولی از طرف غرب به دشت کانتربوری باز است. رودخانه آوون از مرکز شهر می‌گذرد و در نهایت به اقیانوس آرام می‌ ریزد.

هما‌ن‌ گونه که از نامش پیداست کرایست‌ چرچ به‌ عنوان پایگاهی مذهبی و در واقع توسط زائران کانتر بوری که در سال‌ های پایانی دهه‌ی 1840 میلادی به آن‌ سو می‌ آمدند، پایه‌ گذاری شد.

 

کلیسای جامعی که آنان بین سال‌ های 1864 و 1910 میلادی ساختند تا امروز قلب این شهر است. این کلیسا که به دست جورج گیلبرت اسکات طراحی شده نمونه‌ی زیبایی است از معماری احیا شده از سبک ساخت‌ و ساز های گوتیک ویکتوریایی.

 

این کلیسای جامع کاتولیک رومیایی، بنای زیبایی به سبک دوره‌ی رنسانس دارد. شهر کرایست‌ چرچ را که بین اقیانوس آرام، رود آوون، رودخانه‌ های وایماکاریری و هیثکوت و بلندی‌ های پُرت هیل جا خوش کرده، گاه شهر باغ‌ ها می‌ خوانند.

 

از پر هوادار‌ ترین فضا های سبز این شهر باغ گیاهان در مرکز شهر و پارک‌ های ویکتوریا و هاگلی هستند. پرنده‌ ای به نام کیوی نماد نیوزلند است.

 

نمونه‌ هایی از این پرنده را می‌ توان در سادرن آکواریوم یا سرای کیوی یافت، جایی که این پرنده‌ ها در کنار طیف گسترده‌ ای از موجودات دریایی به‌ عنوان بخشی از برنامه‌ی محافظت از حیات‌ وحش، خانه دارند.

 

دیدنی های کرایست چرچ نیوزلند
از دیدنی های این شهر می توان به دورنما هایی از کوه مانت پِلزنت تریگ به سمت جنوب کوه‌ های آلپ، گشتی سوار بر تراموا دور و به مرکز شهر اشاره کرد. 

 

از دیگر پارک‌ های حیات‌ وحش، پارک اورانا و پارک محافظت شده ویلوبنک هستند. و جاذبه‌ های فرهنگی شهر موزه کانتربوری، موزه نیروی دریایی و گالری هنری کرایست‌ چرچ را شامل می‌ شوند.

 

برای اطلاع از دیدنی های شهر کرایست چرچ نیوزلند درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.

 

 کاپیتان اسکات و ارنست شَکِلتون هر دو از این نقطه به سوی قطب جنوب حرکت کردند و مرکز بین‌المللی جاذبه‌ های قطب جنوب، بر آن است تا زندگی این کاوشگران قاره‌ی جنوبی را بازسازی کند. 

 

کرایست‌ چرچ بر روی دشتی هموار گسترده شده و بهترین راه برای دیدن چشم‌ انداز های شهری، طی مسیر جاده سامیت است که چندین ایستگاه هم دارد.

 

جالب است بدانید که نام نیوزلند به زبان مائوری‌ ها؛ اوته‌ آئورا به معنای سرزمین ابر دراز سفید است همچنین آب آشامیدنی این شهر دارای بالاترین کیفیت جهانی می‌ باشد.

 

جمعیت: 375200 نفر.

بهترین فصل سفر: بهار، تابستان، پاییز.

مجله گردشگری ماژلان
مجموعه ای از دانستنی های گردشگری و راهنما های سفر
دیدنی های تورنتو کانادا
مونترال کانادا و مهترین دیدنی ها
مونترال کانادا شهری که باید دید
دیدنی های اینسبروک اتریش